GNU/Linux bilen kullanıcı için dağıtım önerisi

604997

Centipat
Evet hoş geldiniz GNU/Linux bu sefer öğrendim gibi.

Evet, bazı şeyleri bilmesem bile kendime "gelişmiş kullanıcı" diyebilirim sanırım. Orta kullanıcı da olabilir.

Arch kurabiliyorum (düzenleme kısmını wikiden bakmam gerek). Gentoo da kurabiliyorum ama sanal makinede bu CPU ile çok uzun sürüyor. Yeni bir laptop alıp kuracağım bu bilgisayara kurmayacağım.

Paket yönetici hızlı-yavaş fark etmez yeter ki aşırı yavaş olmasın.

LFS kuramam.
DE fark etmez, zaten WM'ler hoşuma gidiyor.
ISO dosyası 3 GB'i geçmesin.
Oyun az oynuyorum, belirtmeme gerek yok.
Son zamanlarda kod yazmaya ilgim var.
HTML/CSS yazıyorum, C öğrenmeye çalışıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Evet, bazı şeyleri bilmesem bile kendime "gelişmiş kullanıcı" diyebilirim sanırım. Orta kullanıcı da olabilir.

Arch kurabiliyorum (düzenleme kısmını wikiden bakmam gerek). Gentoo da kurabiliyorum ama sanal makinede bu CPU ile çok uzun sürüyor. Yeni bir laptop alıp kuracağım bu bilgisayara kurmayacağım.

LFS kuramam.
Artix kur gec hocam.

LFS kuramam.

Fedora öneririm

Arch Linux ile devam edip PKGBUILD yazmaya başlayabilirsiniz. Beğendiğiniz Debian veya Fedora gibi dağıtımların paketlerini Arch Linux'a portlamış olursunuz. 🙂

Günlük kullanılabilecek şekilde Arch Linux kurabiliyorsanız Arch kurup geçiniz. AUR Allah'ın lütfu bir repodur. Heyecan arıyorsanız testing depolarını açabilirsiniz. Ben testing kullandığım zamanlarda da çok sorun yaşamamıştım ama genelde her grub güncellemesinde grub patlıyordu =)

Günlük kullanılabilecek şekilde Arch Linux kurabiliyorsanız Arch kurup geçiniz. AUR Allah'ın lütfu bir repodur. Heyecan arıyorsanız testing depolarını açabilirsiniz. Ben testing kullandığım zamanlarda da çok sorun yaşamamıştım ama genelde her GRUB güncellemesinde GRUB patlıyordu =)

Peki Arch Linux + OpenRC iyi midir yoksa systemd mi kullanayım?

Peki Arch Linux + OpenRC iyi midir yoksa systemd mi kullanayım?

Yeni bir init sistemi öğrenmek istiyorsanız Artix Linux OpenRC veya Runit kullanabilirsiniz.

Her programın init servisini bulamayabilirsiniz. Bu durumda kendiniz init servisi yazmak durumunda kalırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı