Gigabyte Z170 HD3P BIOS ayarları değiştirildikten sonra bilgisayar açılmıyor

Ali57

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımın Windows 11'i destekleyip desteklemediğini gösteren Microsoft uygulamasını indirmiştim, Windows 11'i desteklemediğini gördüm. Sonra öğrendiğim kadarıyla BIOS ayarlarından Secure Boot'u aktif etmek gerekiyormuş.

Gigabyte Z170 HD3P anakart kullanıyorum. Bu sabah BIOS güncellemesi yaptım, F5 sürümünden F22G'ye yükselttim. Secure Boot ayarını aktif edemiyordum ama altında 'Attempt Secure Boot' diye bir seçenek vardı, onu aktif edebildim. Ama sonrasında bilgisayar bir türlü açılmadı, ekrana hiçbir şey gelmiyor, tamamen siyah, bilgisayarın ışıkları yanıyor başlattığımda ama monitörde hiçbir tepki yok.

BIOS ayarlarını sıfırlamak için anakartın köşesindeki sıfırlama pinlerinin arasına iletken değdirmem gerektiğini öğrendim, anakartın kullanım kılavuzunda tornavida gibi bir iletkenin işe yarayacağı yazıyordu, ilk önce bunu denedim ama olmadı.

Sonrasında BIOS pilini yerinden çıkardım, yarım saatten fazla bekledim, geri taktım ama yine herhangi bir değişiklik olmadı.

Ne yapmam gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam olarak söylediğiniz şeyi anlayamadım ama şu fotoğraf işinize yarayabilir sanırım.
M_BIOS yazan ana BIOS, B_BIOS yazan ise yedek BIOS.

Buradaki rehbere bakın, ana BIOS'u kısa devre yaparak yedek BIOS'u devreye sokabilir ve sistemi açabilirsiniz. Hangi pinler olduğunu hatırlamıyorum ama konuda olması lazım.

M_BIOS yazan ana BIOS, B_BIOS yazan ise yedek BIOS.

Buradaki rehbere bakın, ana BIOS'u kısa devre yaparak yedek BIOS'u devreye sokabilir ve sistemi açabilirsiniz. Hangi pinler olduğunu hatırlamıyorum ama konuda olması lazım.
Nasıl oldu tam anlamadım ama çözdüm.

Kısa devre yapmaya çalıştım, elim zor yetişiyordu bu yüzden ekran kartını çıkarıp monitörü direkt anakarttaki hdmi girişine taktım. Bu şekilde açmayı denedim ve BIOS menüsü açıldı, secure boot ayarının hatalı olduğuyla ilgili bir hata mesajı verdi, OK butonuna basınca kapatıp tekrar açtı, yine BIOS menüsünde ayarların resetlendiğini gösteren bir bildirim çıktı. Bu arada arayüz, yeni güncellediğim BIOS'un arayüzüydü yani anladığım kadarıyla Backup BIOS'da açılmasını sağlayacak kısa devreyi yapamamışım.

Sorunun ne olduğunu ve nasıl çözdüğümü anlayamadım ama. BIOS çökmemiş, resetlenmiş şekilde açıldı. Görüntüyü ekran kartı yerine anakarttan alıp BIOS ekranı açıldıktan sonra Windows'u da normal bir şekilde açabildim, açıldıktan sonra bilgisayarı kapatıp ekran kartını da taktım ve her şey sorunsuz bir şekilde çalıştı. Bu yüzden sorunu daha sonradan yaşayacakların nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmiyorum ama benim sorunum çözüldü. Hepinize teşekkür ederim.

Nasıl oldu tam anlamadım ama çözdüm.

Kısa devre yapmaya çalıştım, elim zor yetişiyordu bu yüzden ekran kartını çıkarıp monitörü direkt anakarttaki hdmi girişine taktım. Bu şekilde açmayı denedim ve BIOS menüsü açıldı, secure boot ayarının hatalı olduğuyla ilgili bir hata mesajı verdi, OK butonuna basınca kapatıp tekrar açtı, yine BIOS menüsünde ayarların resetlendiğini gösteren bir bildirim çıktı. Bu arada arayüz, yeni güncellediğim BIOS'un arayüzüydü yani anladığım kadarıyla Backup BIOS'da açılmasını sağlayacak kısa devreyi yapamamışım.

Sorunun ne olduğunu ve nasıl çözdüğümü anlayamadım ama. BIOS çökmemiş, resetlenmiş şekilde açıldı. Görüntüyü ekran kartı yerine anakarttan alıp BIOS ekranı açıldıktan sonra Windows'u da normal bir şekilde açabildim, açıldıktan sonra bilgisayarı kapatıp ekran kartını da taktım ve her şey sorunsuz bir şekilde çalıştı. Bu yüzden sorunu daha sonradan yaşayacakların nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmiyorum ama benim sorunum çözüldü. Hepinize teşekkür ederim.
Sevindim hocam. Attempt Secure Boot özelliği harici donanımları devredışı bırakmış anlaşılan. Normalde de secure boot aynı mantıkla çalışıyor bir nevi. O yüzden ekran kartıyla çalışmaması pek anormal değil.

Sevindim hocam. Attempt Secure Boot özelliği harici donanımları devredışı bırakmış anlaşılan. Normalde de secure boot aynı mantıkla çalışıyor bir nevi. O yüzden ekran kartıyla çalışmaması pek anormal değil.
Harici donanımları devre dışı bıraktığını bilmiyordum. Bilmediğim ayarlarla oynayıp BIOS'u çökertip servise yollayacaktım az daha. Aradığım servis yemek arasındaymış da cevap vermediler, ben kendim uğraşmaya devam ettim anca çözebildim. Tekrardan çok teşekkür ederim. İyi günler.

Geri
Yukarı