Çözüldü Gigabyte kasaya dokununca kıvılcım çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ArdaHD

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 haftadır kasaya değdiğimde hafif bir elektrik çarpması oluyordu. Hani birine dokununca elektrik çarpar, o şekildeydi.

Bu sabah bilgisayarı açtım, 5-10 dakika sonra kasaya değdiğimde mavi elektrik kıvılcımı çıktı. Kasayı ve PSU güç düğmesini kapattım hemen. PC kapalı olduğu halde 1-2 saat sonra fareyi, klavyeyi sökmek için kasaya tekrar değdim ve tekrar elektrik kıvılcımı çıktı. Farklı priz ile deneyebilirim fakat kasaya dokunmak veya açmak istemedim tekrardan.

Monitörüm eski ve uzun zamandır kullanırken hareket ettirince cızırtı sesi geliyordu monitörden (güç kablosunun takıldığı kısımdan) ama eski sistemlerimde de bu monitörü kullanmıştım ve böyle sıkıntı olmamıştı. Monitörün bu sorunu kasada elektrik kaçağı sorununa yol açabilir mi? Ya da PSU arızalanmış olabilir mi? Bilgisayarı alalı da 7-8 ay olmuştur. Güç kaynağım Aerecool VX Plus 500W. Kasanın tam modelini bilmiyorum ama Gigabyte chasis markası.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Evinizi hangi müteahhit yaptıysa paradan çok kaçmış sadece mutfağa topraklama çektirmiş. Diğer odalarda bir zararı olmaz ama eğer mutfakta topraklama yoksa bulaşık makinesine falan dokununca çok fena çarpar. Öyle statik elektrik değil direkt 220v çarpar. Öldürür mü ne yapar orası şans işi. Mutfağada çekmeyecekmiş paradan kaçmak için ama insanlar anında ölmesin diye mecburi çekmiş. Hocam apartmanınıza deprem riski testi yaptırın. Bir topraklama kablosunda kaçan müteahhit betondan demirden mi kaçmayacak? Mutlaka yaptırın. Babam elektrikçi bende anlıyorum bu konulardan. Hocam elektrikçi çağırın gelsin topraklama çeksin. Mutfak dışındaki elektronik eşyalara dokunmayın çekilinceye kadar.
Kasanın elektriği var arkadaş. İlk defa denk geliyorum. Acaba prizi kasaya bağlamış olmayasın. Açıkçası hadi anakarttan gelse anlarım ama kasaya ne oluyor. Kıvılcım çıkması için yüksek voltaj lazım. E bilgisayara bir tek yüksek voltaj prizden gelen kabloda ve güç kaynağında bulunur. Geri kalanı 24vden aşağı.

Kasa güç düğmesine uzun süre basılı tutun, statik elektriğin gitmesini sağlayacaktır. Ayrıca anakart yükseltme vidaları takılı mı? Anakart direkt kasaya temas edince böyle olabiliyor.

Kasa güç düğmesi derken hocam? Bildiğimiz açmak için bastığımız düğme mi?

Merhaba. PC kasası girişinden toprak hattı giremiyor veya ara bağlantılardaki bazı sıkıntılarla kasaya kadar iletilemiyor olabilir. Statik elektrik sadece PSU çalışırken değil örneğin anakart, vb. tüm PC parçaları çalışırken kendiliğinden üretilebilir. Bu nedenle PC kasanızın mutlaka sağlıklı toprak hattı girişiyle irtibatta olup sağlıklı topraklanması gerekir. Statik elektriğin kasada sürekli var olması çalışan tüm PC parçaları için uzun vadede bozulma riskini taşır. Kolay gelsin.

Kasa güç düğmesine uzun süre basılı tutun, statik elektriğin gitmesini sağlayacaktır. Ayrıca anakart yükseltme vidaları takılı mı? Anakart direkt kasaya temas edince böyle olabiliyor.

Evet yükseltme vidaları takılı. Güç düğmesine basılı tuttum. Farklı bir priz var onunla deneyeceğim.

Arkadaşlar bir de bazanın altını açarken metal kısmına değdim 4,5 defa ve hepsinde elektrik çarptı. Bende elektrik var sanırım. 😨
Kasanın elektriği var arkadaş. İlk defa denk geliyorum. Acaba prizi kasaya bağlamış olmayasın. Açıkçası hadi anakarttan gelse anlarım ama kasaya ne oluyor. Kıvılcım çıkması için yüksek voltaj lazım. E bilgisayara bir tek yüksek voltaj prizden gelen kabloda ve güç kaynağında bulunur. Geri kalanı 24vden aşağı.

Metal bir şeylere değince elektrik çarpmaya başladı bana. Sorun bende sanırım fakat kasadan kıvılcım çıkartacak derece de elektrik mi taşıyorum. Bir de prizi değiştirip deneyeceğim. Şu an elimde başka güç kablosu yok maalesef.

Evet yükseltme vidaları takılı. Güç düğmesine basılı tuttum. Farklı bir priz var onunla deneyeceğim.

Arkadaşlar bir de bazanın altını açarken metal kısmına değdim 4,5 defa ve hepsinde elektrik çarptı. Bende elektrik var sanırım. 😨

Metal bir şeylere değince elektrik çarpmaya başladı bana. Sorun bende sanırım fakat kasadan kıvılcım çıkartacak derece de elektrik mi taşıyorum. Bir de prizi değiştirip deneyeceğim. Şu an elimde başka güç kablosu yok maalesef.
Her şeyden elektrik çarpıyorsa sizde elektrik vardır, çıplak ayakla toprağa basın biraz.

PC'de sorun olduğunu sanmıyorum. Metale değdiğinde de statik atlıyorsa kendini topraklaman lazım. Halıdan, yünlü giysilerden hatta fazla stresten bile bu durum oluşabiliyor. Arada bir çıplak elle duvara dokun ve özellikle PC iç donanımlarına elle dokunmamaya dikkat et. Bu statik belası yüzünden laptopumun anakartı çöp oldu aynı durum bende de var.

PC'de sorun olduğunu sanmıyorum. Metale değdiğinde de statik atlıyorsa kendini topraklaman lazım. Halıdan, yünlü giysilerden hatta fazla stresten bile bu durum oluşabiliyor. Arada bir çıplak elle duvara dokun ve özellikle PC iç donanımlarına elle dokunmamaya dikkat et. Bu statik belası yüzünden laptopumun anakartı çöp oldu aynı durum bende de var.

Direk prizde ki topraklamaya dokunsun klasik yöntem.

Geri
Yukarı