God of War: Ascension incelemesi

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
51Z+xwBa1rL.jpg

God of War: Ascension, 2013 yılında Santa Monica Studios tarafından sadece PS3 için çıkarılan GoW oyunudur. God of War III'dan sonra çıkan oyun GoW III'nın devamı olmamakla birlikte Ghost of Sparta ve Chains of Olympus gibi yan hikaye olarak geçmektedir. Türkçe Dublaja sahip tek GoW oyunudur. Oyun sadece PS3 için çıkarılmıştır, oyun PS3 üzerinde 720p çözünürlükte ve 35-45 FPS(FPS Limiti yok) arası bir performans vermekte. Oyun PSN Store'dan veya disk olarak satın alınabilir(Türkçe Dublaj oynamak istiyorsanız Avrupa sürümünü satın almalısınız).

God-of-War-Ascension-Gets-New-Single-Player-Screenshots-2.jpg

Hikaye:
Kratos, Ares'e bir kan yemini etmiştir ancak daha sonradan Ares'e ihanet etmiştir. Hiddetliler tarafından yakalanan Kratos Lanetliler Hapishanesine hapsedilmiştir. Kratos, hapishaneden kaçmalı, hiddetlileri yenmeli ve yemini tamamen bozmalıdır.
Oyunun hikayesi Kratos'un ailesini öldürmesinden altı ay sonrasında devam ediyor. Kratos, Ares'e bir kan yemini etmiş ardından Ares'e ihanet ederek Hiddetliler tarafından yakalanıp Lanetliler Hapishanesi'ne kapatılmıştır. Uzun süre boyunca Hiddetliler Kratos'a işkence etmiştir. Hiddetliler, Titanlar ve Olimpos Tanrılarından önce Yunan mitolojisindeki ilk tanrılar olarak bilinen Primordial'ın öfkesinden doğmuş yaratıklardır. Kratos sonrasında ilk bir tanrıya olan kan yeminini bozan Hekatonkheir Aegaeon'un kendisinin hapishaneye çevrildiğini anlıyor. Kratos hapishaneden kaçar ve Kirra Köyü'ne gider. Orada Orkos isimli birisiyle görüşür. Orkos, Kratos'un deneyimlediği halüsinasyonların Hiddetliler tarafından gönderildiğini söyler ve Delphi'deki kahini bulmasını ister. Uzun uğraşlar sonucu Kratos Kahini bulur ancak son nefesini vermektedir. Kahin, Hakikatin Gözleri'ni bulmasını ister. Kratos, Hakikat'in Gözleri'ni bulmak için Delon adasına varır ancak Hiddetliler'in saldırısına uğrar. Tam Hiddetliler Kratos'u öldürecekken Orkos, Yemin Taşı ile Kratos'u kurtarır. Daha sonrasında Orkos, Yemin Taşı'nı kullanması için Kratos'a verir. Hakikat'in Gözlerini bulan Kratos bu eşyayı Hiddetliler'in gönderdiği halüsinasyonları engellemek için kullanır. Ardından Kratos Hiddetlileri yener ancak Kan Yemini devam etmektedir. Orkos, Kratos'un yemin taşıyıcısıdır. Hiddetliler Orkos'u Kratos'un yemin taşıyıcısı yapmıştır. Kan yemininin tamamen bozulması için Orkos'un ölmesi gerekmektedir. Orkos, kendisini öldürmesini ister ancak Kratos karşı çıkar. Orkos, bir şekilde Kratos'u ikna eder, Orkos ölür ve kan yemini bozulur. Kratos'un aklına ailesini öldürdüğü anlar tekrardan gelir. Kratos, yaşadığı evi yakar ve savaş tanrısı olma yoluna koyulur.

MV5BNTlhNmQzOWItNzA3ZC00ZmY0LWIzMzUtNjViN2EyMTUzYjYxXkEyXkFqcGdeQXVyNjc1ODU3OTE@._V1_.jpg

Oynanış:

Oynanışın diğer GoW oyunlarından pek bir farkı yok. Oynanış diğer GoW oyunlarına göre çeşitlendirilmiş. Ateş, Su, Yıldırım ve Ruh olarak dört farklı elementi kontrol edebiliyoruz(Oyun ilerledikçe sırayla açıyoruz.). Bu elementleri kazandığımız kırmızı kürelerle geliştirebiliyoruz. Ben oynarken çok bir fark hissetmedim. Genel olarak ateş ve ruh elementlerini kullandım. Yemin Taşı, Hiddetlilerin Gözü gibi birçok yeni eşya kullanabiliyoruz. Bu eşyaları kullanarak farklı taktikler uygulayabilirsiniz. Bunlar oyunun oynanışına ciddi anlamda çeşitlilik katmış. Oyundaki bulmacalar fazlalaştırılmış ve detaylandırılmış. Eski oyunlardaki kolay kolay bulmacaları çözemiyorsunuz. Biraz mantık yürütmeniz gerekiyor. Ancak bu bulmacalar oyunu sıkıcı hale getirmemiş, aksine eğlenceli hale getirmiş. Eşyalarınızı ve yeteneklerinizi akıllıca kullanarak bu bulmacaları geçebiliyorsunuz. Şahsen ben bulmacaları çözerken eğlendim. Oyunun çok oyunculu modu da bulunmakta. Farklı karakterleri seçerek arkadaşlarınızla bir arenada(Birçok çeşit arena bulunmakta.) kapışabilirsiniz. Çok oyunculu modunu denemediğim için yorum yapmayacağım. Büyük ihtimal sunucuları kapatılmıştır.

Ascension-Prequel-Gave-God-of-War-Dev-Freedom-with-Kratos-2.jpg

Grafikler ve Mekan Tasarımı:
Oyunun grafikleri bir önceki oyun olan GoW III'ya göre geliştirilmiş. Gölge efektleri daha iyi hale gelmiş. Onun haricinde GoW III ile arasında pek bir fark yok. Oyunun mekan tasarımlarını GoW III'ya göre daha iyi buldum. Diğer oyunlara göre mekan çeşitliliği arttırılmış ve güzel manzaralar da bulunmakta. Oyunun renk paletinin genişletilmesi de oyunun görselliği açısından daha iyi olmuş.

11.jpg

Genel fikirlerim:
GoW III'den sonra çıkan güzel bir oyuna benziyor. Türkçe Dublaj olması da beni oynarken epey eğlendirdi diyebilirim. Mekan tasarımlarının önceki oyunlara göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Her şeyden çok GoW III'nın iyileştirilmiş bir sürümü olduğunu düşünüyorum. Genel olarak baktığım zaman mükemmel olmasa da gayet iyi bir oyun. GoW hayranlarının bir şans vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Artılar, Eksiler ve Belirsiz:

+ Hikaye. GoW'u hiç görmediğimiz bir açıdan görmemizi sağlıyor.
+ Grafikler. Oyunun çıkmasından 7 sene geçmesine rağmen hala çok iyi.
+ Oynanış. Yeni eklenen öğeler ve mekan tasarımı oyunun oynanışını çeşitlendirmiş.
+ Türkçe Dublaj. :)

? Çok oyunculu modu. Sunucular çoktan kapatıldığından yorum yapamayacağım.

- GoW III'ya göre çok bir yenilik sunmuyor.
- Oyun iyi olsa da diğer GoW oyunları kadar içine çekmiyor.

Puanım: 10 üzerinden 7

God of War 'ı bilgisayara indirebileceğimiz bi site var mı ?
İlk 2 oyunu oynayabilirsin 3. oyun Ps3 oyunu olduğundan çok sistem istiyor diye biliyorum. Bu video yardımcı olur ama oyunun dosyalarını nereden indireceğini paylaşamam o korsana giriyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

PS Now üyeliğinin deneme sürümünü alarak God Of War serisini bilgisayar üzerinden oynayabilirsiniz. Fakat güzel bir oyun deneyimi için en kötü 16 mbps bir internete sahip olmanız gerekli.
Türkiye'de kullanılabiliyor mu? Kullanılabiliyorsa aylık üyelik alıp oynayabilirim.

Türkiye'de kullanılabiliyor mu? Kullanılabiliyorsa aylık üyelik alıp oynayabilirim.
Kendimi farklı bir ülkede gösterip, ödeme yöntemini ise ininal sanal kart yapıp üyeliğimi açmıştım. Maalesef hala Türkiye'de açık değil, ama bu şekilde kendinizi farklı ülkede gösterip kayıt olursanız bu hizmeti kullanabiliyorsunuz.

@Cruslan Hikaye açısından hangi oyunlar oynanmalı? 1 ve 2. oyunu oynamayı düşünüyorum, bunun dışındaki diğer dört oyunun (Ascension, Sparta, Betrayal ve Chains of Olympus vs.) hikayeye çok bir katkısı var mıdır? Bu 4 oyunu oynamayı düşünmüyorum çünkü. Sadece bu ilk 4 oyunu oynasam hikayeye hakim olur muyum? Yan hikaye demişsiniz gerçi ikisi için.

@Cruslan Hikaye açısından hangi oyunlar oynanmalı? 1 ve 2. oyunu oynamayı düşünüyorum, bunun dışındaki diğer dört oyunun (Ascension, Sparta, Betrayal ve Chains of Olympus vs.) hikayeye çok bir katkısı var mıdır? Bu 4 oyunu oynamayı düşünmüyorum çünkü. Sadece bu ilk 4 oyunu oynasam hikayeye hakim olur muyum? Yan hikaye demişsiniz gerçi ikisi için.
Olursun. Onları da oynarsan daha detaylı hakim olursun tek fark o. Hikayeyi genişletme amaçlı oyunlar onlar. Güzel oyunlar mı ve hikayeyi güzel genişletiyorlar mi? Evet, Ascension hariç. O oyun aşırı gereksiz. PSP oyunları çok daha iyi yapıyor bu işi Ascensiondan

Olursun. Onları da oynarsan daha detaylı hakim olursun tek fark o. Hikayeyi genişletme amaçlı oyunlar onlar. Güzel oyunlar mı ve hikayeyi güzel genişletiyorlar mi? Evet, Ascension hariç. O oyun aşırı gereksiz. PSP oyunları çok daha iyi yapıyor bu işi Ascensiondan
Nereden oynayabilirim 1. ve 2. oyunu bilgin var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı