Gigabyte Z590 Aorus Master ve Z590 Aorus Extreme fiyatına değer mi?

Palarush

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Koleksiyon takıntılısıyım biraz ve o yuzden her parçam Gigabyte Aorus alıyorum.
Şimdi Z590 Aorus anakart vatana gelmiş satışta 4,970 TL bir fiyatı var. Extreme için 9000 bir fiyat söz konusu. Özelliklerine bakıyorum gözle görebildiğim bir fark yok. Bu fark neden kaynaklanıyor? Birini alıp 11. nesili bekleyeceğim 11900K için. Hangisini tavsiye edersiniz.
Arada ki fiyat farkı değer midir?

Teşekkürler!

Extreme gerçekten extreme bir kart, gerek yok. Aorus Master'ı ise deli gibi O.C yapıyorsanız ve bütçeniz yetiyorsa alabilirsiniz.

11900K + 5000 liralık anakart alacağıma 5950X alır yoluma bakarım 😏

Sahip olduğu VRM'ler port ve hub sayısı, ethernet özelliği vs vs bir çok farkla değişiyor.

Ama kabaca en büyük fark overclock yetkinliği diyelim. 9 binlik kartta çok iyi kapasitörler ve kontrolcüler mevcut. Bu sayede çok yüksek voltajları stabil verebiliyor. Ama öyle bir kart alacaksanız alacağınız RAM de iyi olmalı CPU da hatta bunların "bin" kalitesi de.

Extreme OC kovalamayacaksanız aradaki farkı vermenize tabi ki değmez.

Elimdeki 5900X'i satıp 10850K aldım, anakartım ise MSI Z490 Unify. Sadece 5900X parasına ikisini de halletmiş olup daha iyi FPS alıyorum ve her şey daha stabil. Ayrıca daha ucuza halloldu.

Burada her konuda sentetik benchmarklara veya youtube videolarına bakarak 5900X öneren kaç kişi 5900X kullanıyor ve ne değer alıyor bilemiyorum ama benim arkadaşlarımda ve çevremden gördüğüm okuduğum oldukça soğutması zor ve OC kapasitesi sınırlı bir CPU olduğu. Fanboy değilim ama insanların göremediği bir şey var. Eskiden Ryzen ucuzdu ve fiyatına göre iyi performans veriyordu. Şimdi görece aynı performansı neredeyse 1.5-2 kat fiyat farkıyla veriyor :)

Bütce sorunum yok . OC yapıyorum evet ama öyle aşırı bi şekilde değil. Şuan komple sistem değiştiriyorum o yüzden.
OC için 8600k yı 4,5 te çalısyıroum suanda yeterli geliyor. 11900 k yıda %15 %20 civarı yaparım muhtemelen.
Çok extreme bi oc durumum yok genel anlamda sadece oc içince aorus master modeli bana yeterli sanırım.

Bütce sorunum yok . OC yapıyorum evet ama öyle aşırı bi şekilde değil. Şuan komple sistem değiştiriyorum o yüzden.
OC için 8600k yı 4,5 te çalısyıroum suanda yeterli geliyor. 11900 k yıda %15 %20 civarı yaparım muhtemelen.
Çok extreme bi oc durumum yok genel anlamda sadece oc içince aorus master modeli bana yeterli sanırım.
Kesinlikle yetecektir.

Sahip olduğu VRM'ler ile Extreme'in bir altında. Emin olun farkı anlamayacaksınız. Hayırlı olsun.

Kesinlikle yetecektir.

Sahip olduğu VRM'ler ile Extreme'in bir altında. Emin olun farkı anlamayacaksınız. Hayırlı olsun.
Çok teşekkur ederim bilginiz için. Evet master yeterli emin oldum şuanda.

Yeni konular

Geri
Yukarı