Gigabyte M.2 2280 256GB SSD İncelemesi

Merhabalar arkadaşlar. Bu ürünün incelemesini ve kullanıcı deneyimlerini internette rastlamadım. Buna rağmen risk alıp satın aldım ürünü.

Ürünü Hepsiburada üzerinden satın aldım. 25.04.2019 Tarihi itibariyle fiyatı 377₺.

388622

Cihazın anlatabileceğim pek bir olayı yok :) Tipik SSD. Kutusundan ürünün haricinde 2 tane kağıt çıkıyor. Birisi kullanım&garanti belgesi diğeri ise telefon kutularından da aşina olduğumuz hızlı başlangıç belgesi. Nasıl montaj yapılı vs anlatıyor.

Ben cihazı 5200rpm Hddmin yerine aldım. İşletim sistemini ssd'ye kurdum. Bilgisayarın kurulup internete girilebilecek hale gelmedi max 15 dakika sürdü. Matlab adlı mühendislik programını kurdum. Hdd kullanırken Matlab'ın kurulması(15GB) min 3 saat civarlarında sürüyordu. Ssd üzerinden kurduğum için onun da kurulumu max 15 dk civarlarında sürdü.

Sıra geldi hız testine:

388623

Test esnasındaki ısınma durumu

388624

Ssd ile ilgili olan sorularınızı sorabilirsiniz. Zamanla yaşadığım sorunları vs konuya ekleyeceğim. İyi günler dilerim.
Esenlikle kalın...

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok merak ediyorum bunlar M2 yerine PCI-E portuna mı takılıyor?
M2 SSD'ler PCI-E veya SATA portlarından takılabiliyor. Ancak bunlar direkt olarak anakart üzerinde bulunan harici bir X2 portundan anakarta paralel monte ediliyor aşağıdaki gibi.
388628

Yine de güncel anakart kullanmayanlar için adaptör arayüz kartları mevcut.
NVME ise veri transferini yöneten bir protokol - bir algoritmadır diyebiliriz. Yazılım tarafında bu teknolojiler olmasa donanım tarafının nimetlerinden tam anlamıyla faydalanamazdık. IDE modda M2 SSD çalıştırmanın verimsiz olacağı gibi gibi.

Metinsel olarak da gayet net şekilde aktarmıştın zaten, resmi küçültebilirsin :) İmzanda da anakart marka modelin belirtilmiş; Z97-G43.

PCI-E X4 adaptör alıp kullanabilirsin ancak resimdeki haliyle kullanman zaten imkansız. Löp diye kullanamazsın anlayacağın. Anakartında X4 slotu olmasa bile tercih edebilirsin, X16 üzerinden de çalışacaktır.

Tabi ben 500MB okuma yazma hızını fazlasıyla yeterli bulduğum için ne SSD'mi ne de anakartımı değiştirmeyi veya adaptör kullanmayı mantıklı bulmuyorum şu anda. Mantıktan öte gerekli bulmuyorum daha doğrusu. Sıfırdan bir sistem toplarsam düşünebilirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı