Giriş seviyesi donanımlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hak veriyorum çeşitlilik ve bilgi kirliliği azalsa iyi olur. Mesela R7 240 gibi ekran kartları bile hala satılabiliyor. Hem giriş seviyesi muhabbetinden kurtulabilirsek aldığımız ucuz ekran kartı bile üst seviye olacak. Bu konularda bilgi sahibi olmayan birinin kazıklanma ihtimali de düşecek. Mesela bakkalların HD 6400 tarzı kartları satması gibi olaylardan kurtulmuş oluruz. İşlemciler için de aynısı geçerli. Çöpe atsan çöpün kabul etmeyeceği 4. nesil i7'ler haala daha inanılmaz fiyatlardan gidiyor. Şaka gibi :D.

i5 6400'ü 2. elden 800 TL'den satmıştım kesinlikle parasın hakketmeyen bir işlemci :D 400 TL daha koyup R5 3600 almıştım 1200'e

Sence bu karlarin üretimi açılan üretim hatlarının maliyetine, fabrikaların CO2 salınımına veya doğaya salınan kimyasallara deyiyor mu?

Değmiyor.
Evet bu konuda haklısınız.
Aslında elektronik atık düzeyi biraz da olsa azaltılsa iyi olacak.
Markalar giriş seviyesi yerine iyi bir kart yapıp ama fiyatını giriş seviyesinde yaparsa hem tüketici memnun kalır.
Hem de üretici bu durumdan daha da karlı çıkar diye düşünüyorum.

1603896531722.png

Girmeseler daha iyi olacakmış. :D

Değmiyor.
Evet bu konuda haklısınız.
Aslında elektronik atık düzeyi biraz da olsa azaltılsa iyi olacak.
Markalar giriş seviyesi yerine iyi bir kart yapıp ama fiyatını giriş seviyesinde yaparsa hem tüketici memnun kalır.
Hem de üretici bu durumdan daha da karlı çıkar diye düşünüyorum.

Aslında fiyatını giriş seviyesinde belirlemesine gerek yok diye düşünüyorum.

Bence giriş seviyesi donanımlar elektronik çöpten başka bir şey değil. Yıllarca bir ürün serisini o yıl elinden gelenin en iyisi olarak üretse üreticiler üç yıl sonra zaten giriş orta ve üst segment donanım üretmiş oluyorlar.
Örneğin:

HD7770 = RX550 = PassMark: 2159 / 2416.

RX580 = RX 5500 XT = PassMark: 8751 / 8947.

GTX970 = GTX1060 = GTX1650S = PassMark: 9636 / 10204 / 9837.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Paramız mı var orta üst seviye ekran kartı alalım? Eski serilerin sahipleri kartı 2. elde satıyor, oradan mı alalım eski seri kartları? Kullanıcının ne yapmasını istiyorsunuz anlamadım.

Paramız mı var orta üst seviye ekran kartı alalım? Eski serilerin sahipleri kartı 2. elde satıyor, oradan mı alalım eski seri kartları? Kullanıcının ne yapmasını istiyorsunuz anlamadım.
Bir şey istemiyorum, fikrinizi sordum sadece.
Ben hep 2. el aldığım eski seri donanımları kullandım. Bir önceki sistemim fx6300 & rx580 di anakart yanınca r5 2600'e geçtim.

Herkes AAA oyun oynamiyor.
Herkes yuksek seviye GPU kaldiracak PSU'ya sahip degil.
Idareten alip, bir sure kullanip upgrade etmek istiyor olabilir.
Ornegin ben eski bir makine 750 TI takip epeyce kullandigimi biliyorum, sadece PCI-e kanalindan aldigi guc yetiyordu karta.

Ayrica yuksek seviye donanim daha cabuk eskiyor. Giris seviye ile low-medium oynayabilecegin sure, high-end kartla full-ultra oynayabilecegin sureden genelde daha uzun. Marjinal fayda kaybi daha yuksek.

Bence modern giris seviye mantiksiz degil, 2. el yuksek seviye mantiksiz. 10 sene oncesinin i7 islemcisini satmaya calisan markalarin alicilarina sesleniyorum.

Herkes AAA oyun oynamiyor.
Herkes yuksek seviye GPU kaldiracak PSU'ya sahip degil.
Idareten alip, bir sure kullanip upgrade etmek istiyor olabilir.
Ornegin ben eski bir makine 750 TI takip epeyce kullandigimi biliyorum, sadece PCI-e kanalindan aldigi guc yetiyordu karta.

Ayrica yuksek seviye donanim daha cabuk eskiyor. Giris seviye ile low-medium oynayabilecegin sure, high-end kartla full-ultra oynayabilecegin sureden genelde daha uzun. Marjinal fayda kaybi daha yuksek.

Bence modern giris seviye mantiksiz degil, 2. el yuksek seviye mantiksiz. 10 sene oncesinin i7 islemcisini satmaya calisan markalarin alicilarina sesleniyorum.
Yani eski Xeon alacaklar vazgeçip core 2 quad mı alsınlar?

Bu durumda tüm seviyeler çöp oluyor. RTX 2080 Ti hala güçlü diye yarı fiyatına daha güçlü 3070'in gelmesi, RTX 3060 Ti'ın 2060/2060 Super'in mezarına toprak atacak olmasını görmezden gelemeyiz. Bir yandan da bu kartların aynı güç tüketimiyle 2 kat performans vereceği gerçeğini de unutmamak lazım. 1080P oyuncular için giriş seviyesi kartlar (ki ben şu anda giriş seviyesi olarak RX570/480/580/590/5500XT/GTX1060/1650S/1660/1660S kabul ederim) rahatça iş görecek bir durumda. Geleceği düşünerek "overkill" tarzı ekran kartı almak gereksiz bana göre. Örneğin AAA oyun oynanacaksa 1080P'ye evladiyelik olarak 5700 XT veya RTX 2070 almak ne kadar mantıklı? Daha güzel değerlere ve fiyatlara sahip alternatifleri zaten gelecek ileride. Eski Titan kartlar bugün 1650S gücünde bile değil. Belli bir seviye kart o an işini görüyorsa üzerine yatırım yapmaya gerek yok hızlı değişen bir teknoloji varsa elimizde.

Geri
Yukarı