Gitar çalmayı öğrenmek zor mu?

Vittorio Russo

Hectopat
Merhaba, benim hiçbir hobim ve uğraşacak bir şeyim yoktu ders dışında ve bir müzik aletini çalmayı öğrenmek istiyorum. Sanırım gitar çalacağım başka şeyler de olabilir sizin öneriniz varsa yani bu istek falan değil sadece boş zamanımı bir şeylerle geçirmek istiyorum. Ve öğrenmesi zor olur mu? Derslerim dışında öğreneceğim 11.sınıfım. Asıl sorum şu gitar çalmak istiyorum fakat öğrenmesi zor bir alet mi ve eğer diyorsanız ki gitar çalmayı öğrenmeyin ne öğrenmemi tavsiye edersiniz?

Merhaba, benim hiçbir hobim ve uğraşacak bir şeyim yoktu ders dışında ve bir müzik aletini çalmayı öğrenmek istiyorum. Sanırım gitar çalacağım başka şeyler de olabilir sizin öneriniz varsa yani bu istek falan değil sadece boş zamanımı bir şeylerle geçirmek istiyorum. Ve öğrenmesi zor olur mu? Derslerim dışında öğreneceğim 11.sınıfım. Asıl sorum şu gitar çalmak istiyorum fakat öğrenmesi zor bir alet mi ve eğer diyorsanız ki gitar çalmayı öğrenmeyin ne öğrenmemi tavsiye edersiniz?

Gitar öyle çok zor değil ama emek tabii ki lazım. (bende gitar çalıyorum.)

Her müzik aleti kendince zordur. Gitar deneyebilirsiniz tabii ki. Müzik zevkinize uygun ise elektro saza da göz atabilirsiniz. Cafe tarzi yerlerde para kazanmak için çalacaksanız üzerine cok düşmeniz gerekir.

Udemy kurslarına bakın derim yarısı işe yaramaz olsa da içlerinde iyi olanlar var. Hem evde müzik teorisine başlayabilirsiniz. Parmak ve pena egzersizleri ile başlayın derim. Gitar zor bir enstrüman değil bolca egzersiz yapın.

Zorluk tamamen kişiye ve şartlara bağlı. Ve tabii ne kadar çok istediğinize. Ben küçükken aile zoruyla gitar kursuna gitmiştim, hiç sevmedim. İnanılmaz zor gelmiş ve yarıda bırakmıştım. Ortaokul sonuna doğru yine biraz heveslenip 2-3 ay gittim, yine zor geldi ve bıraktım. Sonrasında 4-5 sene müzik defterini kapattım. Daha sonra vaktin yavaş yavaş geçmeye başladığını fark edince bu sefer isteyerek ve içimden gelerek müziğe tekrar başladım. Çok değil bir kaç senede 2'si acemi seviyede, 4 enstrüman çalabilir hale geldim. İleride bu sayıyı daha da arttırmak istiyorum.
İsteyince en zoru da oluyor yani. Fakat eğer müziğe ilk defa başlıyorsanız, enstrümanın çalımına tamamen yoğunlaşmadan önce müzik teorisi öğrenmeniz çok faydalı olur. Notalar nasıl oluşuyor, notalar arası mesafeler ve bunlara bağlı gamlar. Daha sonra transpoze mantığı vs. Zaten gitarı eline alıp çalmak kolay, biraz de yetenek varsa 3-5 ayda düzenli pratikle güzel bir aşama kaydedilir. Asıl zor kısım altta yatan müzik temelini oluşturabilmek. O oluştuktan sonra sadece bir müzik aleti değil, bütün hepsini bir miktar çalışmayla iyi kötü çalabilir hale geliyorsunuz.

Emek vereceğim tabii uğraşacağım yani zamanım bol oluyor okul dışında fakat beni bıktırır mı öğrenirken?
Ve hocam gitarla günlük hayatta Cafe'de falan çalınabiliyor mu para için?

Yani kişiden kişiye değişir ama istekli isen sorun olacağını sanmıyorum. Burada bence daha gitar almamışsan biraz daha kaliteli modellere bak derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı