Giriş katta oturan birisi için deprem olursa kaçmaya çalışmak mantıklı mı?

BerkayGO

Hectopat
Biliyorsunuz son zamanlarda bayağı gündemde bu marmara depremi mevzusu. Beşiktaş ilçesinde oturuyorum, zemini sağlam deniyor ama bina 1983 yapım. 99 ve 2019'daki 5,8 lik depremden sonra kolon güçlendirmesi yapıldı binaya ama ben yıkılacağına inanıyorum. Görevli dairesindeyiz, kendime özel odam var ve dışarıyla buluşmam 5 saniye (kronometre tuttum) sizce çök-kapan-tutun mu daha mantıklı, kaçmak mı?

Biliyorsunuz son zamanlarda bayağı gündemde bu marmara depremi mevzusu. Beşiktaş ilçesinde oturuyorum, zemini sağlam deniyor ama bina 1983 yapım. 99 ve 2019'daki 5,8 lik depremden sonra kolon güçlendirmesi yapıldı binaya ama ben yıkılacağına inanıyorum. Görevli dairesindeyiz, kendime özel odam var ve dışarıyla buluşmam 5 saniye (kronometre tuttum) sizce çök-kapan-tutun mu daha mantıklı, kaçmak mı?
Hocam bunu kimse bilemez. Sadece kişisel görüşte bulunuyorum lütfen ben dedim diye uygulamayın ama bence 5 saniyede dışarı çıkmanız daha mantıklı. Ama hayatta kimse ne olacağını bilmediği için o 5 saniye içinde camın olduğu duvar üstünüze düşer mi bilemiyoruz.

Çok yakında açık, geniz bir bölge varsa oraya saniyeler içinde ulaşabiliyorsanız bence mantıklı. Ama bina kalabalığı olan, etrafta binaların 4, 5 katlı olduğu bir yerde iseniz sıkıntılı.

Bu durumda bence kaçmak daha mantıklı. O bina sağlamlaştırıldıysa ona göre önceden karot almışlar bakmışlardır. Çürük olsa dayanmayacak olsa kentsel dönüşüm vb. olurdu. Yalnız bazı apartmanlarda bu tür durumlarda oturanlar karşı çıkabiliyor. Bile bile çürük raporu verilmiş güvensiz apartmanlarda oturuyorlar. Böyle birşey olmuş mu araştırın. Ama sanmıyorum.

Geri
Yukarı