Çözüldü God of War ani donma ve takılma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Specialagent58

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, öncelikle 4 5 yıldır oyunlarda ani takılma ve özellikle çok hızlı olaylarda (GTA 5'de araba sürme gibi) ve çok parçacıklı ortamlarda, bunda da örnek God of War Dokuzlar Gölü gibi tekneyle dolaşabildiğimiz, feci takılma ve donmalar oluyor. 2 gün önce yükledim God of War'ı Dokuzlar Gölü'ne kadar her şey iyiydi en düşük ayarlarda neredeyse takılma olmadan oynadım, ancak az önce Dokuzlar Gölü bölümüne gelince Dünya Yılanı'nın çıktığı sahne özellikle bilgisayar patlayacak sandım :) Felaket takılıyor, ses gidiyor. Takılma düzeliyor sonra yine fena donuyor takılıyor. Bu en düşük ayarlarda pencere modunda bile düzelmiyor. GTA 5'de de öyleydi. HDD'nin mi değişmesi lazım anlamadım hala. Demin oynarken baktım disk %100 değilken CPU ve RAM 100'e inip çıktı o donan anlarda. Oyuna devam edemeyeceğim yani. GTA San Andreas gibi düşük oyunlarda olmuyor mesela ama PES 2021'de de olmuyor örneğin, ETS 2 Ultra ayarlarda da, anlamıyorum. Hangi parçamda sorun vardır? Sorun HDD'de midir yoksa RAM'de mi? En düşük ayarlarda oynuyorum ona rağmen ama aslında bu sistemle God of War'ı orijinalde dahi 25-30 FPS takılmasız oynamam lazım.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB
İşlemci: Intel Core i5 3470 CPU 3.20 GHz 4 CPUs (çekirdek)
Bellek: 8 GB RAM DDR3
DirectX 12
450-500 GB arası HDD depolama
ECS H61H2-M17 anakart
Windows 10

Çözüm
@Specialagent58 , oyun içi değerleri dediğimiz gibi bir de Afterburner ile takip edin. Windows işi kolay iş, temiz ve optimize edilmiş olanını bulduğun vakit boşta %1 CPU kullanımından fazlasını bile görmüyorsun, benzer şekilde RAM de boşta 1.5/1.6 GB civarında gezebiliyor. Bu noktada link önerisi vs istersen özelden paylaşabilirim 👍🏻
1642439336216.png

Hocam o işi ben çözdüm galiba Defender ve Nvidia hizmetlerini kapatınca dediğiniz gibi oldu yaşasın :)))
Tamamdır.

Bu arada bu oyun işlemci istiyor ya anlaşıldı. Ryzen 1200 altı kurtarmaz. Ben bi 2600 alayım bakalım VRAM yetmese de DDR4 3200 MHz'ye geçinle laglar azalacak mı. Gitmez ama oynanabilir olsun yeter.
Benim arkadaşım Ryzen 2600 ve RX590 ile Day 1 update ile 30-40 FPS'de en yükseğin bir altı ayarlarda bitirdi. High olması gerek galiba. Kesinlikle oyunda sorun çok fazla. Platform tarzı açık dünya olmayan bu tür oyunlarda böyle kasıntılar kabul edilemez bana göre.
Senin sisteminde yüksek RAM kullanımının dışında lag mı giriyor bir de yani takılma donma, ben sadece RAM yüksek kullanılıyor sende sanmıştım. Gerçekten acayip bir optimiazsyon :)Sende takılma donma oluyorsa ben şuan orijinal düşükde %75 rahat oynadığıma şükrediyim 🤣 Arkadaşın o şekilde o kartla takılma donma olmadan bitirdiyse kesinlikle işlemci çok şeyi değiştiriyor 👍

Tekli çekirdeği yerinde olan orta karamel güçteki 4 çekirdek işlemciler yeter de artıyor zaten. Bütün ayarları high'a çekmek de bu oyunda pek akıl karı değil, kendi detaylı deneyimlerimde gördüğüm kadarıyla Shadows & Atmospherics ayarları hem VRAM hem de performans yönünden sağlam etki yapan ayarlar, mesela benim ayarlar şu şekilde: [Açık dünyada ortalama 55-60, kapalı mekanlarda 70-85 FPS (yerine göre) arası geziyor, custom ayar yapmak en mantıklısı bu oyunda].

Texture Quality - Ultra
Model Quality - High
Anistropic Filtering - Ultra
Shadows - Original
Reflections - Original
Atmospherics - Low
Ambient Occlusion - Original

Zaten emin ol orijinal doku kalitesi ile ultra arasında gram fark yok hatta diğer birçok ayar için de geçerli bu, bir tek gölgelere dikkatli baktığın zaman aradaki fark bariz oluyor onun dışında gerisi sanki kullanıcıları ULTRA takıntısı olanlara kart sattırmak amacıyla yapılmış gibi geldi bana daha çok, bununla ilgili detaylı inceleme için aşağıdaki ek bağlantı linkine de göz atabilirsin ayrıca.

God Of War GTX 1060 6GB Performans & Grafik İncelemesi
Valla hocam benim hem işlemci hemde VRAM kaynaklı oynayamama sorunum var. Arkadaş çok anlamaz bilgisayardan o yüksek ayarlara alıp bitirmiş. Ben de dediğim gibi işlemci alırsam oynayabilirim ama ekran kartı değiştirmediğim sürece çoğu yeni çıkan AAA oyunu rahatca oynayamam. Bu yüzen yazın PS4 alabilirim. Evde boşta 1080P televizyon da var. Yapacak bir şey yok kapitalizm böyle bir şey işte. Bileydim zamanında 970 alırdım.
Senin sisteminde yüksek RAM kullanımının dışında lag mı giriyor bir de yani takılma donma, ben sadece RAM yüksek kullanılıyor sende sanmıştım. Gerçekten acayip bir optimiazsyon :)Sende takılma donma oluyorsa ben şuan orijinal düşükde %75 rahat oynadığıma şükrediyim 🤣 Arkadaşın o şekilde o kartla takılma donma olmadan bitirdiyse kesinlikle işlemci çok şeyi değiştiriyor 👍
İşlemcilerimiz benzer. OC yaptığımdan dolayı i7 3770 gibi bir performansı var şuan. Zaten satacağım ya bıktım bundan. Bu arada Ryzen 2. Nesil ve Intel'de 9. Nesil gibi yada üst işlemciler olmadan oynattırmaz bu oyun. Metro Exodus'un 4A Engine oyun mis gibi motoruna laf ederlerdi, yeni gelenler afedersiniz dışkıdan ibaret değil :)

@Ella Freya , GTX 1070/1660 Ti seviyesine kadar yüksek saat hızlarında çalışan 6/7.nesil i5'ler (6600K, 7600 gibi) bile darboğazsız bu kartları God Of War'da 1080p'de besleyebilmek için yeterli geliyor, yine benzer şekilde 9.nesilde de en azından i3-9100F de minimum rahat bir oynanış açısından bu seviyedeki kartlara kadar yeterli tabii bu işlemcileri örnek olsun diye verdim yoksa tercih edilmeleri can sıkıcı kullanımlarından dolayı artık yıl 2022 olmuşken pek mantıklı değil orası ayrı bir mevzu 👍🏻 yalnız bu GoW işlemciye bir Watch Dogs Legion veya AC Origins kadar öyle aman aman yükleme de yapmıyor o kadar gözün korkmasın, ekran kartı kas gücü ve çift kanal bellek mimarisinin daha ön planda olduğunu i5 7500 ve i7 8700 kullanıcısı olarak rahatlıkla söyleyebilirim ancak tabii ki belli bir seviyenin üstünde CPU gücü kapasitesi şart. Sana da en azından sağlam bir R5-2600 falan iyi gider, rahat bir nefes alırsın en azından 😀

Son düzenleme:
Valla hocam benim hem işlemci hemde VRAM kaynaklı oynayamama sorunum var. Arkadaş çok anlamaz bilgisayardan o yüksek ayarlara alıp bitirmiş. Ben de dediğim gibi işlemci alırsam oynayabilirim ama ekran kartı değiştirmediğim sürece çoğu yeni çıkan AAA oyunu rahatca oynayamam. Bu yüzen yazın PS4 alabilirim. Evde boşta 1080P televizyon da var. Yapacak bir şey yok kapitalizm böyle bir şey işte. Bileydim zamanında 970 alırdım.

İşlemcilerimiz benzer. OC yaptığımdan dolayı i7 3770 gibi bir performansı var şuan. Zaten satacağım ya bıktım bundan. Bu arada Ryzen 2. Nesil ve Intel'de 9. Nesil gibi yada üst işlemciler olmadan oynattırmaz bu oyun. Metro Exodus'un 4A Engine oyun mis gibi motoruna laf ederlerdi, yeni gelenler afedersiniz dışkıdan ibaret değil :)
Bileydim bende zamanında 100 200 lira fark vardı GTX 1060 alırdım ve işlemciyi bile yenilerdim, sistemi kökten yenilerdim 2018 yılıydı ekran kartım bozulduğundan yenisini almıştım. 😀
Senin işlemcine baktım benim işlemcimin genel en düşük fiyatlarından 300 TL ucuz olduğunu gördüm kardeşim. Ama 6 çekirdek galiba orda yazanlara göre seninki. RAM ve SSD varlığı yönünden benden bariz üstün olduğun için söyledim ama anlaşılan o ki işlemci daha büyük sorun oynanmıyıcak gibi dediğine göre. OC konusunda bilgisizimdir peki İ7 performansına geliyorsa takılmaların neden düzelmiyor? Ben bu işlemciye OC yapabilir miyim, nasıl yapılıyor, OC özelliği var mı onuda bilmiyorum.

@Specialagent58, i7 3770 çoklu çekirdekte hemen hemen 7.nesil i5-7400/7500 ayarına denk geliyor ancak Skylake ve sonrası i5'lere karşı tekli çekirdekte biraz zayıf kalıyor. 6 çekirdek olmasına bakma o FX'lerin zamanında Sandy/Ivy Bridgelerle bile zar zor rekabet ediyordu, hatta çoğu zaman zayıf tekli çekirdeği yüzünden özellikle oyun performansında bariz bir şekilde geride kalabiliyordu.

Sendeki i5-3470 performans olarak şu anki Ryzen 3 2200G gibi bir şey, OC özelliği kapalı ancak RAM tarafında bir hız aşırtma yapacaksan anakartın desteklediği hızlar ve elindeki belleklerin de çip kalitesi önemli.

Son düzenleme:
Bileydim bende zamanında 100 200 lira fark vardı GTX 1060 alırdım ve işlemciyi bile yenilerdim, sistemi kökten yenilerdim 2018 yılıydı ekran kartım bozulduğundan yenisini almıştım. 😀
Senin işlemcine baktım benim işlemcimin genel en düşük fiyatlarından 300 TL ucuz olduğunu gördüm kardeşim. Ama 6 çekirdek galiba orda yazanlara göre seninki. RAM ve SSD varlığı yönünden benden bariz üstün olduğun için söyledim ama anlaşılan o ki işlemci daha büyük sorun oynanmıyıcak gibi dediğine göre. OC konusunda bilgisizimdir peki İ7 performansına geliyorsa takılmaların neden düzelmiyor? Ben bu işlemciye OC yapabilir miyim, nasıl yapılıyor, OC özelliği var mı onuda bilmiyorum.
Anlamadım hocam.
Bir üstteki mesajımın devamı olarak yazdım. OC yapıyorsan neden takılmaların düzelmiyor dedim de sonradan ekran kartının 2 GB olmasını farkettim ve işlemci ve OC hakkındaki sana sorduğum soruya sonradan Jonahtan North arkadaş açıklamış bir şeyler.

Bir üstteki mesajımın devamı olarak yazdım. OC yapıyorsan neden takılmaların düzelmiyor dedim de sonradan ekran kartının 2 GB olmasını farkettim ve işlemci ve OC hakkındaki sana sorduğum soruya sonradan Jonahtan North arkadaş açıklamış bir şeyler.
2GB VRAM çok sakat, textureda orijinale bile çıkmamalı ancak zaten grafik açısından çok da bir şey fark etmiyor, pek mühim bir olay değil aslında.

@Specialagent58, i7 3770 çoklu çekirdekte hemen hemen 7.nesil i5-7400/7500 ayarına denk geliyor ancak Skylake ve sonrası i5'lere karşı tekli çekirdekte biraz zayıf kalıyor. 6 çekirdek olmasına bakma o FX'lerin zamanında Sandy/Ivy Bridgelerle bile zar zor rekabet ediyordu, hatta çoğu zaman zayıf tekli çekirdeği yüzünden özellikle oyun performansında bariz bir şekilde geride kalabiliyordu.

Sendeki i5-3470 performans olarak şu anki Ryzen 3 2200G gibi bir şey, OC özelliği kapalı ancak RAM tarafında bir hız aşırtma yapacaksan anakartın desteklediği hızlar ve elindeki belleklerin de çip kalitesi önemli.
Hocam o kadar iyi olduğunu bilmiyodum benim işlemcimin. İdare eder kalitesinde gibi anladım. Fazla bilgim yoktur donanımsal konularda oyunlarda sorun olmadıkça ilgilenmezdim üstteki yazdığın şeylerin de bazılarını anlamadım. :D Şöyle bir şey oldu gibi ama emin değilim ben bu bilgisayarı 2017 yılında bir bilgisayarcıya götürttürmüştüm babama. Kendi kendine kapanma sorunu mu vardı ne vardı. Sonra bilgisayarcıdan gelince anakartım değişmiş gibi bir his oldu ama önceden anakartımın markasını bilmiyordum, çocukluk :D Yani belki adam normal anakartımdan dandik bişey taktı benim haberim yok. Bu anakartın da hızlı olduğunu zannetmiyorum, sitesinde bile en fazla Win 8 driveri var. Belleklerin çip kaliteside nedir nerden bakılır ve RAM tarafında hız aşırtma hangi programla yapılıyor?
2GB VRAM çok sakat, textureda orijinale bile çıkmamalı ancak zaten grafik açısından çok da bir şey fark etmiyor, pek mühim bir olay değil aslında.
Eşyönsüz süzme ve doku kalitesi dışında cidden farketmiyor fazla. İşleme ayarını kısmak farkettiriyor şuan 60-65 gibi bişey o bende. Geri kalanlar atmosferik kapalı yansımalar kapalı gölgeler düşük doku minimum model orijinal eşyönsüz süzme orijinal
Bir de ortam oklüzyonu devre dışı. Gölgeler ortam oklüyyonu atmosferik efektler zaten bu ayarları gerek görmüyorum sistem düşükse. Ne yapıyım gölgeyi, gölgelendirmeyi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı