God of War Ragnarök Yakında Piyasaya Sürülebilir

Banada sony para verse bende yılın oyunu yapardım gow'u sen merak etme :D
Oynarsan eğer GOW; aksiyon tarafı, sinematografisi, ilgi çekici ve oyuncuyu yanıltan hikayesi ve akıcı mekanikleri ile RDR 2'den güzel olduğunu anlayabilirdin.

Son düzenleme:
Abi böyle eleştiri olmaz.

Senin yöntemle eleştireceksek RDR2’de sadece insan var düşman olarak. Ayı, kurt aslan falan bir de. Düz at sürüp yürüyüp ateş ediyorsun 3-4 çeşit de silah var.
RDR 2 aksiyon kısmıyla ön plana çıkan bir oyun değil. Ayrıca gerçek dünyada geçiyor. Çeşit çeşit yaratık olmasını beklemezsin heralde.

GoW yakın dövüş üzerine kurulu bir oyun ve bu tip bir oyun için bu kadar düşman sayısı çok çok az. Ayrıca geçrek dünyada geçen bir oyun olmadığı için çok daha fazla hayal ürünü yaratıklar olması gerekirdi. DMC oyunlarında tonla düşman tipi var mesela. Veya ELDEN RING en büyük örnek. GoW bu yönden çok zayıf kalıyor.

RDR 2 aksiyon kısmıyla ön plana çıkan bir oyun değil. Ayrıca gerçek dünyada geçiyor. Çeşit çeşit yaratık olmasını beklemezsin heralde.

GoW yakın dövüş üzerine kurulu bir oyun ve bu tip bir oyun için bu kadar düşman sayısı çok çok az. Ayrıca geçrek dünyada geçen bir oyun olmadığı için çok daha fazla hayal ürünü yaratıklar olması gerekirdi. DMC oyunlarında tonla düşman tipi var mesela. Veya ELDEN RING en büyük örnek. GoW bu yönden çok zayıf kalıyor.
Daha önce belirttim ama GoW ile Elden Ring çok harika oyunlar ya.

GoW yakın dövüş üzerine kurulu bir oyun ve bu tip bir oyun için bu kadar düşman sayısı çok çok az. Ayrıca geçrek dünyada geçen bir oyun olmadığı için çok daha fazla hayal ürünü yaratıklar olması gerekirdi. DMC oyunlarında tonla düşman tipi var mesela. Veya ELDEN RING en büyük örnek. GoW bu yönden zayıf kalıyor.
Ben de onu diyorum. Bambaşka oyunlar.

Gelmiş geçmiş en iyi açık dünya? Neye göre kime göre? Canlılık, detaylara dikkat açısından dersen evet. Her NPC ile gidip 3-4 kelime özel sohbet edebiliyorsun çok güzel hazırlanmış. Doluluk ve hikayeler açısından ortada Witcher 3 varken hayatta en yii açık dünya olamaz RDR2.

En iyi fizik? Neye göre yine? Fizik bir oyuna ne katar, ne işe yarar? At sürerken ufak bir yere çarpınca taklalar atıp düşmek oyuna ne katmaktadır mesela?

En iyi grafik yine tartışılır. GTA ve RDR’nin çizim yapısı pek gerçekçi değil. Ama çok güzel grafikleri var o kesin.

En iyi oynanış? Yine kime göre neye göre? Birisi düz TPS, öbürü Hack and Slash. Birisi simülasyon öbürü aksiyon.

RDR2 kendi türünden beklenen birçok şeyi (mekanikler, fizik, açık dünyanın canlılığı vs gibi) çok iyi yapıyor. Ama hikaye anlatımı aşırı yavaş, görev dizaynı çok tekdüze. Dolayısıyla ağır ve sıkıcı geliyor birçok insana. Bu çok normal.

God of War da türüne göre birçok şeyi iyi, bazı şeyleri de kötü yapıyor. Türlere dikkat etmeden “gelmiş geçmiş en iyi oynanış en iyi açık dünya RDR2’dir” demek doğru değil.

God of War’daki düşman çeşitliliği bir problemdi evet ama hikaye içeriğine bakınca aslında çeşitlilik çok da sorun değil. Hikayeye göre ölü ruhlar dünyayı terk edemiyor. Kaç çeşit ölü ruh olabilir ki zaten?

Büyük Trol benzeri düşmanların çeşitsiz oluşu bir problemdi mesela ama bu God of War’da her zaman böyleydi. 3-4 çeşit büyük düşman (Baldur, Thor’un çocukları, ejderhalar vs) + bolca hack&slash aynı çeşit düşman.

En iyi fizik? Neye göre yine? Fizik bir oyuna ne katar, ne işe yarar? At sürerken ufak bir yere çarpınca taklalar atıp düşmek oyuna ne katmaktadır mesela?
Silahların tutukluk yapması, silahı sıktıktan sonra tekrardan horozu çekmen gerekmesi, ceset taşıdığında üzerine kanı bulaşması, atını sürdükçe nalların eskimesi, karakterin saç ve sakalının uzaması, hava durumuna göre giyinmediğin zaman karakterin üşümesi ya da terlemesi... Daha sayamadığım onlarca detay var.

Yıllardır video oyunları oynuyorum ve bu saydıklarımı başka oyunlarda görmedim.

Silahların tutukluk yapması, silahı sıktıktan sonra tekrardan horozu çekmen gerekmesi, ceset taşıdığında üzerine kanı bulaşması, atını sürdükçe nalların eskimesi, karakterin saç ve sakalının uzaması, hava durumuna göre giyinmediğin zaman karakterin üşümesi ya da terlemesi... Daha sayamadığım onlarca detay var.

Yıllardır video oyunları oynuyorum ve bu saydıklarımı başka oyunlarda görmedim.
Dediğim gibi, bunlar simülasyon açısından baktığınızda güzel yaptığı şeyler. Ama atıyorum bana göre hamallıktan ibaret. Sims mi oynuyorum aksiyon oyunu mu belli değil gibi oluyor açıkçası. Keyif alan var almayan var. Yapması zor mu? Değil. Hoş detaylar ama “gelmiş geçmiş en iyi” sıfatını hak edecek incelikte veya zorlukta şeyler değil.

Elden Ring kadar overrated değil en azından.

Elden Ring'in 10 da 1'i olamaz.

Biriniz Elden Ring'in yüksek puan almasına ağlarken diğeriniz GoW'un yüksek puanlar almasına ağlamışsınız. İki oyun da çok iyi. İki oyun da abartılıyor. Elden Ring'i çok severim. Daha iyi bir oyun çıkarsa emin olun ki herkesten çok ben mutlu olurum.

Biriniz Elden Ring'in yüksek puan almasına ağlarken diğeriniz GoW'un yüksek puanlar almasına ağlamışsınız. İki oyun da çok iyi. İki oyun da abartılıyor. Elden Ring'i çok severim. Daha iyi bir oyun çıkarsa emin olun ki herkesten çok ben mutlu olurum.
Bence de iki oyun çok ama çok güzel.

Geri
Yukarı