Çözüldü Gigabyte kasaya dokununca kıvılcım çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ArdaHD

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 haftadır kasaya değdiğimde hafif bir elektrik çarpması oluyordu. Hani birine dokununca elektrik çarpar, o şekildeydi.

Bu sabah bilgisayarı açtım, 5-10 dakika sonra kasaya değdiğimde mavi elektrik kıvılcımı çıktı. Kasayı ve PSU güç düğmesini kapattım hemen. PC kapalı olduğu halde 1-2 saat sonra fareyi, klavyeyi sökmek için kasaya tekrar değdim ve tekrar elektrik kıvılcımı çıktı. Farklı priz ile deneyebilirim fakat kasaya dokunmak veya açmak istemedim tekrardan.

Monitörüm eski ve uzun zamandır kullanırken hareket ettirince cızırtı sesi geliyordu monitörden (güç kablosunun takıldığı kısımdan) ama eski sistemlerimde de bu monitörü kullanmıştım ve böyle sıkıntı olmamıştı. Monitörün bu sorunu kasada elektrik kaçağı sorununa yol açabilir mi? Ya da PSU arızalanmış olabilir mi? Bilgisayarı alalı da 7-8 ay olmuştur. Güç kaynağım Aerecool VX Plus 500W. Kasanın tam modelini bilmiyorum ama Gigabyte chasis markası.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Evinizi hangi müteahhit yaptıysa paradan çok kaçmış sadece mutfağa topraklama çektirmiş. Diğer odalarda bir zararı olmaz ama eğer mutfakta topraklama yoksa bulaşık makinesine falan dokununca çok fena çarpar. Öyle statik elektrik değil direkt 220v çarpar. Öldürür mü ne yapar orası şans işi. Mutfağada çekmeyecekmiş paradan kaçmak için ama insanlar anında ölmesin diye mecburi çekmiş. Hocam apartmanınıza deprem riski testi yaptırın. Bir topraklama kablosunda kaçan müteahhit betondan demirden mi kaçmayacak? Mutlaka yaptırın. Babam elektrikçi bende anlıyorum bu konulardan. Hocam elektrikçi çağırın gelsin topraklama çeksin. Mutfak dışındaki elektronik eşyalara dokunmayın çekilinceye kadar.
Kaçak var.
Ya da yüksek voltajlı statik elektrik olabilir.
Kasanın toprak hattı sağlam değil gibi duruyor.
Çünkü topraktan direk o kısım atılır.

Sağlam bir prize de taktım aslında. Monitörü takmadığım halde kaçak olduğuna göre sorun güç kaynağında mı acaba? Veya kasa ile ilgiliyse yeni kasa alsam düzelir mi? Güç kaynağını garantiye gönderirim olmazsa.

Sağlam bir prize de taktım aslında. Monitörü takmadığım halde kaçak olduğuna göre sorun güç kaynağında mı acaba? Veya kasa ile ilgiliyse yeni kasa alsam düzelir mi? Güç kaynağını garantiye gönderirim olmazsa.

Kasadan zannetmiyorum. Ama yapabiliyorsa kasa ile toprak arasında iletken bir kablo ile bağla. O zaman çok sorun olmayabilir.

Güç kaynağının markası modeli ne?

Kasanın sadece güç kablosunu taktığımda güç kaynağının güç tuşu kapalı olduğu halde kontrol kalemiyle baktığımda bütün vidalardan, kablosunu söktüğüm HDD'den bile ışık yanıyor.
Sorunun kaynağı evin topraklama olmamasıymış arkadaşlar. Her odada elektrik kaçağı oluyor fakat kasayı mutfağa taktığımda herhangi elektrik kaçağı vs. olmuyor normal şekilde çalışıyor. Yani PSU veya kasada bir sorun yok. Bu sorunu yaşayan arkadaşlar olursa evinizde, prizinizde topraklama var mı bunu öğrenin. Daha sonra mutfağınızda ki prize takıp deneyebilirsiniz. Sanırım mutfakta topraklama olduğundan sorun çıkmıyor. Şu an idare edeceğim. Sanırım topraklama tesisat da yaptırılabiliyormuş. Elektrikçi çağırıp baktırmak lazım. Herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Evinizi hangi müteahhit yaptıysa paradan çok kaçmış sadece mutfağa topraklama çektirmiş. Diğer odalarda bir zararı olmaz ama eğer mutfakta topraklama yoksa bulaşık makinesine falan dokununca çok fena çarpar. Öyle statik elektrik değil direkt 220v çarpar. Öldürür mü ne yapar orası şans işi. Mutfağada çekmeyecekmiş paradan kaçmak için ama insanlar anında ölmesin diye mecburi çekmiş. Hocam apartmanınıza deprem riski testi yaptırın. Bir topraklama kablosunda kaçan müteahhit betondan demirden mi kaçmayacak? Mutlaka yaptırın. Babam elektrikçi bende anlıyorum bu konulardan. Hocam elektrikçi çağırın gelsin topraklama çeksin. Mutfak dışındaki elektronik eşyalara dokunmayın çekilinceye kadar.

Çözüm

Katılıyorum. Elektrikçi değilim ama elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Anlarım herhalde bende.

Merhaba, çok büyük bir ihtimalle monitör kaynaklı olabilir, kasadaki monitör kablosunu çıkart öyle dokun, muhtemelen çarpma olmayacak.

Yukarıdaki mesajları okursanız konu sahibi kasa dışında başka şeylere dokunduğunda da elektrik oluyor. Evinde topraklama yok nedeni bu. Ayrıca monitör ile ne alakası var anlatır mısınız hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı