Çözüldü God of War ani donma ve takılma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Specialagent58

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, öncelikle 4 5 yıldır oyunlarda ani takılma ve özellikle çok hızlı olaylarda (GTA 5'de araba sürme gibi) ve çok parçacıklı ortamlarda, bunda da örnek God of War Dokuzlar Gölü gibi tekneyle dolaşabildiğimiz, feci takılma ve donmalar oluyor. 2 gün önce yükledim God of War'ı Dokuzlar Gölü'ne kadar her şey iyiydi en düşük ayarlarda neredeyse takılma olmadan oynadım, ancak az önce Dokuzlar Gölü bölümüne gelince Dünya Yılanı'nın çıktığı sahne özellikle bilgisayar patlayacak sandım :) Felaket takılıyor, ses gidiyor. Takılma düzeliyor sonra yine fena donuyor takılıyor. Bu en düşük ayarlarda pencere modunda bile düzelmiyor. GTA 5'de de öyleydi. HDD'nin mi değişmesi lazım anlamadım hala. Demin oynarken baktım disk %100 değilken CPU ve RAM 100'e inip çıktı o donan anlarda. Oyuna devam edemeyeceğim yani. GTA San Andreas gibi düşük oyunlarda olmuyor mesela ama PES 2021'de de olmuyor örneğin, ETS 2 Ultra ayarlarda da, anlamıyorum. Hangi parçamda sorun vardır? Sorun HDD'de midir yoksa RAM'de mi? En düşük ayarlarda oynuyorum ona rağmen ama aslında bu sistemle God of War'ı orijinalde dahi 25-30 FPS takılmasız oynamam lazım.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB
İşlemci: Intel Core i5 3470 CPU 3.20 GHz 4 CPUs (çekirdek)
Bellek: 8 GB RAM DDR3
DirectX 12
450-500 GB arası HDD depolama
ECS H61H2-M17 anakart
Windows 10

Çözüm
@Specialagent58 , oyun içi değerleri dediğimiz gibi bir de Afterburner ile takip edin. Windows işi kolay iş, temiz ve optimize edilmiş olanını bulduğun vakit boşta %1 CPU kullanımından fazlasını bile görmüyorsun, benzer şekilde RAM de boşta 1.5/1.6 GB civarında gezebiliyor. Bu noktada link önerisi vs istersen özelden paylaşabilirim 👍🏻
1642439336216.png

Hocam o işi ben çözdüm galiba Defender ve Nvidia hizmetlerini kapatınca dediğiniz gibi oldu yaşasın :)))
FSR açsam da performansta gene lag oluyor. Bu da kesin işlemciden dolayı.
FSR kapalı 1080 hepsi lowda nasıl peki? İşlemcideki yükü hafifletmek lazım, açarsan render çözünürlüğü düşüyor bildiğin gibi. Gerçi bu FSR'ın da çok bir artısı olmadı bende God Of War'da, kapatıp net grafiklerle takılmak daha mantıklı geliyor bana ama sendeki durum biraz çalkantılı, RAM 8GB ise büyük ihtimal takılma veya anlık donma ondan da kaynaklanıyor olabilir, işlemci için alt çekirdeklerde tıkanma var mı MSI Afterburner gibi bir OSD yazılımıyla bir bakabilirsin yine de 👍🏻

FSR kapalı 1080 hepsi lowda nasıl peki? İşlemcideki yükü hafifletmek lazım, açarsan render çözünürlüğü düşüyor bildiğin gibi. Gerçi bu FSR'ın da çok bir artısı olmadı bende God Of War'da, kapatıp net grafiklerle takılmak daha mantıklı geliyor bana ama sendeki durum biraz çalkantılı, RAM 8GB ise büyük ihtimal takılma veya anlık donma ondan da kaynaklanıyor olabilir, işlemci için alt çekirdeklerde tıkanma var mı MSI Afterburner gibi bir OSD yazılımıyla bir bakabilirsin yine de 👍🏻
RAM 8x2 hatta 1866MHz OC ve CL 10 manuel ayarlı. O şekide daha çok kasıyor VRAM yüzünden. FSR varken de mauseyi haraket ettirince kasıyor. İşlemciyi alınca da gene olmazsa silerim oyunu gördükce canımı sıkıyor zaten.
işlemci için alt çekirdeklerde tıkanma var mı MSI Afterburner gibi bir OSD yazılımıyla bir bakabilirsin yine de 👍🏻
Alt üst allah ne verdiyse sömürüyor zaten :D

Son düzenleme:
FSR açsam da performansta gene lag oluyor. Bu da kesin işlemciden dolayı.
Aynı şekilde.
RAM 8x2 hatta 1866MHz OC ve CL 10 manuel ayarlı. O şekide daha çok kasıyor VRAM yüzünden. FSR varken de mauseyi haraket ettirince kasıyor. İşlemciyi alınca da gene olmazsa silerim oyunu gördükce canımı sıkıyor zaten.

Alt üst allah ne verdiyse sömürüyor zaten :D
Benle aynı şeylere sahipsin hemen hemen. FSR'yi performansa almanın banada bir artısı olmadı. Takılma ve donma aynı şekilde devam etti. Sonra atacağım linkteki konuyu keşfettim ve buradaki 4. Maddedeki Nvidia ayarları kısmını uyguladım ve ilk defa takılmalardan yüksek oranda kurtuldum. Yine takılıyor, ama önceden sandalla gezerken takılmadan oynanmıyordu, şimdi düzeldi. Bunlarla beraber oyun içi doku ayarını da minimuma aldığımı belirteyim. Bazen bir çıkıntıdan düşünce 15 saniye donup FPS yine arttı, buna takarsam bende kafayı yerim :) Ama oyunun geneline bakıyorum, savaşlarda vb. nerdeyse hiç olmuyor. Dolaşırken de ara sıra geçişlerde takılma oluyor. (Oyunun sonlarına yaklaştım eğer oyunun sonralarında optimiazsyonda düzelme gibi bişey oluyorsa bilmiyorum, ama sanmıyorum) Siteye de bakarak dediklerimi uygula sonuçları paylaşırsın.
Ayarlarım:
Doku: Minimum
Model: Orijinal
Eşyönsüz Süzme:Orijinal
Gölgeler: Düşük
Yansımalar: Devre dışı
Atmosferik edektler: Düşük
Ortam oklüzyonu: Devre dışı
İşleme ölçeği: %60, diğer görüntü ayarları kapalı, 1920x1080p

Ha bir de oyun modunu devre dışı bıraktım. Zaten arka plan kullanımlarının rahat olduğundan emin ol (defender vb. kapat kesinlikle, çok RAM kullanıyor zararı olmaz yararı olur) ve sitede yazan her şeyi dene. Ben belki denemediklerimi denesem daha çok fayda edecek. Çok iyi rehber hazırlamış arkadaş. @Ella Freya
Konu dışı olucak ama buradaki sandığı nasıl alacağım 😅 @Jonathan North hocam bu bölüme kadar olmayan, üzerinde mavi 3 run da gözükmeyen sandık, resmin en solunda zor görünen ve karşımdaki run etkinleştiricilere vursam sandıkta kısa süreli 3 yerden biri mavi yanıp sönüyor çözemedim bi türlü 🤔
Not: Hallettim 😁

Dosya Ekleri

• 16431488344525109213470281865749.jpg
    16431488344525109213470281865749.jpg
    156,5 KB · Görüntüleme: 14
  • 16431489871167394070516068255689.jpg
    16431489871167394070516068255689.jpg
    130,9 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Ayarlarım:
Doku: Minimum
Model: Orijinal
Eşyönsüz Süzme:Orijinal
Gölgeler: Düşük
Yansımalar: Devre dışı
Atmosferik edektler: Düşük
Ortam oklüzyonu: Devre dışı
İşleme ölçeği: %60, diğer görüntü ayarları kapalı, 1920x1080p
Video çektim Youtube'a atacağım. Mükemmel oldu. %65 ve eşyönsüzü high ultra olarak değiştirdim de genelde aynıydı.

Video çektim Youtube'a atacağım. Mükemmel oldu. %65 ve eşyönsüzü high ultra olarak değiştirdim de genelde aynıydı.
Bide uygulama simgesine tam tıkla tam ekran optimizasyonunu kapat tamamen düzeliyor bendeki tamamen düzeldi galiba şoktayım şu anda :D :) 😂
Yükü ekran kartına verdim işlemci biraz rahatladı 1 saat oynadım hatta. Bayağı sağlammış oyun. Ryzen alınca felaket yanar oyun :D
Demii :))
Yükü ekran kartına verdim işlemci biraz rahatladı 1 saat oynadım hatta. Bayağı sağlammış oyun. Ryzen alınca felaket yanar oyun :D
Çok sevindim. Benim dediklerimi yapınca otomatik olarak ekran kartına mı veriyor veya yükü ekran kartına vermek için ne yaptın? Yükseğe mi çekmek gerekiyor eşyönsüz ü.

Geri
Yukarı