Çözüldü God of War ani donma ve takılma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Specialagent58

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, öncelikle 4 5 yıldır oyunlarda ani takılma ve özellikle çok hızlı olaylarda (GTA 5'de araba sürme gibi) ve çok parçacıklı ortamlarda, bunda da örnek God of War Dokuzlar Gölü gibi tekneyle dolaşabildiğimiz, feci takılma ve donmalar oluyor. 2 gün önce yükledim God of War'ı Dokuzlar Gölü'ne kadar her şey iyiydi en düşük ayarlarda neredeyse takılma olmadan oynadım, ancak az önce Dokuzlar Gölü bölümüne gelince Dünya Yılanı'nın çıktığı sahne özellikle bilgisayar patlayacak sandım :) Felaket takılıyor, ses gidiyor. Takılma düzeliyor sonra yine fena donuyor takılıyor. Bu en düşük ayarlarda pencere modunda bile düzelmiyor. GTA 5'de de öyleydi. HDD'nin mi değişmesi lazım anlamadım hala. Demin oynarken baktım disk %100 değilken CPU ve RAM 100'e inip çıktı o donan anlarda. Oyuna devam edemeyeceğim yani. GTA San Andreas gibi düşük oyunlarda olmuyor mesela ama PES 2021'de de olmuyor örneğin, ETS 2 Ultra ayarlarda da, anlamıyorum. Hangi parçamda sorun vardır? Sorun HDD'de midir yoksa RAM'de mi? En düşük ayarlarda oynuyorum ona rağmen ama aslında bu sistemle God of War'ı orijinalde dahi 25-30 FPS takılmasız oynamam lazım.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB
İşlemci: Intel Core i5 3470 CPU 3.20 GHz 4 CPUs (çekirdek)
Bellek: 8 GB RAM DDR3
DirectX 12
450-500 GB arası HDD depolama
ECS H61H2-M17 anakart
Windows 10

Çözüm
@Specialagent58 , oyun içi değerleri dediğimiz gibi bir de Afterburner ile takip edin. Windows işi kolay iş, temiz ve optimize edilmiş olanını bulduğun vakit boşta %1 CPU kullanımından fazlasını bile görmüyorsun, benzer şekilde RAM de boşta 1.5/1.6 GB civarında gezebiliyor. Bu noktada link önerisi vs istersen özelden paylaşabilirim 👍🏻
1642439336216.png

Hocam o işi ben çözdüm galiba Defender ve Nvidia hizmetlerini kapatınca dediğiniz gibi oldu yaşasın :)))
Yalnız şuraya değineyim 8030 bile oldu RAM, 8 GB'nin üstüne bile çıktı yani zaman zaman haritada gezerken :) Bence de yine RAM yetersizliği gibi RAM yükselince işlemcinin 100 olup hemen düşmeside ondandır ama Windowsun çalışması içinse 8000'in üstüne çıkması nasıl oldu sizce?
Aşırı optimize bir Windows kullanıyor olabilirsin, zamanında Windows 7 Ultimate kullanırken 8GB RAM ile GTA V'te RAM'in %98'inin dolduğunu iyi bilirim, muhtemelen bu yüzden olabilir ama Win10'da bu şekilde bir kullanım 8GB bellek açısından biraz şaşırtıcı geldi desem yalan olmaz..

Aşırı optimize bir Windows kullanıyor olabilirsin, zamanında Windows 7 Ultimate kullanırken 8GB RAM ile GTA V'te RAM'in %98'inin dolduğunu iyi bilirim, muhtemelen bu yüzden olabilir ama Win10'da bu şekilde bir kullanım 8GB bellek açısından biraz şaşırtıcı geldi desem yalan olmaz..
Hocam Windows 10 da arka plan uygulamalarıda fazlalaşıyor Windows yeni programlar ekliyor ve ayrıca SSD ye geçmediğimi de hesaba katarsak Windows 7 li bi bilgisayara göre benim bilgisayar daha çok yük alır bence. O yüzden bana şaşırtıcı gelmiyor. Sana ne açıdan geldi tam anlamadım, ama şu anda optimize bir Windows kullanmam iyi bişey demek istiyorsun o zaman.
8 GB li bellek 8092 falan oluyor ya Brüt olarak onuda unutmayalım o kafanı karıştırmıştır belki.

Hocam sağ olasın. 👍 İnternetten baktım termal macunu yeni değiştirenlerin bile bendeki sıcaklıklara ve işlemci kullanımına sahip olduğu kanaatine vardım ama ve forumlarda yazanlardan anladım. Normalde hep 80-85 God of War'da CPU1 ve CPU'nun sıcaklığı nadiren 90-95'e çıkıyor. Bu zamana kadar hiç değiştirmedim bilgisayarcılara falan götürdğümde onlar yapmış mıdır bilmiyorum ama geçen sene internet kafecide macuna gerek yok bir şey yok senin işlemcinde dedi. Bu arada dediğimle ilgisi yokmuş galiba, deminden beri oyunun gelişmiş görüntü işleme ayarı çok yüksek olmasına rağmen yağ gibi oynuyorum. Şimdi bir valkür olan Odin'in saklı odasına girince asansörle aşağı inerken acayip takılmalar oldu biraz bekledim bazılarında. Bu sırada ne CPU kullanımları yüksekti ne de herhangi bir şeyin sıcaklığı 80-85 üzeriydi. Sende de o odalarda mesela öyle mi hala oyundan gibi duruyor. :))))

Tekneyle dünyada gezerken çok takılıyor ya benim RAM yükseltmem lazım çare yok :) Ama size bir şey soracağım RAM'ın 7.7.500 MB'ını kullanırken de takılması normal mi bu oyunun hatta herhangi bir oyunun. Tam 8'i geçince takılması gerekmez mi mantıken hocam?

Normalde sistem kısmında da yazar 16 GB RAM'in var diyelim parantez içinde 15.8 yazar. Belli bir kısmını kullanamıyorsun. 8 GB'ı geçtiğini görmen çok garip belki sanal bellek(Virtual Memory)'i saymıştır. Sanal bellek de harici diskiniz üzerinizden kullanabileceğiniz bir kısım RAM gibi bir şey tam bilmiyorum. Tabii ki hızı RAM'e kıyasla çok düşük olduğundan mukayase bile edilemez. Konu dışı bir de şunu da söyleyeyim benim fikrime göre. Bu SSD'lerin hızı bir gün yeteri kadar artarsa RAM niyetine direkt kullanılabilir diye düşünüyorum.

Normalde sistem kısmında da yazar 16 GB RAM'in var diyelim parantez içinde 15.8 yazar. Belli bir kısmını kullanamıyorsun. 8 GB'ı geçtiğini görmen çok garip belki sanal bellek(Virtual Memory)'i saymıştır. Sanal bellek de harici diskiniz üzerinizden kullanabileceğiniz bir kısım RAM gibi bir şey tam bilmiyorum. Tabii ki hızı RAM'e kıyasla çok düşük olduğundan mukayase bile edilemez. Konu dışı bir de şunu da söyleyeyim benim fikrime göre. Bu SSD'lerin hızı bir gün yeteri kadar artarsa RAM niyetine direkt kullanılabilir diye düşünüyorum.
Hocam bakın görseldeki RAM yazan yerin direk yanındaki 4 rakam 8060 falan olduğu oldu 2 3 dk öylede kaldı oyuna devam ederken, doğru yere bakıyorum heralde değil mi RAM kullanımı o 4 rakamdır yanındakilerde var onlar biraz kafamı karıştırdı onları orda göstermeyi de ayarlardan açmışım. Onu geçtim dediğinize gelince evet RAM sınırını aşınca geri kalanını HDD'den kullanıyor oda aynen SSD bile olmadığından aşırı yavaş bir performans verir ama Virtual Memory nin başka bir yerde yazması gerekir bence, o 8000 yazan yer direk RAM kullanımı olması lazım, sizce? Çok da irdelemeye gerek yok tabi, zaten RAM'dandır diye teşhisi koyduk sizede teşekkürler. Artık ben hayırlısı bi iş bulunca 1 aylık maaş ile anakart ram işlemci alayım tam olsun :D Son dediğiniz mantıklı, zaten teknoloji gelişiyor ve şaşırtmaya devam ediyor ilerde uçucak raddeye gelir SSD'ler bile.

Dosya Ekleri

• 20220120_190112.jpg
    20220120_190112.jpg
    96,7 KB · Görüntüleme: 69
Oyunu 2 günden beri oynuyorum, 7/7.5GB'dan başlayan RAM kullanımı birkaç saat sonra 10/11 GB'lara kadar çıkıp yerine göre bazen yavaş yavaş 8/9 GB seviyelerine kadar boşalabiliyor. Tabii bu duruma en çok neden olan şey dinamik sahne geçişlerinin sıklığı ve yoğunluğu olsa gerek. 8GB RAM'in 1080p'de yetersiz kalması yüksek bir ihtimal.
Oyunda "Memory Leak" sorunu var. Resmî olarak da paylaşmışlardı.

Ben 4 saatlik oynamanın ardından "Out of Memory" hatası aldım. Oyun direkt kapandı ve bu hata çıktı. Ardından masaüstünde kasma olduğunu fark ettim. 2-3 kez bilgisayarı Görev Yöneticisi kısmından baştan başlattım alttaki görev çubuğu çalışmadığı için. Üçüncü denemeden sonra görev çubuğu düzeldi ama kasma devam etti. Aygıt yöneticisini kontrol ettiğimde GTX 1070 sürücüsünün üzerinde ünlem işareti olduğunu gördüm. Geforce Experience'a girdiğimde direkt "Hazır Kurulum" yazısı geldi ve son sürücüyü kurunca düzeldi.

Oyun resmen GPU sürücüsünü bozmuş. Sanal belleği de aşıp VRAM'e dayanmış ve VRAM'i de tüketmiş oyun. Toplam 24 GB'lık belleği aşmış yani. Elbet güncellemeyle düzelecek ama çok uzun süre oynamanızı tavsiye etmem şimdilik hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunda "Memory Leak" sorunu var. Resmî olarak da paylaşmışlardı.

Ben 4 saatlik oynamanın ardından "Out of Memory" hatası aldım. Oyun direkt kapandı ve bu hata çıktı. Ardından masaüstünde kasma olduğunu fark ettim. 2-3 kez bilgisayarı Görev Yöneticisi kısmından baştan başlattım alttaki görev çubuğu çalışmadığı için. Üçüncü denemeden sonra görev çubuğu düzeldi ama kasma devam etti. Aygıt yöneticisini kontrol ettiğimde GTX 1070 sürücüsünün üzerinde ünlem işareti olduğunu gördüm. Geforce Experience'a girdiğimde direkt "Hazır Kurulum" yazısı geldi ve son sürücüyü kurunca düzeldi.

Oyun resmen GPU sürücüsünü bozmuş. Sanal belleği de aşıp VRAM'e dayanmış ve VRAM'i de tüketmiş oyun. Toplam 24 GB'lık belleği aşmış yani. Elbet güncellemeyle düzelecek ama çok uzun süre oynamanızı tavsiye etmem şimdilik hocam.
Hocam RAM'ınız kaç GB? Ve banada öyle geliyor, hayır 8 GB RAM'im var ama aşırı parçacıklı sahneleri kasmadan geçtim, ejderha bölümünü, iki büyük boss u yendim, valkürle savaştım gram kasmadı, canavarlarla savaşırken kaç özel güç kullanıyorum ekrandaki o yoğunluğa rağmen takılmıyor, ama ne oluyorsa ayarlar düşük olmasına rağmen oyunun ana dünyasında sandalla gezerken çok takılıyor bazen donuyor resmen. GPU Load'da da ani düşüş yaşanıyor yani oyun geri boşaltamadığından her şeyi çok fazla tüketip sistemde darboğaza neden oluyor. Tamamen RAM'imin düşüklüğünden olsa oyun kasar öyle takılıp donmaz. Ve o anlarda oyunu aşağı alırsam masaüstü donmuş oluyor benimde dediğin gibi. Kesin öyledir. Ama ya bu olayın orijinal-korsan oyunla alakası varsa? Sizin orijinal galiba?

@imnotagamer korsan oynuyorum ben, oyunu en fazla 3 saat falan Day 1 Patch ile oynamışımdır ama daha atma vs olmadı, dediğim gibi RAM kullanımı en fazla 11.5 GB'lara çıkıp 9-10'lara boşaltma yapıyordu. Bugün biraz daha uzun oynayayım olmazsa oyunu, gerçekten anormallik yaparsa yine bildiririm buradan.

@Specialagent58 Evet, oyun orjinal. 16 GB RAM var. Bende de öyle oldu. Hiç kasmazken bir anda kapandı oyun ve hatayı verdi. Düzeltilmesi lazım, bu sorunu yaşayan çok kişi var.
@imnotagamer korsan oynuyorum ben, oyunu en fazla 3 saat falan Day 1 Patch ile oynamışımdır ama daha atma vs olmadı, dediğim gibi RAM kullanımı en fazla 11.5 GB'lara çıkıp 9-10'lara boşaltma yapıyordu. Bugün biraz daha uzun oynayayım olmazsa oyunu, gerçekten anormallik yaparsa yine bildiririm buradan.
RAM kullanımının gereğinden aşırı fazla çıkması var diyebiliriz o zaman. @imnotagamer Sanal bellekle beraber 24 GB çıkmasından bahsetmiş. Şaka gibi bir durum. Arkadaşlar mesela RAM'ım düşük ayarlara da çok yetmese de uzun süre oynadıktan sonra sandalla dünyaya gezmeye çıkarsam takılmalar ve fena donmalar oluyor, ama sandalla gezerken oyunu kapatıp açarsam bir süre sandalla gezerken olan donmalar geçiyor rahat oynatıyor, çünkü RAM kullanımı sıfırlanıyor. Oyun oynadıkça belleği alakasız arttırıyor yani. İmnotagamer hocam sende oyunun kapanmasının ekran kartıyla da ilgisi var mı bilmiyorum ama bende öyle olmadı sadece takılıp donuyor, 1050 Tİ dayanıklı diyorlar ondandır belki 🤣🤣 Bir daha oynamam zaten ben, güncelleme gelse sorunlar düzelmişse kassada oynarım ama RAM ı 16 GB yapmadan bu şekilde pek zorlamam gerek yok :)

Yeni konular

Geri
Yukarı