Çözüldü God of War ani donma ve takılma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Specialagent58

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, öncelikle 4 5 yıldır oyunlarda ani takılma ve özellikle çok hızlı olaylarda (GTA 5'de araba sürme gibi) ve çok parçacıklı ortamlarda, bunda da örnek God of War Dokuzlar Gölü gibi tekneyle dolaşabildiğimiz, feci takılma ve donmalar oluyor. 2 gün önce yükledim God of War'ı Dokuzlar Gölü'ne kadar her şey iyiydi en düşük ayarlarda neredeyse takılma olmadan oynadım, ancak az önce Dokuzlar Gölü bölümüne gelince Dünya Yılanı'nın çıktığı sahne özellikle bilgisayar patlayacak sandım :) Felaket takılıyor, ses gidiyor. Takılma düzeliyor sonra yine fena donuyor takılıyor. Bu en düşük ayarlarda pencere modunda bile düzelmiyor. GTA 5'de de öyleydi. HDD'nin mi değişmesi lazım anlamadım hala. Demin oynarken baktım disk %100 değilken CPU ve RAM 100'e inip çıktı o donan anlarda. Oyuna devam edemeyeceğim yani. GTA San Andreas gibi düşük oyunlarda olmuyor mesela ama PES 2021'de de olmuyor örneğin, ETS 2 Ultra ayarlarda da, anlamıyorum. Hangi parçamda sorun vardır? Sorun HDD'de midir yoksa RAM'de mi? En düşük ayarlarda oynuyorum ona rağmen ama aslında bu sistemle God of War'ı orijinalde dahi 25-30 FPS takılmasız oynamam lazım.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB
İşlemci: Intel Core i5 3470 CPU 3.20 GHz 4 CPUs (çekirdek)
Bellek: 8 GB RAM DDR3
DirectX 12
450-500 GB arası HDD depolama
ECS H61H2-M17 anakart
Windows 10

Çözüm
@Specialagent58 , oyun içi değerleri dediğimiz gibi bir de Afterburner ile takip edin. Windows işi kolay iş, temiz ve optimize edilmiş olanını bulduğun vakit boşta %1 CPU kullanımından fazlasını bile görmüyorsun, benzer şekilde RAM de boşta 1.5/1.6 GB civarında gezebiliyor. Bu noktada link önerisi vs istersen özelden paylaşabilirim 👍🏻
1642439336216.png

Hocam o işi ben çözdüm galiba Defender ve Nvidia hizmetlerini kapatınca dediğiniz gibi oldu yaşasın :)))
Bilgisayarın açılışı her şeyi de çok yavaş. Mesela GTA 5'deyken alta alıp Google açmak ızdırap oluyor çoğu kişi HDD'den diyor. Anlayamadım ki bende...

HD Tune ve CrystalDiskInfo gibi programları ile detayları SS alıp konu açın. Daha iyi yorumlar yapılabilir.

HD Tune ve CrystalDiskInfo gibi programları ile detayları SS alıp konu açın. Daha iyi yorumlar yapılabilir.
Hocam sanırım Windows 10 un gittikçe artan yük ağırlığı yüzünden oluyormuş :D Windows defender i ve tüm hizmetlerini devre dışı bırakmayı deniyorum şimdi. Tamamen kapatmayı düşünemedim bu zamana kadar. Bilgisayar boştayken 2 GB ram yiyormuş bu sövülesi defender yüzünden. Farketmemiştim.
Güncelleme: Bıraktım ama hala 2.1 GB bellek kullanıyor bilgisayar normalde. Bu normal mi?

Son düzenleme:
Hocam sanırım Windows 10'un gittikçe artan yük ağırlığı yüzünden oluyormuş :D Windows Defender'i ve tüm hizmetlerini devre dışı bırakmayı deniyorum şimdi. Tamamen kapatmayı düşünemedim bu zamana kadar. Bilgisayar boştayken 2 GB RAM yiyormuş bu sövülesi Defender yüzünden. Fark etmemiştim.

Bu yüzden arındırılmış Windows kuruyorum.

Merhaba arkadaşlar, öncelikle 4 5 yıldır oyunlarda ani takılma ve özellikle çok hızlı olaylarda (GTA 5'de araba sürme gibi) ve çok parçacıklı ortamlarda, bunda da örnek God of War Dokuzlar Gölü gibi tekneyle dolaşabildiğimiz, feci takılma ve donmalar oluyor. 2 gün önce yükledim God of War'ı Dokuzlar Gölü'ne kadar her şey iyiydi en düşük ayarlarda neredeyse takılma olmadan oynadım, ancak az önce Dokuzlar Gölü bölümüne gelince Dünya Yılanı'nın çıktığı sahne özellikle bilgisayar patlayacak sandım :) Felaket takılıyor, ses gidiyor. Takılma düzeliyor sonra yine fena donuyor takılıyor. Bu en düşük ayarlarda pencere modunda bile düzelmiyor. GTA 5'de de öyleydi. HDD'nin mi değişmesi lazım anlamadım hala. Demin oynarken baktım disk %100 değilken CPU ve RAM 100'e inip çıktı o donan anlarda. Oyuna devam edemeyeceğim yani. GTA San Andreas gibi düşük oyunlarda olmuyor mesela ama PES 2021'de de olmuyor örneğin, ETS 2 Ultra ayarlarda da, anlamıyorum. Hangi parçamda sorun vardır? Sorun HDD'de midir yoksa RAM'de mi? En düşük ayarlarda oynuyorum ona rağmen ama aslında bu sistemle God of War'ı orijinalde dahi 25-30 FPS takılmasız oynamam lazım.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB
İşlemci: Intel Core i5 3470 CPU 3.20 GHz 4 CPUs (çekirdek)
Bellek: 8 GB RAM DDR3
DirectX 12
450-500 GB arası HDD depolama
ECS H61H2-M17 anakart
Windows 10
Hocam 1050 ekran kartının artık güncel oyunlara yetmediğini söylemek yanlış olmaz.

Hocam o nasıl oluyor?

Telemetry, Windows Defender gibi gereksiz hizmetleri arındırılmış ISO dosyasıyla kuruyorsun.
Örnek:

Telemetry, Windows Defender gibi gereksiz hizmetleri arındırılmış ISO dosyasıyla kuruyorsun.
Örnek:
Hocam Defender, Antimalware, Nvidia Container gibi hizmetleri devre dışı bıraktım. Çoğu cart curt boş Windows 10 uygulamasını sildim. Telemetry her zaman açık değil zaten kendisi kapanıyor. Özellikle Defender kapanınca bilgisayar çok hızlandığından takılma geçti gibi şu ana kadar oynuyorum. Ama hala anlık takılabiliyor kamera gökyüzüne falan gelince bu da sanırım işlemcimin ve RAM ımın sınırındandır. Ama bilgisayar hala yavaş açılıyor mesela o değişmedi.. SSD alsam bilgisayar daha da hızlanıp bu sorunlar düzelir değil mi?

Hocam Defender, antimalware, NVIDIA container gibi hizmetleri devre dışı bıraktım. Çoğu cart curt boş Windows 10 uygulamasını sildim. Telemetry her zaman açık değil zaten kendisi kapanıyor. Özellikle Defender kapanınca bilgisayar çok hızlandığından takılma geçti gibi şu ana kadar oynuyorum. Ama hala anlık takılabiliyor kamera gökyüzüne falan gelince bu da sanırım işlemcimin ve RAM ımın sınırındandır. Ama bilgisayar hala yavaş açılıyor mesela o değişmedi. SSD alsam bilgisayar daha da hızlanıp bu sorunlar düzelir değil mi?

SSD alırsanız yükleme süreleri bayağı azalacaktır. Ama oyunda yaşadığınız takılma donma vb. sorunlar düzeltemeyebilir. O konuda kesin bir şey diyemem.

SSD alırsanız yükleme süreleri bayağı azalacaktır. Ama oyunda yaşadığınız takılma donma vb. sorunlar düzeltemeyebilir. O konuda kesin bir şey diyemem.
Hocam sağ olun şimdi bazı anlardan anlık değerleri atıcam size oyun içi. Boş bir mağara çıkışında kasma yokken durum böyle mesela bir de çatışmada atarım. CPU 90-100'e de çıkabiliyor.

Dosya Ekleri

• 16424378465808857660952668308711.jpg
    16424378465808857660952668308711.jpg
    91,6 KB · Görüntüleme: 70

Yeni konular

Geri
Yukarı