Çözüldü God of War ani donma ve takılma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Specialagent58

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, öncelikle 4 5 yıldır oyunlarda ani takılma ve özellikle çok hızlı olaylarda (GTA 5'de araba sürme gibi) ve çok parçacıklı ortamlarda, bunda da örnek God of War Dokuzlar Gölü gibi tekneyle dolaşabildiğimiz, feci takılma ve donmalar oluyor. 2 gün önce yükledim God of War'ı Dokuzlar Gölü'ne kadar her şey iyiydi en düşük ayarlarda neredeyse takılma olmadan oynadım, ancak az önce Dokuzlar Gölü bölümüne gelince Dünya Yılanı'nın çıktığı sahne özellikle bilgisayar patlayacak sandım :) Felaket takılıyor, ses gidiyor. Takılma düzeliyor sonra yine fena donuyor takılıyor. Bu en düşük ayarlarda pencere modunda bile düzelmiyor. GTA 5'de de öyleydi. HDD'nin mi değişmesi lazım anlamadım hala. Demin oynarken baktım disk %100 değilken CPU ve RAM 100'e inip çıktı o donan anlarda. Oyuna devam edemeyeceğim yani. GTA San Andreas gibi düşük oyunlarda olmuyor mesela ama PES 2021'de de olmuyor örneğin, ETS 2 Ultra ayarlarda da, anlamıyorum. Hangi parçamda sorun vardır? Sorun HDD'de midir yoksa RAM'de mi? En düşük ayarlarda oynuyorum ona rağmen ama aslında bu sistemle God of War'ı orijinalde dahi 25-30 FPS takılmasız oynamam lazım.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB
İşlemci: Intel Core i5 3470 CPU 3.20 GHz 4 CPUs (çekirdek)
Bellek: 8 GB RAM DDR3
DirectX 12
450-500 GB arası HDD depolama
ECS H61H2-M17 anakart
Windows 10

Çözüm
@Specialagent58 , oyun içi değerleri dediğimiz gibi bir de Afterburner ile takip edin. Windows işi kolay iş, temiz ve optimize edilmiş olanını bulduğun vakit boşta %1 CPU kullanımından fazlasını bile görmüyorsun, benzer şekilde RAM de boşta 1.5/1.6 GB civarında gezebiliyor. Bu noktada link önerisi vs istersen özelden paylaşabilirim 👍🏻
1642439336216.png

Hocam o işi ben çözdüm galiba Defender ve Nvidia hizmetlerini kapatınca dediğiniz gibi oldu yaşasın :)))
Seste gecikme var neden olmuş bu acaba? Onun dışında ayarlar 960 2G için oldukça uygun görünüyor 👍🏻 Sana iyisinden bir işlemci lazım ama orası kesin.
Bilmiyorum hocam şimdi fark ettim onu. Bayağı oynamış orijinal ham videoda öyle. İşlemciden dolayı büyük ihtimal.

Seste gecikme var neden olmuş bu acaba? Onun dışında ayarlar 960 2G için oldukça uygun görünüyor 👍🏻 Sana iyisinden bir işlemci lazım ama orası kesin.
@Ella Freya İzledim hepsini iyi olmuş.
@Jonathan North Hocam arkadaşın ekran kartı sıcaklığı en yüksek 60'a çıktı. Benim ise 73°'de seyrediyor sürekli bu oyunda. Bir de işlemcisi 43°'de seyretti. Şimdi benim işlemcimdeki 60° fazlalık (105° e çıkması :d) sırf termal macun değiştirmediğimden mi? RAM'i yüksek olduğu için işlemci de daha az ısınır mı arkadaşın? Anlayamadım ben ekran kartı sıcaklığım da 12 ° daha fazla. 960 1050 Ti'den daha mı iyi?
SSD olmasının da bunların üzerinde etkisi mi var acaba...

İnternette bi inceleme sitesinde 960'ın maks 75° ye 1050 Ti'nin 65°'ye çıkarken kaydedildiği yazıyor. Ama benle arkadaşın durumu tam tersi? @Jonathan North

Tamam bende çekileyim sanada.
Odam ısınsın diye özel fan profilini açmadım. Açarsam 55 dereceye kadar iniyor. İşlemci soğutucum kule tipi olduğundan bu kadar düşük derecede çalışabiliyor. Ryzen aldığımda malesef bu soğutucuyu kullanamayacağım ayakları uyumsuz. Bir süre sonra yeniden kule tipi soğutucu alacağım. OC için tabii.
Benim model Strix olan onun da etkisi var.
Bu arada videodaki ses canımı sıktı ya galiba değişken kare hızından dolayı oluyor. 30FPS kaydetsem bile anlık düştüğü için gene kayar.

Son düzenleme:
Odam ısınsın diye özel fan profilini açmadım. Açarsam 55 dereceye kadar iniyor. İşlemci soğutucum kule tipi olduğundan bu kadar düşük derecede çalışabiliyor. Ryzen aldığımda malesef bu soğutucuyu kullanamayacağım ayakları uyumsuz. Bir süre sonra yeniden kule tipi soğutucu alacağım. OC için tabii.
Benim model Strix olan onun da etkisi var.
Bu arada videodaki ses canımı sıktı ya galiba değişken kare hızından dolayı oluyor. 30FPS kaydetsem bile anlık düştüğü için gene kayar.
Bikaç soru sorucam cevaplarsan
1-Kasanı kaç yılında aldın ve soğutma çıkışları fazla olan bir kasa mı yoksa hazır bilgisayar kasası mı? (Örneğin benim 2012 hazır Casper bilgisayar kasası, bir numarası yok)
2-Özel fan profili dediğin Afterburner'daki ana ekrandaki fan hızını manuel ayarlama mı? Onu kaça kadar arttırıyorsun en fazla?
3-Kule tipi soğutucunun etkisi nedir?
Ayrıca aramızdaki 12°'nin ekran kartıyla ilgili olduğunu pek düşünmüyorum. Çünkü senin RAM'ın 8 fazla. Ekran kartını benim bilgisayar daha çok yoruyordur diye düşünüyorum. Ama zaten pek mühim değil sonuçta ısınmıyor.
Zannedersem kasanı açık kullanıyorsun, eski tip bi kasa değildir gibi geldi, yeni kasalar daha çok açık kullanılır ya genelde :)
@Jonathan North Hocam bu işlemci sıcaklığıyla ilgili soruma cevap bekliyorum senden. Sırf kasa içi temizleyip termal macun değiştirirsem 60 derece de düşmez heralde. Arkadaşı RAM çokluğuyla SSD si ile ilgili mi ve nelerle ilgisi olabilir?

Son düzenleme:
Bikaç soru sorucam cevaplarsan
1-Kasanı kaç yılında aldın ve soğutma çıkışları fazla olan bir kasa mı yoksa hazır bilgisayar kasası mı? (Örneğin benim 2012 hazır Casper bilgisayar kasası, bir numarası yok)
2-Özel fan profili dediğin Afterburner'daki ana ekrandaki fan hızını manuel ayarlama mı? Onu kaça kadar arttırıyorsun en fazla?
3-Kule tipi soğutucunun etkisi nedir?
Ayrıca aramızdaki 12°'nin ekran kartıyla ilgili olduğunu pek düşünmüyorum. Çünkü senin RAM'ın 8 fazla. Ekran kartını benim bilgisayar daha çok yoruyordur diye düşünüyorum. Ama zaten pek mühim değil sonuçta ısınmıyor.
Zannedersem kasanı açık kullanıyorsun, eski tip bi kasa değildir gibi geldi, yeni kasalar daha çok açık kullanılır ya genelde :)
@Jonathan North Hocam bu işlemci sıcaklığıyla ilgili soruma cevap bekliyorum senden. Sırf kasa içi temizleyip termal macun değiştirirsem 60 derece de düşmez heralde. Arkadaşı RAM çokluğuyla SSD si ile ilgili mi ve nelerle ilgisi olabilir?
1-) 2016 Ağustos, 980Ti daha çıkmamıştı. Xigmatek Asgard 381 model. Üstte 14Cm ve arkada 12CM egzoz fan var. Sağ kapakta 9CM tam işlemcinin içine üfleyen fan var. Önde bir tane de içeri üfleyen var. Macunları 1 sene önce orijinal sanıp aldığım ama aslında çakma çıkan Actic MX5 olanla değiştirmiştim. Kasanın kpakları kapalı ama neredeyse çoğu yeri açık. Etrafı da havadar.

2-)
1643191404385.png

3-) Kule tipi havayı atmosferden alıp soketin türüne göre üste yada arkaya atıyor. Anakarta değil yani. Bu yüzden ısınan hava yeniden işlemciye çarpmıyor. Üstteki 14Cm fan o yüzden var.

1643191494127.png

Wraith Prism bile benim gözümde saçma bir soğutucu. O paraya ikinci el 212 Evo Led falan da alınabilir. Bu benim üstte gösterdiğim soğutucu çok sağlam bir model ama 212'den farkı bir iki farklı intel platformunu desteklememesi. Zamanında onu almamıştım gerek yok diye ama bak aşağıdaki fotoda ortasında vida benzeri bir şey var ama bende direkt gerdirmeli AM tip. O yüzden bunu da satmak zorundayım yoksa bununla Ryzen 5600X bile soğutursun OC de yaparsın.

1643191718546.png

1-) 2016 Ağustos, 980Ti daha çıkmamıştı. Xigmatek Asgard 381 model. Üstte 14Cm ve arkada 12CM egzoz fan var. Sağ kapakta 9CM tam işlemcinin içine üfleyen fan var. Önde bir tane de içeri üfleyen var. Macunları 1 sene önce orijinal sanıp aldığım ama aslında çakma çıkan Actic MX5 olanla değiştirmiştim. Kasanın kpakları kapalı ama neredeyse çoğu yeri açık. Etrafı da havadar.

2-)
Eki Görüntüle 1282804

3-) Kule tipi havayı atmosferden alıp soketin türüne göre üste yada arkaya atıyor. Anakarta değil yani. Bu yüzden ısınan hava yeniden işlemciye çarpmıyor. Üstteki 14Cm fan o yüzden var.

Eki Görüntüle 1282807

Wraith Prism bile benim gözümde saçma bir soğutucu. O paraya ikinci el 212 Evo Led falan da alınabilir. Bu benim üstte gösterdiğim soğutucu çok sağlam bir model ama 212'den farkı bir iki farklı intel platformunu desteklememesi. Zamanında onu almamıştım gerek yok diye ama bak aşağıdaki fotoda ortasında vida benzeri bir şey var ama bende direkt gerdirmeli AM tip. O yüzden bunu da satmak zorundayım yoksa bununla Ryzen 5600X bile soğutursun OC de yaparsın.

Eki Görüntüle 1282811
Verdiğin bilgiler için sağol. Benim bu kasayla olmaz artık ya. Bi arayışımın sonucu çalışmaya başlasam ilerde direk toplamayı düşünüyorum yeni sistem. Geç olsun güç olmasın.
@Ella Freya Bak benimki böyle yan önlerde ve artı olarak bir yanda orta boy kare şeklinde hava çıkışları var. Arkadaki de ortadaki beyaz kısımdaki delikler hava çıkışı sanırım ben pek anlamam. PSU'nun hizasındaki siyah kısımdan hava çıkışı oluyor mu mesela bilgin var mı?
Birde açığa bakan kapağı açık kullansam dereceler düşer mi bayağı? @Jonathan North hocam internet kafeci bana kapak kapalıyken daha az ısınır bu kasalar demişti. Tuhaf gelmişti ama inandırmaya çalışıyordu beni. Doğru mu böyle bişey.

Dosya Ekleri

• 16431935403024153714184031082927.jpg
    16431935403024153714184031082927.jpg
    107 KB · Görüntüleme: 13
  • 16431936937878434593847448433326.jpg
    16431936937878434593847448433326.jpg
    178 KB · Görüntüleme: 18
  • 16431937186344907549005008896798.jpg
    16431937186344907549005008896798.jpg
    118,1 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:

Yeni konular