Gnome'da ses cızırtılı geliyor

Daha fazla  
Gnome masaüstü kullanan dağıtımlarda ses cızırtılı geliyor. Şu anda Arch Linux gnome kullanıyorum ve aynı sorun Ubuntu 20.04'te de olmuştu. Windows ve başka masaüstü ortamlarında sorun olmuyor, sadece gnome kullanan dağıtımlarda bu sorun var. Bilgisayarı yeniden başlattım ama düzelmedi, pulseaudio paketini silip tekrar kurdum ve sorun devam ediyor. Hoparlörler, monitörün hoparlörü ve Display Port kablosu ile bağlı. Ekran kartı sürücüsü olarak "XF86-video-amdgpu" paketi kurulu. Gnome-tweaks'deki sesi aşırı yükseltme ayarı da kapalı. Sistemim:
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 2600.
  • Anakart: Gigabyte B450M S2H.
  • Ekran kartı: Gigabyte RX590.
  • RAM: XPG Gammix D30 3000 MHz 8 GB X2.
  • Monitör: ViewSonic VX2458-C-mhd

Son düzenleyen: Moderatör:
sudo pacman -S inxi && inxi -A
Çıktı nedir?
Pacman'da paket bulunamadı, AUR üzerinden yükledim. Komutun çıktısı:
Audio: Device-1: AMD Ellesmere HDMI Audio [Radeon RX 470/480 / 570/580/590] driver: snd_hda_intel Device-2: AMD Family 17h HD Audio driver: snd_hda_intel Sound Server: ALSA v: k5.11.2-arch1-1
Ses dengesinde oynayın hocam.
Onu da denedim, etki etmiyor.

Pacman'da paket bulunamadı, AUR üzerinden yükledim. Komutun çıktısı:
Audio: Device-1: AMD Ellesmere HDMI Audio [Radeon RX 470/480 / 570/580/590] driver: snd_hda_intel Device-2: AMD Family 17h HD Audio driver: snd_hda_intel Sound Server: ALSA v: k5.11.2-arch1-1

Onu da denedim, etki etmiyor.
Kernel yeni mi(Pardon görmemiştim)? uname -srm. Farklı bir kernel sürümüne geçebilirsiniz. LTS deneyin, sudo pacman -S linux-lts && sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg && sudo reboot.

Son düzenleme:
Kernel yeni mi(Pardon görmemiştim)? uname -srm. Farklı bir kernel sürümüne geçebilirsiniz. LTS deneyin, sudo pacman -S linux-lts && sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg && sudo reboot.
LTS kernelini kullanıyorum zaten.
Şu düzenlemeleri sırasıyla deneyebilirsin. PulseAudio/Troubleshooting - ArchWiki

Özellikle aşağıdaki başlıklar işe yarayabilir.

Glitches, skips or crackling
Choppy/distorted sound
Bendeki sorun böyle bir sorun değil. Bildiğimiz cızırtı çıkıyor. Atlama, kesilme falan yok. Ayrıca sesi durdurduktan 3 saniye kadar cızırtı devam edip ondan sonra bitiyor. Ve bu cızırtı her zaman olmuyor, bazı zamanlar oluyor. Mesela bu konuyu açarken çok fena cızırdıyordu ama şu an cızırtı yok ve hiçbir şey değiştirmedim.

Gnome masaüstü kullanan dağıtımlarda ses cızırtılı geliyor. Şu anda Arch Linux gnome kullanıyorum ve aynı sorun Ubuntu 20.04'te de olmuştu. Windows ve başka masaüstü ortamlarında sorun olmuyor, sadece gnome kullanan dağıtımlarda bu sorun var. Bilgisayarı yeniden başlattım ama düzelmedi, pulseaudio paketini silip tekrar kurdum ve sorun devam ediyor. Hoparlörler, monitörün hoparlörü ve Display Port kablosu ile bağlı. Ekran kartı sürücüsü olarak "XF86-video-amdgpu" paketi kurulu. Gnome-tweaks'deki sesi aşırı yükseltme ayarı da kapalı. Sistemim:
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 2600.
  • Anakart: Gigabyte B450M S2H.
  • Ekran kartı: Gigabyte RX590.
  • RAM: XPG Gammix D30 3000 MHz 8 GB X2.
  • Monitör: ViewSonic VX2458-C-mhd
Bir çözüm bulabildin mi bende de aynı anakart var sorun bu yüzden oluyor olabilir mi? eğer bir çözüm bulabildiysen banada yardımcı olabilir misin daha yeniyim linuxta

Yeni konular

Geri
Yukarı