Çözüldü God of War ani donma ve takılma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Specialagent58

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, öncelikle 4 5 yıldır oyunlarda ani takılma ve özellikle çok hızlı olaylarda (GTA 5'de araba sürme gibi) ve çok parçacıklı ortamlarda, bunda da örnek God of War Dokuzlar Gölü gibi tekneyle dolaşabildiğimiz, feci takılma ve donmalar oluyor. 2 gün önce yükledim God of War'ı Dokuzlar Gölü'ne kadar her şey iyiydi en düşük ayarlarda neredeyse takılma olmadan oynadım, ancak az önce Dokuzlar Gölü bölümüne gelince Dünya Yılanı'nın çıktığı sahne özellikle bilgisayar patlayacak sandım :) Felaket takılıyor, ses gidiyor. Takılma düzeliyor sonra yine fena donuyor takılıyor. Bu en düşük ayarlarda pencere modunda bile düzelmiyor. GTA 5'de de öyleydi. HDD'nin mi değişmesi lazım anlamadım hala. Demin oynarken baktım disk %100 değilken CPU ve RAM 100'e inip çıktı o donan anlarda. Oyuna devam edemeyeceğim yani. GTA San Andreas gibi düşük oyunlarda olmuyor mesela ama PES 2021'de de olmuyor örneğin, ETS 2 Ultra ayarlarda da, anlamıyorum. Hangi parçamda sorun vardır? Sorun HDD'de midir yoksa RAM'de mi? En düşük ayarlarda oynuyorum ona rağmen ama aslında bu sistemle God of War'ı orijinalde dahi 25-30 FPS takılmasız oynamam lazım.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB
İşlemci: Intel Core i5 3470 CPU 3.20 GHz 4 CPUs (çekirdek)
Bellek: 8 GB RAM DDR3
DirectX 12
450-500 GB arası HDD depolama
ECS H61H2-M17 anakart
Windows 10

Çözüm
@Specialagent58 , oyun içi değerleri dediğimiz gibi bir de Afterburner ile takip edin. Windows işi kolay iş, temiz ve optimize edilmiş olanını bulduğun vakit boşta %1 CPU kullanımından fazlasını bile görmüyorsun, benzer şekilde RAM de boşta 1.5/1.6 GB civarında gezebiliyor. Bu noktada link önerisi vs istersen özelden paylaşabilirim 👍🏻
1642439336216.png

Hocam o işi ben çözdüm galiba Defender ve Nvidia hizmetlerini kapatınca dediğiniz gibi oldu yaşasın :)))
HDD ile ilgisi yok mevzunun o halde ben yanlış anladım. Valla güzel oynuyorum ara sıra tatlı takılma oluyor yani o olunca da ne olduğu anlaşılmıycak gibi değil oynanıyor. Gezerken takılabiliyor mesela her diyarda aynı olan brok un mekanında takılarak hareket edebiliyor ama takılmıyorum onlara, sandalda genelde takılmıyor ama yeni yerlere geçerken bazen sağ altta yükleme işareti oluyor sanki PS2 de zamanında God of War 1 2 oynarken CD çiziklen olurdu onun gibi 🤣🤣 Ara sahnelerdede tatlı takılma var, bazen hiç yok. En sondaki ağır sahnede bile olmadı. Dokuyu orijinal yapmamın çok faydası oldu galiba. Final boss u geçtim oyunu bitiricem yarın. Sonra direk yeni oyun+ ya başlıycam. Burdaki muhabbet benide sardı hocam iyi oldu.

En sonda değindiğin nokta hakkında, ben az önce oyun sonlarına doğru eşyönsüzü high yapıp işlemeyi arttırdım kasma yoktu aslında aynıydı, ancak sanki normalde savaşlarda takılmamasına rağmen finalde daha tuzlu bi takılma oldu, şimdi kısınca işlemci kullanımı artıyorsa ayarları arttırınca ekran kartına yük bindirip kasma azalabilir mi? Ben bir yerde böyle okudum, mantıksız geliyor. Bir yandan da çözümleyemedim.
İşlemeyi artırırsan ekran kartına yük bindiği için bazı sahnelerde saniye başına düşen kare sayısında dalgalanmalar olabilir, bu normaldir. O bir yerde okuduğun grafiklere yük bindirince performansın artması olayı spesifik durumlarda gerçekleşebilen CPU darboğazlarının olduğu durumlarda oluşabiliyor aslında, ancak burada bununla ilgili olarak senin sisteminle alakalı bir durum yok, oyun ekran kartına ve RAM'e aşırı yük bindiriyor dolayısıyla ne kadar yüksek grafik o kadar fazla kaynak tüketimi + performans kaybı. Bu arada Tyr tapınağındaki Brok'un bulunduğu küçük oda olsun, çıkışındaki gemi güvertesi gibi yer olsun oralarda bende de minik ve önemsiz frame-time dalgalanmaları var, hatta 3300X + 6600XT sistem kullanıcısı olan deneyimli bir arkadaşın sisteminde de aynı yerde hafif takılmalar var (optimize problemli olduğunu düşündüğüm tek yer) , genel itibariyle buralar dışında oyun akıyorsa sorun yok demektir zaten 👍🏻

İşlemeyi artırırsan ekran kartına yük bindiği için bazı sahnelerde saniye başına düşen kare sayısında dalgalanmalar olabilir, bu normaldir. O bir yerde okuduğun grafiklere yük bindirince performansın artması olayı spesifik durumlarda gerçekleşebilen CPU darboğazlarının olduğu durumlarda oluşabiliyor aslında, ancak burada bununla ilgili olarak senin sisteminle alakalı bir durum yok, oyun ekran kartına ve RAM'e aşırı yük bindiriyor dolayısıyla ne kadar yüksek grafik o kadar fazla kaynak tüketimi + performans kaybı. Bu arada Tyr tapınağındaki Brok'un bulunduğu küçük oda olsun, çıkışındaki gemi güvertesi gibi yer olsun oralarda bende de minik ve önemsiz frame-time dalgalanmaları var, hatta 3300X + 6600XT sistem kullanıcısı olan deneyimli bir arkadaşın sisteminde de aynı yerde hafif takılmalar var (optimize problemli olduğunu düşündüğüm tek yer) , genel itibariyle buralar dışında oyun akıyorsa sorun yok demektir zaten 👍🏻
Oyun şöyle ayarları en düşüğede çeksen iyice takılma geçmiyor çünkü kesin bi optimize problemi var düşük RAM'e dayanamıyor. Onun dışında brok odaları ve gemi güvertesi takılarak oynatıyor ve gemi rıhtımlarında (yan görevler) bazen takılarak koşuyor, savaşıyor, nadiren de 15 saniye falan donma oluyor, sen o takılmadan rahatsız olursun ben oynar geçerim mevzusu. Ana görevlerde ve gittiğim diğer diyarlarda öyle bişey yok. Sıcaklıkla ilgilide bişey yok gibi, temel olarak güzel oynayış hissiyatı veriyor, o olaya anlam veremiyorum :) Update 3 memory kullanımı vs. + bi etki yaptı mı hocam onu sormadım sana, yaptıysa ben updateleri sırasıyla kurayım, onuda ordan indirip kurarım.
@Jonathan North Hocam bişey daha sorucam az önce atılan videoda God of War'da. Recep Baltaş RTX 3050 ekran kartını test ederken 40 FPS az geldiyse oyun içi DLSS'i en yüksek derecesi olan kalieye getirerek 45-50 FPS e çıkarabilirsiniz. Kaliteye getirmek performans moduna göre daha çok mu performans veriyor? Ben öyle anladım izlemeni isterim. AC Valhalla için de aynı şeyleri söylüyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam galiba yanlış anladım mesaj silinmiyor af buyur ama o zaman DLSS i açmak Kalitede olsa bile her halükarda daha da mı rahatlatıyor sistemi, ben grafikleri arttırıp dahada zorlar sanıyordum.

Son düzenleme:
@Specialagent58 DLSS bizi ilgilendiren bir özellik değil, RTX serisi kart kullansaydık belki düşünebilirdik 👍🏻. Biz GTX 10 serisi GPU kullanıcıları olarak DLSS'in tam rakibi olmasa da alternatif olarak AMD FSR kullanabiliyoruz fakat kendi inceleme deneyimlerime göre FSR'da da Balanced & Perfomance moduna almadığın sürece performansta çok bir değişiklik olmuyor üstüne görüntüyü de baya bozduğu için orta veya yüksek ekran kartı modellerliyle (1060/1070/1080 gibi) çok da açıp kullanmaya değecek bir özellik değil açıkçası..

@Specialagent58 DLSS bizi ilgilendiren bir özellik değil, RTX serisi kart kullansaydık belki düşünebilirdik 👍🏻. Biz GTX 10 serisi GPU kullanıcıları olarak DLSS'in tam rakibi olmasa da alternatif olarak AMD FSR kullanabiliyoruz fakat kendi inceleme deneyimlerime göre FSR'da da Balanced & Perfomance moduna almadığın sürece performansta çok bir değişiklik olmuyor üstüne görüntüyü de baya bozduğu için orta veya yüksek ekran kartı modellerliyle (1060/1070/1080 gibi) çok da açıp kullanmaya değecek bir özellik değil açıkçası..
Hocam doğru bizde FSR yazıyordu ben videoyu izleyince bizde de DLSS yazıyodu diye hatırladım orayı pardon 😄 Bu arada ben yeni oyun+ ya başladım evimizin oralarda takılıyordu sonra oyunu indirdiğim sitedeki Update 3 ü yükledim tek .exe dosyası olarak Update koymuşlar DODI'dekini de indirdim onda öyle değil farklı dosyalarda var niyeyse pek anlamadım da atınca droplar düzeldi Balduru geçtim brokla tanışma anımıza yaklaştım belirli yerlerdeki droplar yok oldu bayağı inşallah yanılsama değil de updatenin etkisidir... Senin Update 3 de ne oldu RAM GPU kullanımı falan düştü mü?

Hocam doğru bizde FSR yazıyordu ben videoyu izleyince bizde de DLSS yazıyodu diye hatırladım orayı pardon 😄 Bu arada ben yeni oyun+ ya başladım evimizin oralarda takılıyordu sonra oyunu indirdiğim sitedeki Update 3 ü yükledim tek .exe dosyası olarak Update koymuşlar DODI'dekini de indirdim onda öyle değil farklı dosyalarda var niyeyse pek anlamadım da atınca droplar düzeldi Balduru geçtim brokla tanışma anımıza yaklaştım belirli yerlerdeki droplar yok oldu bayağı inşallah yanılsama değil de updatenin etkisidir... Senin Update 3 de ne oldu RAM GPU kullanımı falan düştü mü?
Update 3 ile evet RAM kullanımı ortalama 1/1.5 GB kadar azaldı ama yine 12/13 GB'a kadar dayanıyor, GPU kullanımında sorun yok ekran kartının bütün verimini alabiliyorum 👍

Bu arada Jotunheim'dan içeri daha yeni girdim bugün, yarına biter muhtemelen, onun dışında alt edilmesi gereken Valkürlerle beraber gidilmesi gereken Niflheim & Muspelheim diyarları dışında pek bir şey kalmadı sonrasında save dosyasını alır silerim muhtemelen

Son düzenleme:
Update 3 ile evet RAM kullanımı ortalama 1/1.5 GB kadar azaldı ama yine 12/13 GB'a kadar dayanıyor RAM kullanımı, GPU kullanımında sorun yok ekran kartının bütün verimini alabiliyorum 👍

Bu arada Jotunheim'dan içeri daha yeni girdim bugün, yarına biter muhtemelen, onun dışında alt edilmesi gereken Valkürlerle beraber gidilmesi gereken Niflheim & Muspelheim diyarları dışında pek bir şey kalmadı sonrasında save dosyasını alır silerim muhtemelen
Yeni oyun+ oyna derim. Her sandıktan kırmızımsı bir şey çıkıyor ve yeni zırhlar yeni özellikler vb. geliyor. Bende daha ilerlemedim ama oyuna baştan başlayıp hali hazırdaki silahlarınla oyna derim yeni şeylerle daha zevkli olur. Ama sen bilirsin tabi. Bu arada pat diye yazdım ama bu çok önemli bişey değil zaten, mobilden sürprizbozan yapmayı bilmiyorum.
Update 3 ile evet RAM kullanımı ortalama 1/1.5 GB kadar azaldı ama yine 12/13 GB'a kadar dayanıyor RAM kullanımı, GPU kullanımında sorun yok ekran kartının bütün verimini alabiliyorum 👍

Acaba benim indirdiğim ve kurduğum sitedeki neden DODI deki gibi değilde exec klasörü falan olmadan tek exe şeklinde, ayrı Update yapanlar mı var acaba, başka bir site yaymış onuda indirdiğim site güvenli ama, Buda iyi bişeydir umarım, ne alaka anlamadım bu mevzuyu. 😀😀😀😀
@Jonathan North Hocam şaşıracağın şeyler söylüyüm mü windows'un arka plandaki telefonunuz kişiler gibi önemsiz görünen ama RAM yediğini farkettiğim uygulamalarını ayarlardan arka plan kullanımını kapattım ardından Daemon Tools u sildim servisi hep açık duruyordu sonra bilgisayarı yeniden başlatıp oyuna girdiğimde ayarlar bu şekildeyken savaşta dahi 1 saat boyunca sürekli en az 80 sıcaklık en fazla 90'da gezinen işlemci sıcaklığında oynadım :D Düşük ayarlarda tekne süremezken her şey yüksekteyken bile TYR'in tapınağının çevresinde dahi takılmadan sürdüm... Ayarlar:
Doku orijinal
Gölgeler Düşük
Diğerleri yüksek
İşleme ayarı 90, 1080p
RAM' i de bilgisayarın arka planını nasıl rahatlattıysam genelde 6500 lerde gezdi ama tapınakta 8000 lere çıkıp yine takıldı tabi ama öncekilere göre az gerçekten, yan görev rıhtımındaydım demin takılmadan oynanmayan yerde bir kere bile takılma olmadı :D hahaha 16 RAM'sız kesinlikle tam düzelme olmaz ama böyle devam edecek gibi, bazı ayarları azalttım yine sıcaklık yükselmedi daha rahat oldu, belki de arka plandaki Windows uygulamalarındanmış. Ah Microsoft. Ne kadar rahatlatabilirsem o kadar (gülmekten ağlayan emojisi)
Ve 35 40 FPS, yüksekteyken bile alıyorum bu FPS leri. Oyun çok RAM yiyor ya resmen sistem öyle çok kötü değil.
Önemsiz takılmalara döndü gibi yani ben yarın devam sıcaklığıda hallettik biliyorum oldu ya :D

Son düzenleme:
Update 4 gelmiş ve 1.2 GB onu yapın. Ben hala satamadım işlemciyi, aslında 3D yazıcıdan AM4 aparatı için fiyat almam gerekli ama basım yapan kırtasiye uzaktaki bi AVMde. Böyle olunca gitmem gecikti ve 2. seçeneğim de Konya'da olan bir arkadaş o da basım yapıyor. ABS plastik olması gerekli ve en aşağı 50gram vardır o. Şuan satsam soğutucu tek başına 200-300 arası yapıyor ama bu kalitede almak istersem 400-500 lira oluyor. Şuan imzamdaki ilan da her parçanın %10 daha pahalı hali. Bilirsiniz TR'de pazarlık yüzünden saçma fiyatlar çıkabiliyor. Dolar 8.5 iken 1600 lira yazmıştım 1500'e biri anlaşmıştı sonra satmamıştım. Şimdi 2300 falan yazıyorum 2200'e bırakıcam da olmuyor alan yok.

Acaba tek tek mi satsam diye düşünüyorum. Anakart ve RAM'ler hemen satılacaktır. İşlemci için beklerim tahminen o da zaten 300-400 liraya gider. Dolar artsa bile şu FX serisi değerlenmedi. Adamlar Ryzen 2600 için 1700-1800 yazmışlar, dolar 8.5 iken 800-900 liraydı. Aynı şekilde ben 800 yazamam ama işte.

Update 4 gelmiş ve 1.2 GB onu yapın. Ben hala satamadım işlemciyi, aslında 3D yazıcıdan AM4 aparatı için fiyat almam gerekli ama basım yapan kırtasiye uzaktaki bi AVMde. Böyle olunca gitmem gecikti ve 2. seçeneğim de Konya'da olan bir arkadaş o da basım yapıyor. ABS plastik olması gerekli ve en aşağı 50gram vardır o. Şuan satsam soğutucu tek başına 200-300 arası yapıyor ama bu kalitede almak istersem 400-500 lira oluyor. Şuan imzamdaki ilan da her parçanın %10 daha pahalı hali. Bilirsiniz TR'de pazarlık yüzünden saçma fiyatlar çıkabiliyor. Dolar 8.5 iken 1600 lira yazmıştım 1500'e biri anlaşmıştı sonra satmamıştım. Şimdi 2300 falan yazıyorum 2200'e bırakıcam da olmuyor alan yok.

Acaba tek tek mi satsam diye düşünüyorum. Anakart ve RAM'ler hemen satılacaktır. İşlemci için beklerim tahminen o da zaten 300-400 liraya gider. Dolar artsa bile şu FX serisi değerlenmedi. Adamlar Ryzen 2600 için 1700-1800 yazmışlar, dolar 8.5 iken 800-900 liraydı. Aynı şekilde ben 800 yazamam ama işte.
Ben o fiyat işini pek bilmiyorum da şu anda babam bu işleri yapıyor kitap satıyor internet üzerinden onun şirket hesabından koyacağım anakart ile RAM'i. Bi işim yolunda giderse birkaç güne koyacağım inşallah satıp üstüne de doğrudur değildir şu ana kadar olan hesaplamama göre en fazla 800-1000 liraya kadar para koyup anakart-16 GB RAM-SSD alacağım. Forumda bi arkadaş bu anakartı önerdi sizce nasıl?

Uygun fiyatlı bi işlemci olarak da ikinci elden AMD Ryzen 5 3600 veya 1600 AF önerdi ilerde alıcam işlemci inşallah. Birinci eldende alabilirim heralde o zamana gelince. Fikrinizi almak isterim.
Acaba tek tek mi satsam diye düşünüyorum.
Tek tek sat bence. Bende tek tek satmayı düşünüyorum RAM ile anakartı.

Son düzenleme:
Ben o fiyat işini pek bilmiyorum da şu anda babam bu işleri yapıyor kitap satıyor internet üzerinden onun şirket hesabından koyacağım anakart ile RAM'i. Bi işim yolunda giderse birkaç güne koyacağım inşallah satıp üstüne de doğrudur değildir şu ana kadar olan hesaplamama göre en fazla 800-1000 liraya kadar para koyup anakart-16 GB RAM-SSD alacağım. Forumda bi arkadaş bu anakartı önerdi sizce nasıl?

Uygun fiyatlı bi işlemci olarak da ikinci elden AMD Ryzen 5 3600 veya 1600 AF önerdi ilerde alıcam işlemci inşallah. Birinci eldende alabilirim heralde o zamana gelince. Fikrinizi almak isterim.

Tek tek sat bence. Bende tek tek satmayı düşünüyorum RAM ile anakartı.
Tek tek satarım da aktif kullanıyorum. O anakartı şimdi alma 350-400 lira arasında al. Bir hafta oyun oynamasam da olur ya. Bilemedim anakart indirime girince parçalayabilirim aslında.

Tek tek satarım da aktif kullanıyorum. O anakartı şimdi alma 350-400 lira arasında al. Bir hafta oyun oynamasam da olur ya. Bilemedim anakart indirime girince parçalayabilirim aslında.
Ben senin kadar anlamıyorum aslında kardeşim sen daha hakimsin bu konulara&terimlere. Doğru bildiğini yap derim. Benim yorumum RAM'leri zaten tek başına satsan da 16 sını da beraber satmayacak mısın. RAM'i ve anakartı tek tek satsan da hangisi elinden gitse bilgisayar açılmayacak zaten. Bir fark olmaz yani aktif kullanmayı anlamadım. Bir de MHZ düşüklüğünden mi yeni RAM almayı düşünüyorsun? Bende 3000 MHZ+ 16 GB alıcam.
Parçalamak ne oluyor bide?

Yeni konular

Geri
Yukarı