Gigabyte M27Q Deneyimlerim

Bugün öğlen elime geçen monitör kendisi. Şimdiye kadarki kısa da olsa dikkatimi çeken deneyimlerimi aktaracağım. Ek olarak aşağıda belirteceklerimi önceki monitörüme göre yapacağım. [DELLS2716DG] deneyimlerimi de artılar ve eksiler olarak değil sırası geldikçe baştan karışık biçimde aktaracağım.
  • Gelen kutu bildiğimiz sıradan bir kutu ki bu hoşuma gitmedi. Açılması ve içerisinden monitörün çıkartılması bana güvenli hissettirmedi. Köpüğü 2 elinizle yukarı çekip kutudan ayırmanız gerekiyor. Ben yan yatırıp çekmeye çalıştım ama dik tutup çekmek daha mantıklıymış gibi duruyor. Ama dediğim gibi kayıp gidecek diye korkmadım değil.
  • Monitörü çıkarttık kutu içeriği içine resmen tepilmiş. Önceki monitörümün kutusunun tasarımı muazzamdı. Her şey düzenli karmaşa yok endişe yok. Hatta kablolar arasından bir yerden garanti belgesi fırladı gitti. Bu konuda aşmaları gereken çok şey var diyebilirim.
  • Monitörün alt standı ayrı geldi. Ama monitörü tutan kolon monteli geldi. Onu da ayrı koymalarını beklerdim şahsen.
  • Kablolar beklendiği üzere kapalı naylonlarda düzgün bir şekilde muhafaza edilmiş.
  • Alt standı gerçekten ağır. Sağlam bir hissiyat veriyor. Bunu genele vurmakta sakınca görmüyorum gayet sağlam hissettiriyor.
  • Masaya geldiniz ve koydunuz. Gerçekten malzemesi heybeti göz doldursa da Technopat incelemesinde monitörün sallanma testine aldanmayın. Benim için kesinlikle kabul edilebilir düzeyde sallanmıyor. Klavyeniz ile aynı masaya koyarsanız yazı yazarken bile ekranın dans ettiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Benimle alakalı olabilir mi bu durum? Elbette olabilir masamda bir sorun olabilir veya ben sert bir şekilde klavye kullanıyorumdur ama yine belirtiyorum daha önce böyle sallanan bir monitör kullanmadım. Yavaş basmanız gerekiyor klavyeye.
  • Osdsidekick programını açtım ve çözümünü farklı bir konu olarak ekledim foruma. Bu uygulama hakkında neresinden tutacağım bilemiyorum. FPS sayacı doğru çalışmıyor. Sistem oyundayken işlemcimi 30 derece gösteriyor. Bu benim sistemimde olmayan olmaması gereken değer. Uygulama açıkken oyundasınız diyelim CTRL basıp sola gidemiyorsunuz. Bu sanırım bir kısayoldan ötürü. Daha sonra uygulama sanki olmamış ama var diyelim diye konmuş hissiyatlı. Ayrıca HDR açma kapama sanırım yok bu uygulamada. O kısmı daha tam keşfedemedim. Kısaca hiç memnun değilim bu uygulamadan.
  • Ghosting. Yine incelemeyle ters düştük. Neredeyse olmayan olarak söylenilen ghosting net olarak bulunuyor benim monitörümde. Hatta OverDrive ayarları etkilemiyor diyebilirim. Tekrar not düşüyorum kendi deneyimlerim bunlar kimseyi bir zan altında bırakmıyorum. Oyunda biraz denedim pek göremedim film izlerken çok fazla rahatsız oldum hatta izleyemedim. İnsanlar hareket ederken takılıyor gibiydi bu konuda çok bilgi sahibi değilim belki sorun başkadır oradaki.
  • HDR kısmında ne değişiyor ben anlayamadım. Yeterli bulmadım.
  • Panel aşırı parlak geldi önceki kullanımımdan sonra. Bakmakta zorlanıyorum. 'reader' moduna alıp öyle kullandım.
  • Ekran sallandıkça arada siyah şerit gelip gidiyor onun da neden olduğunu bilemiyorum. Sanki bir kısım kapanıp açılıyor gibi.
Görsel eklemedim ama olabildiğince betimlemeye çalıştım. Sonuç olarak memnun kalamadım. Hatta kalabilmek için aşırı zorladım da diyebilirim. Ama her noktası ayrı rahatsızlık verdi bu kısa deneyimim sonucunda. En azından ölü piksel göremedim ona sevindim. TN panelden IPS'ye geçmenin benim için gerekli olmadığına karar verdim. Yani Gigabyte'ın IPS'ine. Alışınca belki öyle gelmez ama rahatsız ola ola da kullanmam mümkün değil. Çamur renkleri seviyorsanız hem alışmanız zor olabilir hem de uğraştığınızla kalabilirsiniz. Sunduğu teknolojiler öyle olmazsa olmaz değil asla.

Son olarak şansımı S2721DGF'de denemeyi planlıyorum. Dell gerçekten de sonuna kadar hak eden bir firmaymış parasını onu net olarak bir kez daha gördüm. Onda sallanma yaşayacağımı düşünmüyorum sadece ghosting konusunda endişelerim var.

Güncelleme: Standı sabitlemeyi bir şekilde başardım. Sallanma büyük oranda azaldı. Alt kısmına iyice bastırdım ondan sonra sallanma azalmaya başladı ve şu an ilk andaki gibi beşik gibi sallanmıyor. Sanırım biraz yapıştırmak gerekiyormuş masaya.

Son düzenleme:
Keşke kullansaydınız. Birazcık.

1624459513620.png

Elinize sağlık ama, başarılı olmuş.

Ben beğenmedim ve iade ettim. Ama özellikler bakımından en azından kağıt üzerinde iyiydi. Güncel piyasaya göre belki daha iyi seçenekler bulabilirsiniz.
Bayağı araştırdım ben de, bu gece alacaktım sizin konuyu görünce vazgeçtim şimdi :) İçime kurt düştü.
Sıkıldım da bir yandan alayım ne olacaksa olsun diyorum ama her gün kötü bir ekrana bakmak da istemiyorum.

Bayağı araştırdım ben de, bu gece alacaktım sizin konuyu görünce vazgeçtim şimdi :) içime kurt düştü.
Sıkıldım da bir yandan alayım ne olacaksa olsun diyorum ama her gün kötü bir ekrana bakmak da istemiyorum.

Benim beğenmeme nedenlerimden biri ilk defa IPS panel kullanmamla alakalı olabilir. Siz alışkınsanız belki de seversiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı