GNU/Linux'a yeni geçecek kişiler için rehber

Boş zamanım oluyor ve genelde bu zamanımı Sosyal'de geçiriyorum fakat baktım ki hiç faydalı bir rehber gibi bir şey yapmamışım, bu yüzden Linux'a yeni geçmek isteyen kişiler için bir rehber yapacağım. Yazdıklarım Ubuntu ve Debian tabanlı sistemler için fakat Arch ve Manjaro gibi dağıtımlarda sadece bazı şeyler değişiyor.

Neden GNU/Linux kullanmalısınız?

Kendimden örnek verirsem Windows 10'dan çok sıkıldığım için farklı arayışlar içerisindeydim ve bunun hakkında bir konu açmıştım. Sonra öneriler ile Linux'a geçtim ve o günden beri Linux kullanıyorum. Linux dağıtımları günlük kullanımlar için çok uygunlar, örneğin Windows 10'u sadece internette gezinmek için kullanıyorsanız Linux dağıtımlarını denemelisiniz. Eğer Windows 10'un gereksiz hatalarından, fazla RAM kullanımından sıkıldıysanız da güzel bir tercih olacaktır.

Gereksinimleri nelerdir?

Linux dağıtımlarının çoğu düşük sistemler ile akıcı bir şekilde çalışabiliyor. Kendi bilgisayarım bozuk olduğu için şu anda çok eski ve kötü bir laptoptayım fakat akıcı bir şekilde kullanabiliyorum. (LXDE, Openbox, i3)

Linux kullanmak için komut mu bilmek gerekiyor?

Hayır, terminal kullanmadan da Linux kullanabilirsiniz fakat terminalin sağladığı kolaylıkları kullanamazsınız. Terminal kesinlikle kullanılmalı

Windows'ta genelde bir programı silmek istediğimiz zaman Denetim Masası'na gireriz ve sileriz, fakat Linux'ta bunu daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Sileceğimiz dosyanın adı X olsun. Terminale girip ''sudo apt remove X'' şeklinde yazıp silebiliriz. Fakat sadece bunu görüp ''bu kadar mı?'' diye sormayın, bu sadece
sağladığı kolaylıklardan bir tanesi.

Linux'ta oyun oynanır mı?

Evet, her oyunu olmasa da Linux'ta oyun oynayabilirsiniz. Bazı oyunların kendiliğinden desteği olsa da birçok oyunun desteği yok. Bu yüzden Lutris ve Wine gibi programlar ile oynamanız gerekiyor. Alacağınız FPS değeri ise oyundan ve sistemden sisteme değişiyor. Oyunları Proton ile oynayacaksanız ProtonDB, Lutris ile oynayacaksanız Lutris'in kendi sitesinden verilen değere bakabilirsiniz.

Yeni bir kullanıcı için temel terminal komutları nelerdir?

Terminal diğer adıyla Uçbirim dediğim gibi Linux'ta çok fazla kolaylık sağlıyor.

Bir uygulama yüklemek istediğinizde : sudo apt-get install X

Bir uygulama silmek istediğinizde : sudo apt remove X

İnternetten indirdiğiniz .deb paketini kurmak için : sudo dpkg -i dosyaismi.deb

Aslında daha fazla komut var fakat yeni bir kullanıcı için bu komutlar yeterli.

Başlangıç için hangi dağıtımlar tercih edilmeli?

Ben başlangıçta Ubuntu ile başlamıştım ve GNOME masaüstünü kullanmasına rağmen sevmiştim fakat çok fazla bug oluyor, bu yüzden size Ubuntu önermem.

Linux Mint başlangıç için uygun bir dağıtım, hangi masaüstü tercih edileceği ise sisteme bağlı. Hem de Windows'a benzediği için fazla yabancılık çekmezsiniz diye düşünüyorum.

Zorin'de başlangıç için uygun dağıtımlardan, sanırım paralı ve ücretsiz sürümleri vardı.

Kubuntu'da başlangıç için uygun olan dağıtımlardan bir tanesi.

Nasıl deneyebilirim?

1- Distrotest

2- Sanal makine

3- USB'den denemek

4- Dual Boot

Çok uzun bir şey yapmak istemedim fakat istenirse masaüstlerini ekleyebilirim.

Son düzenleme:
Bir uygulama yüklemek istediğinizde: Sudo apt-GET install X

Bir uygulama silmek istediğinizde: Sudo apt remove X

İnternetten indirdiğiniz. Deb paketini kurmak için: Sudo dpkg -i dosyaismi. Deb

Bu Debian için geçereli.
Fedora'da yum, Arch'ta pacman, Void'de xbps vs. var.

Güzel olmuş ama bir şey eklemek lazım, temel terminal komutları Debian için geçerli. Farklı paket yöneticisi kullanan distrolarda bunlar farklılık gösteriyor. Örnek verirsek Arch'ta pacman var.
sudo pacman -S (paket adı)
şeklinde yapılıyor.
Evet, aslında onları ekleyecektim fakat yeni başlayan kişilere genelde Debian tabanlı dağıtımlar önerdiğim için karışmasın istedim fakat teşekkürler.

Bu Debian için geçereli.
Fedora'da yum, Arch'ta pacman, Void'de xbps vs. var.
Fedora dnf kullanıyordu sanırım. Yum sonradan kuruluyordu. Yanlış hatırlıyor da olabilirim çok uzun zaman önce Fedora kullanmıştım. Değişmiş olabilir.
Boş zamanım oluyor ve genelde bu zamanımı Sosyal'de geçiriyorum fakat baktım ki hiç faydalı bir rehber gibi bir şey yapmamışım, bu yüzden Linux'a yeni geçmek isteyen kişiler için bir rehber yapacağım. Yazdıklarım Ubuntu ve Debian tabanlı sistemler için fakat Arch ve Manjaro gibi dağıtımlarda sadece bazı şeyler değişiyor.

Neden GNU/Linux kullanmalısınız?

Kendimden örnek verirsem Windows 10'dan çok sıkıldığım için farklı arayışlar içerisindeydim ve bunun hakkında bir konu açmıştım. Sonra öneriler ile Linux'a geçtim ve o günden beri Linux kullanıyorum. Linux dağıtımları günlük kullanımlar için çok uygunlar, örneğin Windows 10'u sadece internette gezinmek için kullanıyorsanız Linux dağıtımlarını denemelisiniz.

Gereksinimleri nelerdir?

Linux dağıtımlarının çoğu düşük sistemler ile akıcı bir şekilde çalışabiliyor. Kendi bilgisayarım bozuk olduğu için şu anda çok eski ve kötü bir laptoptayım fakat akıcı bir şekilde kullanabiliyorum. (LXDE, Openbox, i3)

Linux kullanmak için komut mu bilmek gerekiyor?

Hayır, terminal kullanmadan da Linux kullanabilirsiniz fakat terminalin sağladığı kolaylıkları kullanamazsınız. Terminal kesinlikle kullanılmalı

Windows'ta genelde bir programı silmek istediğimiz zaman Denetim Masası'na gireriz ve sileriz, fakat Linux'ta bunu daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Sileceğimiz dosyanın adı X olsun. Terminale girip ''sudo apt remove X'' şeklinde yazıp silebiliriz. Fakat sadece bunu görüp ''bu kadar mı?'' diye sormayın, bu sadece
sağladığı kolaylıklardan bir tanesi.

Linux'ta oyun oynanır mı?

Evet, her oyunu olmasa da Linux'ta oyun oynayabilirsiniz. Bazı oyunların kendiliğinden desteği olsa da birçok oyunun desteği yok. Bu yüzden Lutris ve Wine gibi programlar ile oynamanız gerekiyor. Alacağınız FPS değeri ise oyundan ve sistemden sisteme değişiyor. Oyunları Proton ile oynayacaksanız ProtonDB, Lutris ile oynayacaksanız Lutris'in kendi sitesinden verilen değere bakabilirsiniz.

Yeni bir kullanıcı için temel terminal komutları nelerdir?

Terminal diğer adıyla Uçbirim dediğim gibi Linux'ta çok fazla kolaylık sağlıyor.

Bir uygulama yüklemek istediğinizde : sudo apt-get install X

Bir uygulama silmek istediğinizde : sudo apt remove X

İnternetten indirdiğiniz .deb paketini kurmak için : sudo dpkg -i dosyaismi.deb

Aslında daha fazla komut var fakat yeni bir kullanıcı için bu komutlar yeterli.

Başlangıç için hangi dağıtımlar tercih edilmeli?

Ben başlangıçta Ubuntu ile başlamıştım ve GNOME masaüstünü kullanmasına rağmen sevmiştim fakat çok fazla bug oluyor, bu yüzden size Ubuntu önermem.

Linux Mint başlangıç için uygun bir dağıtım, hangi masaüstü tercih edileceği ise sisteme bağlı. Hem de Windows'a benzediği için fazla yabancılık çekmezsiniz diye düşünüyorum.

Zorin'de başlangıç için uygun dağıtımlardan, sanırım paralı ve ücretsiz sürümleri vardı.

Kubuntu'da başlangıç için uygun olan dağıtımlardan bir tanesi.

Nasıl deneyebilirim?

1- Distrotest

2- Sanal makine

3- USB'den denemek

4- Dual Boot

Çok uzun bir şey yapmak istemedim fakat istenirse masaüstlerini ekleyebilirim.
Elinize sağlık faydalı bir yazı olmuş.

Neyse, deneklerimden bir tanesini kapıp anasını ağlatacağım. Linux setup üzerinden kuruluyor mu? Mint gibileri.
Neyse, deneklerimden bir tanesini kapıp anasını ağlatacağım. Linux setup üzerinden kuruluyor mu? Mint gibileri.
Cengover kardeşim, yardımcı olabilir misin?

Son düzenleme:
Arch, Artix, Gentoo, LFS setup'sız kuruluyor. Bunlar dışında da Alpine var setupsız kurulan bildiğim. Diğerleri de sen setup'sız kurmak istemediğin takdirde arayüzle ve basit kurulum sağlıyor.

Geri
Yukarı