Gizliliğiniz için neler yapıyorsunuz?

Terörizmi önleme kapsamında sizi kameralarla sürekli izliyorlar
Kimsenin kimseyi izlediği yok. Çin'deki milyar insanın hangi birini kim izleyecek? Saçma saçma şeylere inanma. Kamera kayıtları toplanıyor olabilir ki bu bile inandırıcı değil. Zaten toplansa bile kimse açıp da izlemez onları. Hakkında dava falan açılırsa anca çıkartır bakarlar. Boş yere paranoyak olma.

Elinizden geleni yapsanız bile sadece bir seviye gizlenebilirsiniz. Kullandığınız PC ve telefonlar, bankacılık uygulamaları, sosyal medya, Steam gibi platformlar zaten her türlü veriyi alıyor. Avrupa ve ABD'de buna ilişkin yasa ve maddeler var, ama TR'de yok.

Gizli kalmasını isteyeceğim, gün yüzüne çıkmasından korkacağım bir şey yok açıkcası gizlilik ihtiyacında değilim. Gerek kimlik gerek kart bilgilerim gibi önemli şeyleri de fishing gibi basit yöntemlere kurban etmediğim sürece sorun yaşayacağımı sanmıyorum.

Forumlarda yaşadığım yeri ve ismimi söylemiyorum. Başka yapacak bir şeyim yok. İnternette zaten bilinmedik sitelere girmiyorum. Kamerayı kapatamam ödevi sunarken ekranımı paylaşmak zorundayım. Antivirüs var alışveriş yaparken ve sanal klavye varsa mutlaka onu kullanırım. Zamanında ESET'in haberinde keylogger vb ile klavye ısı haritasını gördükleri haberini okuduğumdan beri sanal klavyeye çok eder oldum.

Kimsenin kimseyi izlediği yok. Çin'deki milyar insanın hangi birini kim izleyecek? Saçma saçma şeylere inanma. Kamera kayıtları toplanıyor olabilir ki bu bile inandırıcı değil. Zaten toplansa bile kimse açıp da izlemez onları. Hakkında dava falan açılırsa anca çıkartır bakarlar. Boş yere paranoyak olma.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Linki farklı şekilde eklemem gerekiyorsa lütfen uyarın, yeniyim. Linkteki videoda Çin hükumeti'nin yüz tanıma özelliğine sahip kameralar ile donattığını görebiliyorsunuz her yeri. Gerçekten her yeri. Fiziksel olarak bu kadar yakın takip eden bir sistemin internet ayağı farklı değildir diye düşünüyorum. Argümanları da şu, eğer illegal bir şey yapmıyorsanız neden bizim sizi takip etmemizden korkuyorsunuz?

@mustafatalip yahu tamam kayıt ediyor da sen söyle bana bu kayıtları kim izliyor? Çin'de 1.4 milyar insan yaşıyor. Bunların cihazlarını, internet aramalarını, bu attığın sokak kameralarının kayıtlarını dakika dakika biri izleyebilir mi sence? Sana mantıklı geliyor mu?

Bunlar kayıt altına alınıyor ve saklanıyor. İhtiyac duyulursa çıkartılıp inceleniyor, olmazsa siliniyor. Biri sana bıçağı takarsa bu kameralar tek tek kontrol edilir, evet. Sen hükümete sallarsan, sosyal medyada hükümet karşıtı propaganda yaparsan internet kayıtlarına bakabilirler, evet ama durup dururken kimse kamera kayıtlarına, internet geçmişine, cihazlarında kullandığın programlara vs. bakmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı