GNU/Linux kötüleme argümanı ve doğruları

Şuraya Linux ile ilgili ters argümanlar serpiştirelim :)

• Çok zor.
    • Değil, işinize yarayacak doğru dağıtımı seçerseniz sorun yaşamazsınız.
  • Programlarım çalışmıyor.
    • Çalıştırırız, Wine diye bir şey duymuş muydunuz? Wine ile Windows'taki çoğu programı çalıştırabilme imkanınız var.
  • Oyunlarım çalışmıyor.
    • Çalıştırırız, Proton ve Wine burada işinize yarayacak. Steam Proton aracılığıyla çoğu oyunu Linux üzerinde oynatabiliyor, durumu https://protondb.com adresinden takip edebilirsiniz!
  • Donanımım çalışmıyor.
    • Yeni ise Linux'a güncellemelerle eklenene kadar resmi olmayan sürücülerini veya yeni eklendiyse yeni Kernel sürümü kullanarak bu sorunu geçebilirsiniz.
  • Ah, çok dağıtım var! Kafam karışıyor.
    • Hiç karışmasın, dağıtımların amaçları değişik olabilir, Parrot ve Kali siber güvenlik için iyi iken örneğin Mint yeni kullanıcı için iyidir.
  • İstediğim görünümde değil.
    • İşte bu kabul edilemez bir argüman! GNOME, KDE, XFCE, LXQT, LXDE; DWM, i3WM, BSPWM ve nice masaüstü ortamı ve pencere yöneticilerine sahipsiniz. Özelleştirerek ister Windows ister macOS görünümü elde edebilirsiniz.
    • 1638543994140.png
    • 1638544016519.png
  • Terminal kullanamıyorum.
    • Kullanma, ben de eskiden kullanmazdım. Uygulama mağazalarınız, DEB RPM yükleyicileriniz neden var ki? İşte Terminal kullanmamak için. Ancak Terminal'den kaçmayın, onu öğrenin. Uygulama mağazası minik Doge ise Terminal koca Doge olarak tarif edilebilir.
  • Sistem yetmiyor.
    • Yetiyor, en hafif DE olarak adlandırılabileceğim XFCE 500MB RAM yerken GNOME 1GB yiyebiliyor. Tamamen DE farkı.
  • Optimus sistemim var, NVIDIA'ya geçemiyorum.
    • İki seçeneğiniz var, DM kullanmıyorsanız @433815'nun GpuMAN aracını kullanabilirsiniz.
    • LightDM (XFCE) dışı bir DM kullanıyorsanız Optimus-Manager kullanabilirsiniz.
Yani Linux'ta hem oyun oynar, hem kodunuzu yazabilir hem de ofis işlerinizi halledersiniz.

Ek bilgiler:
  1. AMD Linux'ta Windows'tan iyi performans verecektir, NVIDIA da Proprietary sürücüde aynı şekilde ancak bunu AMD'de belirgin hissedersiniz, açık kaynaklı sürücüler kaliteli AMD'de.

Sözlük:
  1. DE: İng. Desktop Environment = Masaüstü Ortamı
  2. DM: İng. Desktop Manager = Masaüstü Yöneticisi -> Girişleri yönetir.
  3. WM: İng. Window Manager = Pencere yöneticisi, Masaüstü ortamlarından daha minimal olan araçlar.
  4. Terminal: İng. Terminal = Uçbirim, sistemin yönetim merkezi diyebiliriz.

Son düzenleme:
  • Çalıştırırız, Wine diye bir şey duymuş muydunuz? Wine ile Windows'taki çoğu programı çalıştırabilme imkanınız var.
Wine'da çoğu program çalışmıyor, yeni işletim sistemine geçmek istiyor isen o alışma sürecini geçmen, o sırada yeni alternatifler bulman lazım. Nasıl kimse "macOS'de (herhangi bir program) yok, ondan Windows candır" demiyor ise, GNU/Linux için de dememeli.

Wine'da çoğu program çalışmıyor, yeni işletim sistemine geçmek istiyor isen o alışma sürecini geçmen, o sırada yeni alternatifler bulman lazım. Nasıl kimse "macOS'de (herhangi bir program) yok, ondan Windows candır" demiyor ise, GNU/Linux için de dememeli.
Tek oyun denedim Wine'da ofis programları çalışıyor diye biliyorum, PS de öyleydi sanki. Ama LibreOffice, GIMP, Krita kullanmak varken dediğiniz gibi mantıklı.

Tek oyun denedim Wine'da ofis programları çalışıyor diye biliyorum, PS de öyleydi sanki. Ama LibreOffice, GIMP, Krita kullanmak varken dediğiniz gibi mantıklı.

Hocam AMD daha iyi performans verir demişsiniz de benim bir ekran kartım var ATI Radeon X1550 Intel Core I2 Duo işlemci var ancak Linux'min te Minecraft 40 FPS (1.16.5) Windows 7 de ise 50-55 FPS arası alıyorum?

Hocam AMD daha iyi performans verir demişsiniz de benim bir ekran kartım var ATI Radeon X1550 Intel Core 2 Duo işlemci var ancak Linux Mint'te Minecraft 40 FPS (1.16.5) Windows 7 de ise 50-55 FPS arası alıyorum?
Hmm, genel olarak açık kaynak sürücüler daha iyi diye biliyorum ama AMD denememiştim. Ayrı konu açarsanız yardımcı olabilirim bilgim yettiğince.

Yeni konular

Geri
Yukarı