Elektronik GIGABYTE Radeon RX 6900 XT GAMING OC 14.999 TL

Gigabyte'ın birkaç modeli sorunlu mesela eagle OC VRAM sıcaklıkları 105 derecelerde geziyor. Bu da giriş seviyesi bunda da öyledir diye tahmin ediyorum.
Gddr6x belleklerin çoğu sıcak çalışır. 125 derece protection değeridir… kart thorttle yapıp kendini kısmaya geçer ve dereceleri makul seviyeye çeker. Bahsedilen versiyon iyi midir kötü müdür bilemem. Fakat artık 90-105 aralıkları normal sayılmaya başlandı 6xlerle.

Gddr6x belleklerin çoğu sıcak çalışır. 125 derece protection değeridir… kart thorttle yapıp kendini kısmaya geçer ve dereceleri makul seviyeye çeker. Bahsedilen versiyon iyi midir kötü müdür bilemem. Fakat artık 90-105 aralıkları normal sayılmaya başlandı 6xlerle.
İyi yazmışsında bir bak bakalım bu kart GDDR6 mı 6X mi kullanıyor...

Doğru bir tespit 105 derecelik vram sıcaklığı gayet normaldir.

Bu ay toxic 15k ya düşmüştü acelesi olmayanlar toxic için indirim bekleyebilir.
Piyasanın nasıl bı hal alacağı çok karmaşık doların yukselme ihtimalinide göz önünde bulundurmak lazım dolar kuru yerini korursa 7000 serisi çıktıktan sonra çokda olmasa bı miktar fiyat indirimi söz konusu fakat bu fiyatların altında 6900 almak zor gibi herkesin kendi tercihi

İyi yazmışsında bir bak bakalım bu kart GDDR6 mı 6X mi kullanıyor...
Evet yanlış görmüşüm fakat Aralarında 15 derece fark oluyor. 105 dereceye kadar stabil çalışıyor ve yine aynı senaryoda işlemeye devam ediyor. Günümüz için normal değerler artık. Birçok yabancı kaynak ve forumlarda test ve incelemeleri mevcut.

Hotspot olarak bazı üst seviye modeller bile RX 6900 XT'yi soğutamıyorken bundan bir şey beklememek gerek.
Hotspot benim kartta 92-93 dereceleri görüyor ekran kartı 63-64 derecede çalışırken sorun olmadığını bilmeme rağmen Sapphire desteğe ticket attım yine de sadece birinci ağızdan duymak için.. Kısacası düşük sıcaklık elbette iyidir fakat bu çipler 110 derece gibi ısılarda sorunsuz çalışmak üzere yapılmış çipler.
Ekran Alıntısı.PNG
Ayrıca XTXH çip olmadıkça sıvı soğutmalı toxic modelin benim için bir artısı yok.

Son düzenleme:
Ya arkadaşlar kendimizi kandırmaya gerek yok Allah için işlemcilerin kapanma sıcaklığı 100 derecedir mesela siz işlemcinizin 95 derecede çalışmasını ister misiniz? Daha dün kara cumaydı bir sürü kartta manyak indirimler vardı. Bundan 2 ay önce bile Sapphire Nitro + 6900XT 15.000 TL idi. İçi rahat edecekler alsın ben bir şey demiyorum.

Hotspot benim kartta 92-93 dereceleri görüyor ekran kartı 63-64 derecede çalışırken sorun olmadığını bilmeme rağmen Sapphire desteğe ticket attım yine de sadece birinci ağızdan duymak için. Kısacası düşük sıcaklık elbette iyidir fakat bu çipler 110 derece gibi ısılarda sorunsuz çalışmak üzere yapılmış çipler.Eki Görüntüle 1584813 ayrıca xtxh çip olmadıkça sıvı soğutmalı toxic modelin benim için bir artısı yok.

Ya arkadaşlar kendimizi kandırmaya gerek yok Allah için işlemcilerin kapanma sıcaklığı 100 derecedir mesela siz işlemcinizin 95 derecede çalışmasını ister misiniz? Daha dün kara cumaydı bir sürü kartta manyak indirimler vardı. Bundan 2 ay önce bile Sapphire Nitro + 6900XT 15.000 TL idi. İçi rahat edecekler alsın ben bir şey demiyorum.
Kapanma sıcaklığı diye bir terim yoktur. Junction(İşlemci) ve Hotspot(GPU) sıcaklıkları vardır temelde bağlantı noktası sıcaklığı diye geçer bu sıcaklıklar ve çalışma sınır sıcaklıkları vardır. Mesela CPU'nuz 60 derecedir ama CPU Package 75 Derece görünür işte bu Package'in çalışma sınırıdır 95(AMD) 100(İntel) veya GPU'lar içinse bu Hotspot tur ve genellikle geçerli sıcaklık değildir,geçerli sıcaklık olarak 60 dereceleri gördüğünüzde aslında Hotspot sıcaklığınız 80 derecelerde olabilir ve güçlü modellerde 90+ derecelerde olabilir ve kullanmaya bir etkisi zararı yoktur. Sizin mantığınızla baktığımızda kimse 60-70 derecelere çıkan ekran kartı kullanmamalı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Pek video bulamadım Youtube'da fakat bu video en azından fikir verebilir.

Son düzenleme:
Kapanma sıcaklığı diye bir terim yoktur. Junction(işlemci) ve hotspot(GPU) sıcaklıkları vardır temelde bağlantı noktası sıcaklığı diye geçer bu sıcaklıklar ve çalışma sınır sıcaklıkları vardır. Mesela CPU'nuz 60 derecedir ama CPU package 75 derece görünür işte bu Package'in çalışma sınırıdır 95(AMD) 100(Intel) veya GPU'lar içinse bu hotspot tur ve genellikle geçerli sıcaklık değildir, geçerli sıcaklık olarak 60 dereceleri gördüğünüzde aslında hotspot sıcaklığınız 80 derecelerde olabilir ve güçlü modellerde 90+ derecelerde olabilir ve kullanmaya bir etkisi zararı yoktur. Sizin mantığınızla baktığımızda kimse 60-70 derecelere çıkan ekran kartı kullanmamalı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Pek video bulamadım YouTube'da fakat bu video en azından fikir verebilir.

Hocam ben hotspotdan filan bahsetmiyorum neden anlamak istemiyorsunuz. Bu kartın! VRAM! Sıcaklıkları diğer kartlara göre biraz daha fazla ben bunu söylemek istiyorum sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı