Gmail "şüpheli oturum açma girişimi önlendi" uyarısı

Batuhan Kuzucu

Femtopat
Daha fazla  
Bugün, normalde pek kullanmadığım bir mail hesabıma bakayım dedim ve "şüpheli oturum açma girişimi önlendi" uyarısını gördüm. Aynı uyarı mail olarak da gelmişti ama maile çok güvenmedim. Şifremi falan bulmuştu büyük ihtimalle ama farklı cihazdan/konumdan girdiği için Gmail izin vermemiş olabilir.

Şifremi değiştirdim.
Sonra "Güvenlik" bölümüne girip oradaki uyarıya baktım. Orada da uyarı vardı ve tıklayıp güvenliği sağla (başka bir şey yazıyor da olabilir, hatırlayamadım) seçeneğine tıkladım.
Gelen kısma yeni şifremi girdim ve Gmail bana 2-3 sonuç gösterdi.

Şimdi sorum şu:
Bu uyarı sahte olabilir mi diye düşündüm de, yani ben uyarıya tıkladıktan sonra beni yönlendirdiği yere şifremi girdim ama birine herhangi bir yetki vermiş olma ihtimalim var mı?

Yönlendirdiği link de google.accounts linkiydi. O malum mail hesabım fazla önemli sayılmaz ama cihazımdaki diğer hesapların erişimini vermekten korkuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Size gelen maili ve sizin açtığınız sayfayı tam olarak görmeden sahte ve ya sahte değil demek zor.
Ancak genellikle Hotmail, Gmail sıkı korunan posta hizmetleri... Sizi uyarması olasıdır. Sahte olduğunu düşünmüyorum.
Sizden şifreyi güvenlik alanına götürmek için istemesi normal.

Bugün, normalde pek kullanmadığım bir mail hesabıma bakayım dedim ve "şüpheli oturum açma girişimi önlendi" uyarısını gördüm. Aynı uyarı mail olarak da gelmişti ama maile çok güvenmedim. Şifremi falan bulmuştu büyük ihtimalle ama farklı cihazdan/konumdan girdiği için Gmail izin vermemiş olabilir.

Şifremi değiştirdim.
Sonra "Güvenlik" bölümüne girip oradaki uyarıya baktım. Orada da uyarı vardı ve tıklayıp güvenliği sağla (başka bir şey yazıyor da olabilir, hatırlayamadım) seçeneğine tıkladım.
Gelen kısma yeni şifremi girdim ve Gmail bana 2-3 sonuç gösterdi.

Şimdi sorum şu:
Bu uyarı sahte olabilir mi diye düşündüm de, yani ben uyarıya tıkladıktan sonra beni yönlendirdiği yere şifremi girdim ama birine herhangi bir yetki vermiş olma ihtimalim var mı?

Yönlendirdiği link de Google. Accounts linkiydi. O malum mail hesabım fazla önemli sayılmaz ama cihazımdaki diğer hesapların erişimini vermekten korkuyorum.

Bende de aynı şey olmuştu. En başta gerçek Microsoft mu gönderdi diye şüpheye düşmüştüm ancak gerçekti ve Amerika'da bir cihazdan oturum açılmıştı. Allah'tan iki faktör var ve benim onayım olmadan açamamıştı. Şifreyi üst üste 2-3 kere değiştirdim ve artık 3-4 ayda bir şifremi düzenli olarak değiştireceğim sana da tavsiye ederim.
Size gelen maili ve sizin açtığınız sayfayı tam olarak görmeden sahte veya sahte değil demek zor.
Ancak genellikle Hotmail, Google sıkı korunan posta hizmetleri... Sizi uyarması olasıdır. Sahte olduğunu düşünmüyorum.

Sahte Microsoft hesabı açılsaydı yüksek ihtimal o kişinin üzerine binlerce dava açılırdı.

Size gelen maili ve sizin açtığınız sayfayı tam olarak görmeden sahte ve ya sahte değil demek zor.
Ancak genellikle Hotmail, Gmail sıkı korunan posta hizmetleri... Sizi uyarması olasıdır. Sahte olduğunu düşünmüyorum.
Bende de aynı şey olmuştu. En başta gerçek Microsoft mu gönderdi diye şüpheye düşmüştüm ancak gerçekti ve Amerika'da bir cihazdan oturum açılmıştı. Allah'tan iki faktör var ve benim onayım olmadan açamamıştı. Şifreyi üst üste 2-3 kere değiştirdim ve artık 3-4 ayda bir şifremi düzenli olarak değiştireceğim sana da tavsiye ederim.

Sahte Microsoft hesabı açılsaydı yüksek ihtimal o kişinin üzerine binlerce dava açılırdı.

Ben gelen maildeki hiçbir bağlantıya tıklamadım. "Güvenlik" bölümüne girince karşıma gelen uyarıya tıklamıştım.

"x tarihte şüpheli giriş denemesi" diyordu ve kırmızı renkle şüpheli damgası vurulmuştu

Bu konuda içim rahat etmiyor. Sahteyse eğer bu saatten sonra nasıl önlem alabilirim? Dediğim gibi o malum mail hesabı umurumda değil ama cihazımdaki diğer hesaplara erişilmesinden korkuyorum.

Ben gelen maildeki hiçbir bağlantıya tıklamadım. "Güvenlik" bölümüne girince karşıma gelen uyarıya tıklamıştım.

"X tarihte şüpheli giriş denemesi" diyordu ve kırmızı renkle şüpheli damgası vurulmuştu

Bu konuda içim rahat etmiyor. Sahteyse eğer bu saatten sonra nasıl önlem alabilirim? Dediğim gibi o malum mail hesabı umurumda değil ama cihazımdaki diğer hesaplara erişilmesinden korkuyorum.

İki faktör doğrulama var mı maillerinizde.

Orijinal mailimde var. O uyarının geldiği mailde yok. Bir şekilde orijinal maile ve diğer hesaplarıma erişilmesinden korkuyorum dediğim gibi. (Discord vb.)

Sana tavsiyem güvenilir bir mail adresi ekle ve telefon numaran ile eşitle. Bu şekilde farklı kişiler oturum açmaya çalıştığında sana onay maili gelir.
Benim yaklaşık olarak 10 adet mail adresim var ve hepsinde güvenilir mailim var. Yani birisi benim dışımda oturum açmaya çalıştığında o güvenilir mail adresime mail geliyor ve onay isteniyor. Bu şekilde en kolay ve en etkili korumayı sağlayabilirsin.

E posta şifrenizi değiştirerek önlem alabilirsiniz içinize kurt düştüyse... :)
Sana tavsiyem güvenilir bir mail adresi ekle ve telefon numaran ile eşitle. Bu şekilde farklı kişiler oturum açmaya çalıştığında sana onay maili gelir.
Benim yaklaşık olarak 10 adet mail adresim var ve hepsinde güvenilir mailim var. Yani birisi benim dışımda oturum açmaya çalıştığında o güvenilir mail adresime mail geliyor ve onay isteniyor. Bu şekilde en kolay ve en etkili korumayı sağlayabilirsin.

Cihazıma Kaspersky ile tarama yapıyorum. Ardından bağlantımı filan sıfırlayıp tüm şifrelerimi değiştireceğim.

Yine de dediğim gibi, "Güvenlik" deki "Şüpheli oturum açma girişimi önlendi" uyarısına tıklamamla ve oraya, uyarının geldiği Gmail'in şifresini girmemle, cihazımdaki diğer hesaplarıma erişilebilir mi?

Bu tür ihtimalleri düşününce 2 adımlı doğrulamaya bile çok güvenemiyorum.

Cihazıma Kaspersky ile tarama yapıyorum. Ardından bağlantımı falan sıfırlayıp tüm şifrelerimi değiştireceğim.

Yine de dediğim gibi, "Güvenlik"deki "Şüpheli oturum açma girişimi önlendi" uyarısına tıklamamla ve oraya, uyarının geldiği Gmail'in şifresini girmemle, cihazımdaki diğer hesaplarıma erişilebilir mi?

Bu tür ihtimalleri düşününce 2 adımlı doğrulamaya bile çok güvenemiyorum.

Sana maili gönderen mail adresini atabilir misin?

Geri
Yukarı