GitHub ne işe yarar?

yener999

Technopat
Moderatör
Katılım
11 Mart 2020
Mesajlar
59.963
Makaleler
2
Çözümler
2.274
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Çözüm

LuNİZz 1989

Decipat
Katılım
24 Ekim 2021
Mesajlar
1.206
Çözümler
6
Yer
Burdur
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Meslek
Yetkili Servis (Xiaomi)
GitHub nedir, ne işe yarar? Kısaca bahseder misiniz?

Çoğunlukla açık kaynak kodlu, program veya kodların paylaşıldığı sıkça kullandığım bir programdır kendisi.
Uzun hali ile:
GitHub; kalabalık bir ekibin sürüm kontrol sisteminde bir yazılım geliştirirken kullanabilecekleri internet tabanlı bir depolama servisidir. GitHub, git yönetim sistemi ile geliştirilen yazılımlarda kullanılır. Açık kaynak kodlu bir servis olması nedeniyle pek çok yazılım ekibi tarafından kullanılmakta ve geliştirilmektedir.

GitHub servisini kaç kişinin kullandığı ve kaç kişinin aynı anda bir proje üzerinde çalıştığı önemli değildir. Servise dahil olmak ve proje üzerinde çalışmak için internet bağlantısı gereklidir. internet tabanlı olduğu için GitHub servisi ile proje üzerinde yapılan değişiklikleri söz konusu ekibin tamamı görebilir.
GitHub servisi sayesinde pek çok kişiden oluşan kalabalık yazılım geliştirici ekipler bile aynı anda aynı proje üzerinde çalışabilir ve ayrı değişiklikler yapabilirler. bu servis üzerinden geliştirilen projelerde ekip büyük bir zaman kazanır. Çünkü tekrar tekrar aynı işlemler yapılmaz, çakışmalar olmaz ve uzun toplantılarda karar verilecek şeyler belki bu servis üzerinden gösterilerek hızla onaylanabilir.

GitHub yalnızca geliştirici ekibin değil, yazılımı hazırladıkları müşterinin de kullanabileceği bir alan sunar. diyelim ekip yazılımı hazırladı ve sundu. Ancak müşteri proje üzerinde bazı değişiklikler yapmak istiyor. GitHub servisi üzerinden gerekli düzenlemeleri ve güncellemeleri yaparak iletişim sürecini hızlandırabilir. Yapılan değişiklikler onaydan geçmeden ana projeye dahil edilmediği için herkes kendi düzenlemesini yaparak fikrini ortaya koyabilir.
Bazı tanımlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • repository (repo): sürüm geçmişleri de dahil tüm dosyaların depolandığı alan.
 • branch: ana projeyi etkilemeyecek değişikliklerin yapıldığı çalışma alanı.
 • markdown (.md): düz metni GitHub koduna dönüştürme yöntemi.
 • commit changes: repo'da bulunan bir değişikliğin kaydedilmesi.
 • pull request (pr): bir alanda yapılan değişikliğin başka bir alanla birleştirilmesi isteği.
 • merge: pr onayı sonrası birleştirme ve ana projeye ekleme.
 • ıssues: proje panosundaki değişiklikleri izleme.
 • federalist: GitHub değişikliklerini dağıtan ve ön izleme imkanı sunan platform.
 • GitHub servisinde her bir ekip üyesinin kendine özel bir alanı vardır ve istedikleri zaman yapılan değişiklikleri diğer ekip üyeleriyle paylaşabilirler. ancak değişiklik onaylanmadığı zaman çalışma alanı ortadan kaybolabilir. Bu nedenle asıl çalışmanın Google docs ve benzeri bir uygulamada yapıldıktan sonra servise aktarılması önerilir.
  GitHub internet sitesi herhangi bir masaüstü internet tarayıcı üzerinden açılarak kullanılabilir ancak buradan indirerek kullanabileceğiniz GitHub desktop uygulaması öneriliyor. çünkü GitHub desktop uygulaması çok daha geniş araç kullanımı sunar ve çok daha kullanışlıdır.
 • Kaynak(lar):Wikipedia, Webtekno.
 

Yeni konular

Yukarı