Çözüldü God of War ani donma ve takılma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Specialagent58

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, öncelikle 4 5 yıldır oyunlarda ani takılma ve özellikle çok hızlı olaylarda (GTA 5'de araba sürme gibi) ve çok parçacıklı ortamlarda, bunda da örnek God of War Dokuzlar Gölü gibi tekneyle dolaşabildiğimiz, feci takılma ve donmalar oluyor. 2 gün önce yükledim God of War'ı Dokuzlar Gölü'ne kadar her şey iyiydi en düşük ayarlarda neredeyse takılma olmadan oynadım, ancak az önce Dokuzlar Gölü bölümüne gelince Dünya Yılanı'nın çıktığı sahne özellikle bilgisayar patlayacak sandım :) Felaket takılıyor, ses gidiyor. Takılma düzeliyor sonra yine fena donuyor takılıyor. Bu en düşük ayarlarda pencere modunda bile düzelmiyor. GTA 5'de de öyleydi. HDD'nin mi değişmesi lazım anlamadım hala. Demin oynarken baktım disk %100 değilken CPU ve RAM 100'e inip çıktı o donan anlarda. Oyuna devam edemeyeceğim yani. GTA San Andreas gibi düşük oyunlarda olmuyor mesela ama PES 2021'de de olmuyor örneğin, ETS 2 Ultra ayarlarda da, anlamıyorum. Hangi parçamda sorun vardır? Sorun HDD'de midir yoksa RAM'de mi? En düşük ayarlarda oynuyorum ona rağmen ama aslında bu sistemle God of War'ı orijinalde dahi 25-30 FPS takılmasız oynamam lazım.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB
İşlemci: Intel Core i5 3470 CPU 3.20 GHz 4 CPUs (çekirdek)
Bellek: 8 GB RAM DDR3
DirectX 12
450-500 GB arası HDD depolama
ECS H61H2-M17 anakart
Windows 10

Çözüm
@Specialagent58 , oyun içi değerleri dediğimiz gibi bir de Afterburner ile takip edin. Windows işi kolay iş, temiz ve optimize edilmiş olanını bulduğun vakit boşta %1 CPU kullanımından fazlasını bile görmüyorsun, benzer şekilde RAM de boşta 1.5/1.6 GB civarında gezebiliyor. Bu noktada link önerisi vs istersen özelden paylaşabilirim 👍🏻
1642439336216.png

Hocam o işi ben çözdüm galiba Defender ve Nvidia hizmetlerini kapatınca dediğiniz gibi oldu yaşasın :)))
Bide uygulama simgesine tam tıkla tam ekran optimizasyonunu kapat tamamen düzeliyor bendeki tamamen düzeldi galiba şoktayım şu anda :D :) 😂

Demii :))

Çok sevindim. Benim dediklerimi yapınca otomatik olarak ekran kartına mı veriyor veya yükü ekran kartına vermek için ne yaptın? Yükseğe mi çekmek gerekiyor eşyönsüz ü.
Videoda görürsün ultraya alınca da güzel high da güzel fark göremedim. Senin VRAM daha fazla sende fark edebilir.

Videoda görürsün ultraya alınca da güzel high da güzel fark göremedim. Senin VRAM daha fazla sende fark edebilir.
Benim attığım incelemeye baktın mı? Ultra ile low texture arasında görsel bir fark yok neredeyse, kelime oyunundan başka bir şey değil açıkçası.

Arttırınca kasma mı azalıyor yani?? Bende yine takılırsa onlardan birini arttırsam karta daha mı çok yük geçer mesela.
Arttırırsan karta yük bindiği için aldığın performans düşer dolayısıyla işlemcinin her saniye başı döngüde işlemesi gereken kare sayısı da azalacağı için işlemcinin üzerine binen yük azalmış oluyor.

Benim attığım incelemeye baktın mı? Ultra ile low texture arasında görsel bir fark yok neredeyse, kelime oyunundan başka bir şey değil açıkçası.
RTX kartları son 2 yılın gazabına uğrayınca ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar şuan sattırmak için.

Tamam bekliyorum linkini atarsın. Onla ilgisi olcağını sanmıyorum. Kasmıyorsa sende nasibini alırsın.
Saçmalık ya koskoca markanın yapacağını 5 bin liralık bilgisayar kullanan insanlar yapıyor.
Resmen yavaş yavaş düzelttik gibi ya sorunları. İşe bak. Koskoca Sony nin maruz bıraktığı duruma bak. Bide iyi bi oyun olmasa neyse diyip bırakırdık çoktan.

Tamam bekliyorum linkini atarsın. Onla ilgisi olcağını sanmıyorum. Kasmıyorsa sende nasibini alırsın.
Magni & Modi kısmının olduğu buzul mekanlarda özellikle karakterlerin bol olduğu sahnelerde yedek sistemimde duran i5-7500 işlemciyle tıkanma oluyor mu olmuyor mu diye save dosyasını alıp diğer sistemde kayıt aldım, hatta açık dünyada gezerkenki kısımları da beraberinde birleştirip renderlarım. Yarına yükleyebilirsem de yine paylaşırım buradan 👍🏻

Son düzenleme:
Bu arada PS4'de bitirirken 50 seferde zor geçtiğim valkürü 2. seferde geçtim. Gerçekten bir oyunu ilk defa oynamanın ne kadar eksisi varsa ikinci kere oynamanın da o kadar artısı var arkadaşlar 😄😄

Dosya Ekleri

• 16431505033144935695761026762249.jpg
    16431505033144935695761026762249.jpg
    127,4 KB · Görüntüleme: 16
Bu arada PS4'de bitirirken 50 seferde zor geçtiğim valkürü 2. seferde geçtim. Gerçekten bir oyunu ilk defa oynamanın ne kadar eksisi varsa ikinci kere oynamanın da o kadar artısı var arkadaşlar 😄😄
Bu arada Muspelheim'daki yanardağların olduğu kısımlardaki triallar epey bir zorladı beni, daha kaosun kılıçları yokken oralara gitmek pek akıl karı değil gibi zaten yan görev olarak geçiyor oralar.

Son düzenleme:
Magni & Modi kısmının olduğu buzul mekanlarda özellikle karakterlerin bol olduğu sahnelerde yedek sistemimde duran i5-7500 işlemciyle tıkanma oluyor mu olmuyor diye save dosyasını alıp diğer sistemde kayıt aldım, hatta açık dünyada gezerkenki kısımları da beraberinde birleştirip renderlarım. Yarına yükleyebilirsem de yine paylaşırım buradan 👍🏻
Hocam bekleriz. Bide onu bunu bilmem de ben işlemci sıcaklığım gerçekse de ki gerçektir yani 😀 Ben oynarım macun değiştirme imkanım olana kadar. Ne olursa olsun. Zaten saatlerce başında oturmam. Bişeymi oldu olduğuyla kalır 😃🤷🏻‍♂️
Bu arada Muspelheim'daki yanardağların olduğu kısımlarda triallar epey bir zorladı beni, daha kaosun kılıçları yokken oralara gitmek pek akıl karı değil gibi zaten yan görev olarak geçiyor oralar.
Ben PS4 de Muspelheim sınavlarındaki hiç hasar almadan 1000 düşmanı öldürme görevini geçtmiştim. Elim terlemişti ve ellerim robot gibi otomatiğe bağlamış gibiydi. Ne efsane bi deneyimdi. Bu da God of War tutkunluğundan ve Ps2'de yıllar öldürmekten kaynaklı bu da 🤣

Geri
Yukarı