Çözüldü God of War ani donma ve takılma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Specialagent58

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, öncelikle 4 5 yıldır oyunlarda ani takılma ve özellikle çok hızlı olaylarda (GTA 5'de araba sürme gibi) ve çok parçacıklı ortamlarda, bunda da örnek God of War Dokuzlar Gölü gibi tekneyle dolaşabildiğimiz, feci takılma ve donmalar oluyor. 2 gün önce yükledim God of War'ı Dokuzlar Gölü'ne kadar her şey iyiydi en düşük ayarlarda neredeyse takılma olmadan oynadım, ancak az önce Dokuzlar Gölü bölümüne gelince Dünya Yılanı'nın çıktığı sahne özellikle bilgisayar patlayacak sandım :) Felaket takılıyor, ses gidiyor. Takılma düzeliyor sonra yine fena donuyor takılıyor. Bu en düşük ayarlarda pencere modunda bile düzelmiyor. GTA 5'de de öyleydi. HDD'nin mi değişmesi lazım anlamadım hala. Demin oynarken baktım disk %100 değilken CPU ve RAM 100'e inip çıktı o donan anlarda. Oyuna devam edemeyeceğim yani. GTA San Andreas gibi düşük oyunlarda olmuyor mesela ama PES 2021'de de olmuyor örneğin, ETS 2 Ultra ayarlarda da, anlamıyorum. Hangi parçamda sorun vardır? Sorun HDD'de midir yoksa RAM'de mi? En düşük ayarlarda oynuyorum ona rağmen ama aslında bu sistemle God of War'ı orijinalde dahi 25-30 FPS takılmasız oynamam lazım.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB
İşlemci: Intel Core i5 3470 CPU 3.20 GHz 4 CPUs (çekirdek)
Bellek: 8 GB RAM DDR3
DirectX 12
450-500 GB arası HDD depolama
ECS H61H2-M17 anakart
Windows 10

Çözüm
@Specialagent58 , oyun içi değerleri dediğimiz gibi bir de Afterburner ile takip edin. Windows işi kolay iş, temiz ve optimize edilmiş olanını bulduğun vakit boşta %1 CPU kullanımından fazlasını bile görmüyorsun, benzer şekilde RAM de boşta 1.5/1.6 GB civarında gezebiliyor. Bu noktada link önerisi vs istersen özelden paylaşabilirim 👍🏻
1642439336216.png

Hocam o işi ben çözdüm galiba Defender ve Nvidia hizmetlerini kapatınca dediğiniz gibi oldu yaşasın :)))
Yok arkadaş düzelmiyor yine aynı şey başlarda bişey yok ilerilerinde sanki bi farklılık varmış gibi 30 40 FPS den 0 a düşüyor bir daha da girmem bununla mı uğraşıcam o zamana kadar niye takılmadı o zaman kesin RDR 2 oynasam olmaz donup FPS 0 a düşmesi ne alaka bu.
@Specialagent58 , o NVIDIA ayarlarının pek fayda ettiği bir durum yok, ben hep stok halde kullanırım oraları. Sen anakartında bir tane daha boş RAM slotu varsa 8GB RAM al, ilaç gibi gelir 👍🏻
Yok ben neyini kullancam kasasa hurda 10 yıllık Casper kasa iş buluyumda bi bulsam en kısa zamanda 2 3 ay sonra yeni toplarım tümden bunun da satarım parçalarını.
@Jonathan North Hocam iyi geceler öncelikle müsaitsen bir şey soracağım oyunu orijinal ayarlarda turp gibi oynuyordum. Helheim den geldim sonra bi saklı odaya girdim valkürle savaşıyorum fena kasıyodu doku ayarını minimuma aldım kasma gitti. Gayet güzel şekilde dövüşüyorum şu anda ama işlemci 95-100° arası geziniyor diye gösteriyor program şuan ancak kasanın herhangi bir yerinde ısı yok, ses farklılığı yok, Afterburner hatalı olabilir mi, 100 e bile geldi niye kapanmadı işlemci o zaman, kendisi kapatılması gerekiyor diyorlar. Oyundan çıkıyım mı şimdi ben? Anlamadım ben bu işi
Gereğinden fazla gösteriyor olabilir mi. Kasanın üstünde ısı var sadece biraz. Arkasına elleyesim gelmiyor elektrik çarpar falan diye delikli melikli.
Şuan 101° gösteriyor ana menüde olmasına rağmen
Fps de 40 falan hep. Aslında sistemim düşmediği sürece yüksekte oynatıyor FPS olarak da. Bu ısınma nasıl gerçek olabilir.

Son düzenleme:
İşlemcinin çalışma saat hızına (CPU Speed) bakabilir misin peki? Intel kanadındaki işlemciler 100 dereceye kadar genelde kapanmadan çalışabilir ama 90-100 gibi değerler aşırı yüksek, eğer ki dediğim gibi frekanslarda kısma vs varsa performansın yerlerde sürünmesi çok normal. Ölçüm için de fiziksel olarak kasanın bir tarafına ellemene gerek yok 😄, kullanım ile sıcaklık ayrımına da dikkat et, sembolleri farklı onların biliyorsundur ama yine de söyleyim dedim 👍🏻

İşlemcinin çalışma saat hızına (CPU Speed) bakabilir misin peki? Intel kanadındaki işlemciler 100 dereceye kadar genelde kapanmadan çalışabilir ama 90-100 gibi değerler aşırı yüksek, eğer ki dediğim gibi frekanslarda kısma vs varsa performansın yerlerde sürünmesi çok normal. Ölçüm için de fiziksel olarak kasanın bir tarafına ellemene gerek yok 😄, kullanım ile sıcaklık ayrımına da dikkat et, sembolleri farklı onların biliyorsundur ama yine de söyleyim dedim 👍🏻
Hayır hayır öyle bir şey yok. 101 e bile çıktı. Çıktım şimdi oyundan. Ama helheimde bekçiyi yendim herkesi öldürdüm orijinalde 40 fps ile takır takır oynadım. Valkür odasında valkür askerler de çıkarıyor ayrıca o odalarda optimiazsyon sorunu var diye savaşırken çok kastı. Doku ayarını minimum yaptım yansımaları ortam ilizyonunu kapattım gölgeleri düşüğe çektim gitti kasma. Ben daha önceden dokunun minimumu olduğunu bilmiyodum. Belki şimdi yapsam açık dünyada kasmayacak artık
Kasmazken 95 100 arası gezindi hocam valkür zor diye kapattım bilgisayarı :D yoksa kapatmazdım. Yarın istediğin şeyi atarım 👍 Bu sıcaklıklar doğruysa peki oynamaya devam etsem ne olur? Ben macun değiştirmememe rağmen işlemcimin senelerdir aynı performansta olduğunu düşünüyorum. God of War ağırlığında oyun oynamadım hiç çünkü. Bu bi düşünce yanlış anlama. Değiştiririm zaten.:) İşlemci çöp olur mu bi anda veya tehlikeli bişey olur mu sence böyle oynamaya devam etsem?
Bide böyleyken anlık 70 e bile düştü gösterip 95 e yine çıkabiliyor sıcaklık. Bir şey daha soracağım bu sıcaklıkları program algılarken fanı nasıl hesaba katıyor? Bu sıcaklıklar olsa da fan çalıştığı için daha az problem demek değil midir?

@Specialagent58 , God Of War'ı oynarken sadece bana o anki işlemcinin çalışma hızını söylersen termal bir darboğaza bağlı frenleme olup olmadığını anlamak açısından yeterli olur zaten, sorun yoksa işlemcin termal okuma sensörlerinde bir sorun oluşmuş olabilir de belki.

@Specialagent58 , God Of War'ı oynarken sadece bana o anki işlemcinin çalışma hızını söylersen termal bir darboğaza bağlı frenleme olup olmadığını anlamak açısından yeterli olur zaten, sorun yoksa işlemcin termal okuma sensörlerinde bir sorun oluşmuş olabilir de belki.
Tamamdır yarın bakarım. Bu arada sen kaç yaşındasın hocam merak ettim sorun olmazsa.

16 GB RAM, R5 2600, 1 TB 7200 RPM HDD Sistemimde donma ve takılma sorunu yaşamadım. Fakat çok uzun süre oynayınca yaklaşık 4, 5 saat gibi bir süre sonra yavaş yüklenmeye ve kasmaya başlıyor. Oyun çok ciddi miktarda RAM tüketiyor.
İşlemcin ve RAM'in iyi olduğundan olmaz. Peki sizde bilgisayarın 4-5 dakikada açılma durumu var mı? Benim öyle ve bilgisayar da yavaş özellikle 2 işlemi birden yaparsan farkediliyor. Artık nedense, HDD öldü galiba. RAM sorunu kronik oyunda. Portlada ilgisi var bence optimizazyon sorunuylada. RAM'i geri bırakıp rahatlatırken de yavaş ve kafasına göre bırakıyor oyun.

16 GB RAM, R5 2600, 1 TB 7200 RPM HDD Sistemimde donma ve takılma sorunu yaşamadım. Fakat çok uzun süre oynayınca yaklaşık 4, 5 saat gibi bir süre sonra yavaş yüklenmeye ve kasmaya başlıyor. Oyun çok ciddi miktarda RAM tüketiyor.
Bugün yaklaşık 3 hatta 4 saate yakın bir süre GoW oynadım ancak ilerleyen saatlerde herhangi bir geç yükleme, kasma/takılma vb hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadım, ilk açtığım gibi akıcıydı. Doku ve gölge kalitesi yüksekteyse 1050 Ti'ın VRAM'i yetersiz kalıyor olabilir mi acaba? Kendi test makinemde Original'ın üzerindeki bu ayarlar aktif hale gelince ekran kartı VRAM kullanımı genelde 5GB+ üzerinde olduğu gibi belirttiğiniz üzere RAM'e de hunharca yükleniyor. Şahsen 6GB 1060'a rağmen RAM kullanımı genelde hep 13-14 GB civarında, bir oyun için dehşet bir boyut bence.

Geri
Yukarı