Çözüldü God of War ani donma ve takılma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Specialagent58

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, öncelikle 4 5 yıldır oyunlarda ani takılma ve özellikle çok hızlı olaylarda (GTA 5'de araba sürme gibi) ve çok parçacıklı ortamlarda, bunda da örnek God of War Dokuzlar Gölü gibi tekneyle dolaşabildiğimiz, feci takılma ve donmalar oluyor. 2 gün önce yükledim God of War'ı Dokuzlar Gölü'ne kadar her şey iyiydi en düşük ayarlarda neredeyse takılma olmadan oynadım, ancak az önce Dokuzlar Gölü bölümüne gelince Dünya Yılanı'nın çıktığı sahne özellikle bilgisayar patlayacak sandım :) Felaket takılıyor, ses gidiyor. Takılma düzeliyor sonra yine fena donuyor takılıyor. Bu en düşük ayarlarda pencere modunda bile düzelmiyor. GTA 5'de de öyleydi. HDD'nin mi değişmesi lazım anlamadım hala. Demin oynarken baktım disk %100 değilken CPU ve RAM 100'e inip çıktı o donan anlarda. Oyuna devam edemeyeceğim yani. GTA San Andreas gibi düşük oyunlarda olmuyor mesela ama PES 2021'de de olmuyor örneğin, ETS 2 Ultra ayarlarda da, anlamıyorum. Hangi parçamda sorun vardır? Sorun HDD'de midir yoksa RAM'de mi? En düşük ayarlarda oynuyorum ona rağmen ama aslında bu sistemle God of War'ı orijinalde dahi 25-30 FPS takılmasız oynamam lazım.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB
İşlemci: Intel Core i5 3470 CPU 3.20 GHz 4 CPUs (çekirdek)
Bellek: 8 GB RAM DDR3
DirectX 12
450-500 GB arası HDD depolama
ECS H61H2-M17 anakart
Windows 10

Çözüm
@Specialagent58 , oyun içi değerleri dediğimiz gibi bir de Afterburner ile takip edin. Windows işi kolay iş, temiz ve optimize edilmiş olanını bulduğun vakit boşta %1 CPU kullanımından fazlasını bile görmüyorsun, benzer şekilde RAM de boşta 1.5/1.6 GB civarında gezebiliyor. Bu noktada link önerisi vs istersen özelden paylaşabilirim 👍🏻
1642439336216.png

Hocam o işi ben çözdüm galiba Defender ve Nvidia hizmetlerini kapatınca dediğiniz gibi oldu yaşasın :)))
@Jonathan North Hocam hiç kasmadan rahat savaştım bayağı bu seviyelerde şu anda savaşılıyor. 95 96° gösteriyor sıcaklıkta. Bu iki foto yeterli heralde bakarsın takılma sorunu nerdedir. Hızında sorun var mı.
@Jonathan North 95-100° diyor savaşırken şu anda.
Ama kasma falan yok. Orijinal hemde ayarlar. Sadece işleme kalitesi düşük biraz.

Dosya Ekleri

• 16431154032378714190043282225484.jpg
    16431154032378714190043282225484.jpg
    56,3 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
@Jonathan North Hocam hiç kasmadan rahat savaştım bayağı bu seviyelerde şu anda savaşılıyor. 95 96° gösteriyor sıcaklıkta. Bu iki foto yeterli heralde bakarsın takılma sorunu nerdedir. Hızında sorun var mı.
@Jonathan North 95-100° diyor savaşırken şu anda.
Ama kasma falan yok. Orijinal hemde ayarlar. Sadece işleme kalitesi düşük biraz.
CPU hız düşürüyor senin ısı yüzünden ondan lag oluyor.
Benim işlemci de VRAM'in arkasına sığınıp aklı sıra masum gözüküyor da işlemciyi değiştirirsem garanti oynanabilir olacak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunun işlemci daha iyi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

CPU hız düşürüyor senin ısı yüzünden ondan lag oluyor.
Benim işlemci de VRAM'in arkasına sığınıp aklı sıra masum gözüküyor da işlemciyi değiştirirsem garanti oynanabilir olacak.

Bunun işlemci daha iyi:
Oynamaya devam edeyim mi peki? 102 103 derece bile diyor. Ama kasma yok. Ne yapıcam. Oynayasım da var.
Oralar biraz takılsın artık takılırsa.

@Jonathan North Hocam ve yenileyene kadar böyle oynasam ne olur hemen bişey olur mu buna cevap verir misin? 100° sıcaklıkla kullananlar varmış bazen donanımhaber de forumlar var. Hatta bazı işlemciler böyle ısınmasıyla ünlü falanmış bazı İ7 ler falan. Bide güç seçeneklerinden en düşük işlemci sıcaklığını 99 yapınca ısınma azalıyormuş ama işlemcinin gücü düşüyormuş. Undervolt diye bişey varmış bide işlemci sıcaklığı düşürmek için programla mı ne yapılıyormuş bunlar hakkındaki bilgilerinle cevaplarsan sevinirim. Bide böylecene oynamaya devam edeyim mi yoksa bu oyunu oynamayayım mı macun yenilenene kadar?
Macundan önce ne yapmalıyım bu soruna çözüm için çözerek oynamaya devam ederim belki
Geneli 50Tl. Bilgisayarcıya sakın gitme 100 liraya yaparlar dandirik macun sürerek.
Ben maksimum işlemci hızını nerden görebilirim? Bir de önceki attığım resimde ısınma azken işlemci hızı 3392. Şimdi 95° 105° de iken de yine 3392 onu anlamadım. @Jonathan North
Yanındaki w ile olan değer 10 artmış ama onun ne olduğunu bilmiyorum.
Hocam birde bir arkadaş termal macun değiştirmiş hala 100° oluyormuş eski bi konu okudum fan ayarında sorun olabilir demişler öyle bişey olabilir mi nasıl düzeltebilirim? @Jonathan North
Geneli 50Tl. Bilgisayarcıya sakın gitme 100 liraya yaparlar dandirik macun sürerek.
Hocam dünyada sandalla geziyorum takılan yerlerde işlemci hızı düşmüyor? Sıcaklık 60° iken de 3392 idi şimdi de öyle hatta 3592 gösterdi bi an sıcaklık hala 100-105 garip değil mi? Çokta takılmıyor doku ayarını minimuma aldım diye heralde. Ya sıcaklıkla ilgisi yoksa. Yanlış anlama macunu yenileyeceğim de bence kesin oyunun sorunuyla alakalı ya. @Jonathan North Hocam sende yukardaki ve şimdiki dediklerimle ilgili bilgini paylaşırsan sevinicem biraz daha. Şimdi böyle oynasam takılma da az hemen kalıcı hasar olur mu veya bilgisayarda donanımsal problem çıkar mı işlemcide gösterdiği bu sıcaklıktan?

Son düzenleme:
@Specialagent58 önceki mesajlarda dediğim gibi işlemcinin sensör okuma kısmında bir sorun olabilir belki tam bilemiyorum ben de istersen Overclock ve soğutma bölümüne bu sorun ile ilgili yeni bir konu açabilirsin👍🏻
Olabilir hocam ve de port ve optimizasyonu da hesaba katınca oluyodur ki sadece port ve optimizasyon dan bile olabilir sonuçta ölmeye yakın bi işlemci. 3 saattir oynuyorum size attığım zamanlarda 100-105°'de gezinen işlemci 1. saatten sona falan 95-90°'lere zaman zaman düştü. Ayrıca ilk defa sandalla gezerken olsun oyunun genelinde takılma olmadı, olunca da oynamıyıcak gibi değildi. Diyar kulelerinde canavarlar ile bile savaştım canavarların çıkması haricinde pek takılmadı sürekli 40-50 FPS. Orijinal düşük karışık. Bi mutlu oldum :D Demek ki daha önceden doku ayarını minimuma almadım diyeymiş. Ayrıca Nvidia ayarlarından oyun için gelişmiş 3D ayarlar yaptım God of War için yüksek performans seçili. Etkisi oldu bence. Oyunun sonlarına yaklaştım.

Tamamdır.

Bu arada bu oyun işlemci istiyor ya anlaşıldı. Ryzen 1200 altı kurtarmaz. Ben bi 2600 alayım bakalım VRAM yetmese de DDR4 3200 MHz'ye geçinle laglar azalacak mı. Gitmez ama oynanabilir olsun yeter.
Benim arkadaşım Ryzen 2600 ve RX590 ile Day 1 update ile 30-40 FPS'de en yükseğin bir altı ayarlarda bitirdi. High olması gerek galiba. Kesinlikle oyunda sorun çok fazla. Platform tarzı açık dünya olmayan bu tür oyunlarda böyle kasıntılar kabul edilemez bana göre.
Tekli çekirdeği yerinde olan orta karamel güçteki 4 çekirdek işlemciler yeter de artıyor zaten. Bütün ayarları high'a çekmek de bu oyunda pek akıl karı değil, kendi detaylı deneyimlerimde gördüğüm kadarıyla Shadows & Atmospherics ayarları hem VRAM hem de performans yönünden sağlam etki yapan ayarlar, mesela benim ayarlar şu şekilde: [Açık dünyada ortalama 55-60, kapalı mekanlarda 70-85 FPS (yerine göre) arası geziyor, custom ayar yapmak en mantıklısı bu oyunda].

Texture Quality - Ultra
Model Quality - High
Anistropic Filtering - Ultra
Shadows - Original
Reflections - Original
Atmospherics - Low
Ambient Occlusion - Original

Zaten emin ol orijinal doku kalitesi ile ultra arasında gram fark yok hatta diğer birçok ayar için de geçerli bu, bir tek gölgelere dikkatli baktığın zaman aradaki fark bariz oluyor onun dışında gerisi sanki kullanıcıları ULTRA takıntısı olanlara kart sattırmak amacıyla yapılmış gibi geldi bana daha çok, bununla ilgili detaylı inceleme için aşağıdaki ek bağlantı linkine de göz atabilirsin ayrıca.

God Of War GTX 1060 6GB Performans & Grafik İncelemesi

Yeni konular

Geri
Yukarı