Çözüldü God of War ani donma ve takılma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Specialagent58

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, öncelikle 4 5 yıldır oyunlarda ani takılma ve özellikle çok hızlı olaylarda (GTA 5'de araba sürme gibi) ve çok parçacıklı ortamlarda, bunda da örnek God of War Dokuzlar Gölü gibi tekneyle dolaşabildiğimiz, feci takılma ve donmalar oluyor. 2 gün önce yükledim God of War'ı Dokuzlar Gölü'ne kadar her şey iyiydi en düşük ayarlarda neredeyse takılma olmadan oynadım, ancak az önce Dokuzlar Gölü bölümüne gelince Dünya Yılanı'nın çıktığı sahne özellikle bilgisayar patlayacak sandım :) Felaket takılıyor, ses gidiyor. Takılma düzeliyor sonra yine fena donuyor takılıyor. Bu en düşük ayarlarda pencere modunda bile düzelmiyor. GTA 5'de de öyleydi. HDD'nin mi değişmesi lazım anlamadım hala. Demin oynarken baktım disk %100 değilken CPU ve RAM 100'e inip çıktı o donan anlarda. Oyuna devam edemeyeceğim yani. GTA San Andreas gibi düşük oyunlarda olmuyor mesela ama PES 2021'de de olmuyor örneğin, ETS 2 Ultra ayarlarda da, anlamıyorum. Hangi parçamda sorun vardır? Sorun HDD'de midir yoksa RAM'de mi? En düşük ayarlarda oynuyorum ona rağmen ama aslında bu sistemle God of War'ı orijinalde dahi 25-30 FPS takılmasız oynamam lazım.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB
İşlemci: Intel Core i5 3470 CPU 3.20 GHz 4 CPUs (çekirdek)
Bellek: 8 GB RAM DDR3
DirectX 12
450-500 GB arası HDD depolama
ECS H61H2-M17 anakart
Windows 10

Çözüm
@Specialagent58 , oyun içi değerleri dediğimiz gibi bir de Afterburner ile takip edin. Windows işi kolay iş, temiz ve optimize edilmiş olanını bulduğun vakit boşta %1 CPU kullanımından fazlasını bile görmüyorsun, benzer şekilde RAM de boşta 1.5/1.6 GB civarında gezebiliyor. Bu noktada link önerisi vs istersen özelden paylaşabilirim 👍🏻
1642439336216.png

Hocam o işi ben çözdüm galiba Defender ve Nvidia hizmetlerini kapatınca dediğiniz gibi oldu yaşasın :)))
Yağ gibi ara sahneler 60 FPS hatta. Öyle bir atmosferi vardı ki fazla oynayamadım zirvede bıraktım.
İşte RAM ve SSD. Neyse sonuçta oynuyoruz abi ben oyunu baştan başlayınca oralarda yine takılma olur diye az tedirginim de doku ayarını kısmamıştım ve sonralardan düzelceğini biliyorum artık zaten sıkıntı yok 🙂🙂

Hocam o nasıl oluyor senin sistemin sanal belleği HDD üzerine mi kurulu.
Başka şeylerden çalıştırma diye bişey de mi var bende ilerde bilgisayar alıcam ya şimdiden öğreniyim
Sanal belleği normal RAM bittiyse kullanıyor. Sende harddiski RAM olarak kullanıyorsa iyice sorun olur. Bende RAM bol, bol keseden :D

Sanal belleği normal RAM bittiyse kullanıyor. Sende harddiski RAM olarak kullanıyorsa iyice sorun olur. Bende RAM bol, bol keseden :D
Evet bende RAM bitince HDD yi kullanır zaten. De bende sorun yok ki artık takılma falan zaten. Düzelttim. Ayarlar da sana senin için yaptırdığım gibi falan işte 😀
Sende işlemeyi yükselt görüntü iyileşir ben 70 75 yaptım o RAM ile bir şey olmaz ekran kartın yönünden dokuyu falan azalttın zaten az olursa bile takılma millet takıla takıla LOL oynayıp sinir hastası olmayanlar var alışkanlıktan bundaki balta mı sorun olucak 😄
@Specialagent58 4GB VRAM için dokuyu original'dan yukarı çekme, high'dan sonra 16GB RAM'e rağmen 5GB'ı geçiyor kullanımlar..
Bişey farketmiyor ki zaten. Detaylı yakınlaşınca farkediyor. Dediğin gibi kelime oyunundan ibaret. Resmen işleme ayarını 100 yapsam senin youtubedeki videon gibi görüntü :D Ve sorunsuz oynuyorum böyle iyi bana. Ama SSD de varken o HDD den çalıştırmak nasıl oluyor söyler misin içimde kalıcak yoksa :)))

Son düzenleme:
Evet bende RAM bitince HDD yi kullanır zaten. De bende sorun yok ki artık takılma falan zaten. Düzelttim. Ayarlar da sana senin için yaptırdığım gibi falan işte 😀
Sende işlemeyi yükselt görüntü iyileşir ben 70 75 yaptım o RAM ile bir şey olmaz ekran kartın yönünden dokuyu falan azalttın zaten az olursa bile takılma millet takıla takıla LOL oynayıp sinir hastası olmayanlar var alışkanlıktan bundaki balta mı sorun olucak 😄

Bişey farketmiyor ki zaten. Detaylı yakınlaşınca farkediyor. Dediğin gibi kelime oyunundan ibaret. Resmen işleme ayarını 100 yapsam senin youtubedeki videon gibi görüntü :D Ve sorunsuz oynuyorum böyle iyi bana. Ama SSD de varken o HDD den çalıştırmak nasıl oluyor söyler misin içimde kalıcak yoksa :)))
Bende oyun HDD'de yüklü, kafan karışmasın yani çalıştırdım derken diske yüklü anlamında söylemiştim 👍🏻. Bu arada görüntü işleme ölçeğini %100 yaparsan monitör çözünürlüğünü (1920x1080) tam anlamıyla alırsın ve de görüntü netleşir bildiğin gibi, kısarsan performansın artar ancak işlemci kullanımı da belli oranlarda artabilir..

Bende oyun HDD'de yüklü, kafan karışmasın yani çalıştırdım derken diske yüklü anlamında söylemiştim 👍🏻. Bu arada görüntü işleme ölçeğini %100 yaparsan monitör çözünürlüğünü (1920x1080) tam anlamıyla alırsın ve de görüntü netleşir bildiğin gibi, kısarsan performansın artar ancak işlemci kullanımı da belli oranlarda artabilir..
HDD ile ilgisi yok mevzunun o halde ben yanlış anladım. Valla güzel oynuyorum ara sıra tatlı takılma oluyor yani o olunca da ne olduğu anlaşılmıycak gibi değil oynanıyor. Gezerken takılabiliyor mesela her diyarda aynı olan brok un mekanında takılarak hareket edebiliyor ama takılmıyorum onlara, sandalda genelde takılmıyor ama yeni yerlere geçerken bazen sağ altta yükleme işareti oluyor sanki PS2 de zamanında God of War 1 2 oynarken CD çiziklen olurdu onun gibi 🤣🤣 Ara sahnelerdede tatlı takılma var, bazen hiç yok. En sondaki ağır sahnede bile olmadı. Dokuyu orijinal yapmamın çok faydası oldu galiba. Final boss u geçtim oyunu bitiricem yarın. Sonra direk yeni oyun+ ya başlıycam. Burdaki muhabbet benide sardı hocam iyi oldu.
En sonda değindiğin nokta hakkında, ben az önce oyun sonlarına doğru eşyönsüzü high yapıp işlemeyi arttırdım kasma yoktu aslında aynıydı, ancak sanki normalde savaşlarda takılmamasına rağmen finalde daha tuzlu bi takılma oldu, şimdi kısınca işlemci kullanımı artıyorsa ayarları arttırınca ekran kartına yük bindirip kasma azalabilir mi? Ben bir yerde böyle okudum, mantıksız geliyor. Bir yandan da çözümleyemedim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı