Gigabyte S2H V2 kasa fanları nasıl kapatılır?

hüseyin-1905

Kilopat
Daha fazla  
Gigabyte S2H V2 anakartta kasa fanlarını durdurmak ya da hızlarını düşürmek istiyorum. Yardımcı olabilecek var mı? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'tan (eğer fanlar PWM ile bağlıysa) fan ayarı yapabilirsin. Silent Mode falan varsa ona alman yeterli olur.

BIOS'ta Smart Fan 5 var onu kullanabilirsin yada Gigabyte APP Center'ı indirip oradan System Information Viewer (SIV)'ı indirip Windows üzerinden fan ayarı yapabilirsin, bu SIV programını indirdikten sonra kalibre etme seçeneği falan olur ilk açışta kalibre etmeyi kendisi sorar zaten o kalibre bittikten sonra Quiet modunu seçip sessiz moda alabilirsin fanları. Ancak uyarayım bazen SIV'ın kalibresi düzgün ayar yapamıyor düzgün güzel bir Quiet modu için birkaç kere kalibre et tuşuna basman ve kalibre etmesini beklemen gerekebilir, kendine göre ayarlarsın oradan.

Ayrıca SIV'da bir bug var sistemi yeniden başlatınca falan fan ayarını yeniden uygulamıyor, bu olay olursa SIV'ı açıp Standard modu seç ondan sonra tekrar Quiet modu seç düzeliyor, bu sorunlarla uğraşmak istemiyorsan direk BIOS'ta Smart Fan 5'ten Silent modu seç ben öyle yaptım.

BIOS'ta Smart fan 5 var onu kullanabilirsin ya da Gigabyte App Center'ı indirip oradan System ınformation Viewer (sıv)'ı indirip Windows üzerinden fan ayarı yapabilirsin, bu sıv programını indirdikten sonra kalibre etme seçeneği falan olur ilk açışta kalibre etmeyi kendisi sorar zaten o kalibre bittikten sonra quiet modunu seçip sessiz moda alabilirsin fanları. Ancak uyarayım bazen sıv'ın kalibresi düzgün ayar yapamıyor düzgün güzel bir quiet modu için birkaç kere kalibre et tuşuna basman ve kalibre etmesini beklemen gerekebilir, kendine göre ayarlarsın oradan.

Ayrıca sıv'da bir bug var sistemi yeniden başlatınca falan fan ayarını yeniden uygulamıyor, bu olay olursa sıv'ı açıp standard modu seç ondan sonra tekrar quiet modu seç düzeliyor, bu sorunlarla uğraşmak istemiyorsan direk BIOS'ta Smart fan 5'ten silent modu seç ben öyle yaptım.

Silent modda tamamen mi duruyor yoksa hızları mı düşüyor bir de belirli sıcaklıklara gelince calışsın diye komut ayarlayamıyor muyuz cevabın için teşekkürler.
BIOS'ta Smart Fan 5 var onu kullanabilirsin yada Gigabyte APP Center'ı indirip oradan System Information Viewer (SIV)'ı indirip Windows üzerinden fan ayarı yapabilirsin, bu SIV programını indirdikten sonra kalibre etme seçeneği falan olur ilk açışta kalibre etmeyi kendisi sorar zaten o kalibre bittikten sonra Quiet modunu seçip sessiz moda alabilirsin fanları. Ancak uyarayım bazen SIV'ın kalibresi düzgün ayar yapamıyor düzgün güzel bir Quiet modu için birkaç kere kalibre et tuşuna basman ve kalibre etmesini beklemen gerekebilir, kendine göre ayarlarsın oradan.

Ayrıca SIV'da bir bug var sistemi yeniden başlatınca falan fan ayarını yeniden uygulamıyor, bu olay olursa SIV'ı açıp Standard modu seç ondan sonra tekrar Quiet modu seç düzeliyor, bu sorunlarla uğraşmak istemiyorsan direk BIOS'ta Smart Fan 5'ten Silent modu seç ben öyle yaptım.
BIOS'tan (eğer fanlar PWM ile bağlıysa) fan ayarı yapabilirsin. Silent Mode falan varsa ona alman yeterli olur.
eyvallah dostum

Silent modda tamamen mi duruyor yoksa hızları mı düşüyor bir de belirli sıcaklıklara gelince calışsın diye komut ayarlayamıyor muyuz cevabın için teşekkürler.

Tamamen durmuyor, daha sessiz çalışmak için RPM düşürüyor.

PWM ile bağlı fanlarda özel sıcaklıklara göre RPM'leri ayarlayabiliyorsun, Q-Fan Configuration veya ona benzer bir ayar var mı?

Belli bir sıcaklığın altında tamamen durdurma seçeneği de var ancak sessiz modda da hiç ses çıkartmıyor fanlar, bende ortalama 600 RPM ile falan dönüyorlar ve sesleri hiç duyulmuyor, normal veya tam hız modlarında ses yapıyorlar genelde, otomatik durdurma seçeneğini SIV'da gördüm ama hiç ellemedim.

Belli bir sıcaklığın altında tamamen durdurma seçeneği de var ancak sessiz modda da hiç ses çıkartmıyor fanlar, bende ortalama 600 RPM ile falan dönüyorlar ve sesleri hiç duyulmuyor, normal veya tam hız modlarında ses yapıyorlar genelde, otomatik durdurma seçeneğini sıv'da gördüm ama hiç ellemedim.

Reisler dediğinizi yaptım SYS fan diye bir bölüm var sanırım kasa fanları ama resimlerdede göreceğiniz gibi sağ tarafta fanlar calışıyor olmasına rağmen sistem ekrana yansıtmıyor ya da kontrolüne izin vermiyor 2. fotoğrafta CPU fanı cektim onda silent mod manuel falan ayarlama yapabiliyorsun ekranada yansıyor kaç RPM de döndüğü ama kasa fanlarında oynama yapsan bile bi değişiklik olmuyor var mıdır bir çözümü bunun vallahi film izlerken kasa fanları beynimi patlatıyor.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.27.06 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.27.06 (1).jpeg
    229,1 KB · Görüntüleme: 25
  • WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.27.06.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.27.06.jpeg
    243,8 KB · Görüntüleme: 22
Reisler dediğinizi yaptım SYS fan diye bir bölüm var sanırım kasa fanları ama resimlerdede göreceğiniz gibi sağ tarafta fanlar calışıyor olmasına rağmen sistem ekrana yansıtmıyor ya da kontrolüne izin vermiyor 2. fotoğrafta CPU fanı cektim onda silent mod manuel falan ayarlama yapabiliyorsun ekranada yansıyor kaç RPM de döndüğü ama kasa fanlarında oynama yapsan bile bi değişiklik olmuyor var mıdır bir çözümü bunun vallahi film izlerken kasa fanları beynimi patlatıyor.
Apply to tuşuna basmadan yeni ayarları kaydetmez, Apply to'ya basınca hangilerini değiştirmek istediğini sorar CPU_FAN ve SYS_FAN vardır oradan seçeceksin.

Apply to tuşuna basmadan yeni ayarları kaydetmez, apply To'ya basınca hangilerini değiştirmek istediğini sorar CPU_FAN ve SYS_FAN vardır oradan seçeceksin.

Yaptım kanka hiçbir şey değişmedi ama CPU'da ayarları değiştirip apply yatığımda işe yaradı. Hatta BIOS'a Save and exıt yaptım yine olmadı anakart kasa fanları algılamıyor sanırım.
Apply to tuşuna basmadan yeni ayarları kaydetmez, apply To'ya basınca hangilerini değiştirmek istediğini sorar CPU_FAN ve SYS_FAN vardır oradan seçeceksin.

Senin kasada fan kontrolcüsü var mı o etkiliyor olabilir mi?

Son düzenleme:
Yaptım kanka hiçbir şey değişmedi ama CPU'da ayarları değiştirip apply yatığımda işe yaradı. Hatta BIOS'a Save and exıt yaptım yine olmadı anakart kasa fanları algılamıyor sanırım.

Senin kasada fan kontrolcüsü var mı o etkiliyor olabilir mi?
Fan kontrolcüsü olarak birtek kasa içinde kabloyla bağlı bir kumanda var oda nereye bağlı bilmiyorum, sadece kasa fanlarının renklerini ayarlamaya yarıyor. Buradan yapamadıysan SIV deneyebilirsin.

Geri
Yukarı