GNU/Linux'ta masaüstü program yapmak için en iyi dil hangisidir?

KS
KS
B

BayCoder

Picopat
Makaleler
4
C, C++, Python ve Java yaygın kullanılan diller. İstediğin dil ile program yazabilirsin.

Hocam programlar çok üst düzey ve karışık olmayacağından C ve C++ kullanmayı düşünmedim. Hem pek bilgim yok o diller hakkında. Java ilk defa siz söyleyince aklıma geldi. Şu an Python PyQtkütüphanesi ile geliştirme yapıyorum, gayet iyi gidiyor bence.
@175920 hocam PyQt'de yaptığım basit program 100 MB aşkın RAM kullanıyor. Bu kaynak tüketimini nasıl düşürebilirim biliyor musunuz?

from PyQt5 import *
Koduyla eklemiştim. Kullanacağım modülleri eklesem bu tüketim düşer mi? Yani şunun gibi;
from PyQt5 import QtWidgets

Son düzenleme:

175920

Kilopat
Makaleler
4
Yer
/home/enginar/
Hocam programlar çok üst düzey ve karışık olmayacağından C ve C++ kullanmayı düşünmedim. Hem pek bilgim yok o diller hakkında. Java ilk defa siz söyleyince aklıma geldi. Şu an Python PyQtkütüphanesi ile geliştirme yapıyorum, gayet iyi gidiyor bence.
@175920 hocam PyQt'de yaptığım basit program 100 MB aşkın RAM kullanıyor. Bu kaynak tüketimini nasıl düşürebilirim biliyor musunuz?

from PyQt5 import *
Koduyla eklemiştim. Kullanacağım modülleri eklesem bu tüketim düşer mi? Yani şunun gibi;
from PyQt5 import QtWidgets
Bilgim yok bu konuda maalesef.

nullptr

Picopat
Makaleler
6
JavaScript icin gelistirilen Electron framework'une goz atabilirsin. Sadece linux icin degil cross-platform masaustu uygulamalar gelistirebilirsin. Piyasada Electron ile gelistirilmis cok basarili uygulamalar var. Ornegin, Discord, Visual Studio Code bunlardan bazilari.

Yukarı