GIMP için basit giriş rehberi

Ascendency

Hectopat
Makaleler
3
Herkese merhaba. Normalde korsan ürün kullanmıyorum. Sadece grafik tasarım hakkında bilgi sahibi olmak, öğrenmek istiyorum. O yüzden yıllarca birkaç plugin yüklerek Paint.NET programını kullanmaya çalıştım. Ne PSD desteği, ne de yazı düzenleme var. Evet, yazıları bile düzenleyemiyoruz. O yüzden hiçbir şey yapamıyorum. Pratik yapmamın imkanı yok yani. GIMP indirmeyi deneyeyim dedim ne de olsa korsan kullanmıyorum, GIMP'ın arayüzü çok karmaşık ve hiçbir şeyi anlayamadım. Adam gibi yabancı kaynaktan bile rehberler yok.

Korsan indirirsem hem hak yemiş olacağım hem de bilgisayarımı virüslere açık hale getirecek ki bilgisayarımda önemli şeyler bulunuyor. Zararlılar bazen OneDrive gibi bulut servislerine de bulaşıyor. Grafik tasarımla ilgilenip bu işle para kazanan birisi bana kullandığı Photoshop programını attı. (Evet, para kazanmasına rağmen o da korsan kullanıyor ki ben öğrenmek amaçlı istiyorum. Bu işten para kazansam zaten programın parasını veririm.) Tabii indirmedim çünkü tehlikeli. Ne yapmamı önerirsiniz? GIMP'ı günlerce denedim ve kavrayamadım. Tüm rehberler Photoshop için çekilmiş. Photoshop haricindeki Adobe programlarına ihtiyacım yok, onların açık kaynak alternatiflerini kullanıyorum ve alıştım.

Bir de ödemesi bir seferlik olsa 200 TL de olsa alacağım. Aylık ücret istiyorlar. Öğrenci ücreti de öğrencilere uygun değil ki ben öğrenci değilim. Adobe eğitimi desteklediğini söylüyor ama öğrenci sınıfını üniversitelerden ibaret sanıyor. Ortaokula gidip grafik tasarıma merak duyan, öğrenmek isteyen birisi nasıl .edu uzantılı e-posta alıp öğrenci olduğunu kanıtlayacak? Ben kendimden bahsetmiyorum. Sosyal'de bu yaşlarda olan çok insan var. Ben üniversiteyi geçtim ama buna bu kadar para veremem.

Görüşlerinizi merak ediyorum. Ek olarak GIMP için video/makale vb. neredeyse hiçbir şey bulamadım. Önerir misiniz? GIMP için basit giriş rehberleri varken Photoshop'un suyunu çıkartıp her şeyini video çekmişler.

Yalnızca, çok komik..
1611209924104.png

Hocam, GIMP ile ilgilenmedim pek. Ama sizin için arayıp güzel bir rehber bulayım.
Hocam, kusura bakmayın, unutmuşum. Başka bulursam eklerim yine.

Bir tane buldum eğitim ancak ücretli. Bu arkadaşı Youtube'dan görüyordum. Özgür yazılımların ders videolarını hazırlıyor genelde.

Yeni konular

Geri
Yukarı