GNU/Linux üzerinde kullandığınız özellikli uygulamalar

cengover_ekin

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Başlıktaki özellikli kelimesinden kastım, yüksek seviyeden işlemler yapan uygulamalar. Yani metin editörleri gibi uygulamaları buraya dahil etmiyoruz.

Benim en sık kullandıklarım;

GIMP kullandınız mı? Krita vs GIMP?
Kullandim fakat Krita'yi daha seviyorum. Yaptigim islemler oyle asiri seylere degil, projelerim icin logo ve banner yapmak, onun disinda screenshot kirpiyorum. Bence Ikisi de iyi ancak Krita sanki Photoshop'umsu bir gorunum uyandiriyor. Bana sorarsan Krita. Ornek bir banner: ScriftBanner.png

GIMP kullandınız mı? Krita vs GIMP?
Krita bence çok daha iyi. Buton yerleşimleri de Photoshop'a çok benzediği için kullanırken de çok yabancılık çekmiyor insanlar. Benim kullandığım özel bir program yok, web tasarımla uğraştığım için PhpStorm yetiyor bana.

Kullandim fakat Krita'yi daha seviyorum. Yaptigim islemler oyle asiri seylere degil, projelerim icin logo ve banner yapmak, onun disinda screenshot kirpiyorum. Bence Ikisi de iyi ancak Krita sanki Photoshop'umsu bir gorunum uyandiriyor. Bana sorarsan Krita. Ornek bir banner: Eki Görüntüle 620037

Ben logoları falan inkscape ile yapıyorum genelde. Krita kullanmalık pek işim de olmadı.

GIMP'i yavaş bulan tek ben mi varım?
Aşırı hantal hissettiriyor. Layer ve Transparancy desteği için Paint.Net kullandım. Basit/Orta düzey işler için. Su an Mac ve Linux üzerinde onun muadili bir yazılım arıyorum. GIMP aradığımı veremedi.

Terminal üzerinden kullandığım;
Youtube-dl ve Htop vazgeçilmezlerim bu arada.

Son düzenleme:
Kendi sistemimi kendim inşa ettiğim için sistemi de minumum yazılımlar ile uyarladım.
Örneğin sistem kaynağını en az kullanan ama aynı zamanda kullanışlı olanlar ile oluşturdum.
Web tarayıcıdan başka sistem kaynağına yüklenen hiç bir şey yok.

Kendi sistemimi kendim inşa ettiğim için sistemi de minumum yazılımlar ile uyarladım.
Örneğin sistem kaynağını en az kullanan ama aynı zamanda kullanışlı olanlar ile oluşturdum.
Web tarayıcıdan başka sistem kaynağına yüklenen hiç bir şey yok.
Burdaki özellikliden kastım çok kaynak tüketen değildi aslında. Karmaşık isler yapılan programlardı.
GIMP'i yavaş bulan tek ben mi varım?
Aşırı hantal hissettiriyor. Layer ve Transparancy desteği için Paint.Net kullandım. Basit/Orta düzey işler için. Su an Mac ve Linux üzerinde onun muadili bir yazılım arıyorum. GIMP aradığımı veremedi.

Terminal üzerinden kullandım;
Youtube-dl ve Htop vazgeçilmezlerim bu arada.
youtube-dl çok iyi oluyor bazen.

Burdaki özellikliden kastım çok kaynak tüketen değildi aslında. Karmaşık isler yapılan programlardı.

Karmaşık olarak genelde bash ile uğraşırım.
Çok karmaşıktır, öyle ki, basit gördüğün bir script olumlu veya olumsuz hiç beklemediğin sonuçlar verir.
Bu sayede yazılımcı olmadığım halde ancak yazılımcıların yapabileceği bir çok uygulamayı kendim yaparım.
Oldukça zevklidir, öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı