God of War Ragnarök Yakında Piyasaya Sürülebilir

Bu sene GTA VI bile çıksa yılın oyunu ödülü Elden Ring'in olacak. Çıktığı gün belli olmuştu zaten. GoW Ragnarok diğer oyunun üstüne yeni bir şeyler sunmuyor. Aynı assetler ile yapılan bir oyun. Sadece yeni moblar eklenerek hikaye değiştirilmiş olacak. Bir çeşit DLC diyebiliriz. İlk oyunu oynayanlar severek oynayacaktır fakat ilki kadar tat almayacaklardır. O yüzden hikaye tarafını çok güçlü tutmaları ve bol bol epic savaşlara yer vermeleri gerekiyor. İnceleme yapanlar da buna göre değerlendirecektir.

Ama Elden Ring öyle değil. Türünü açık dünyaya taşıyarak birçok yenilik koyan bir oyun. Yeni bir tat getirdiler. Eşi benzeri olmayan bir iş yaptıkları doğru. Uçsuz bucaksız oynanışa sahip. Sayısız build tarzı var. Bu sene kesinlikle rakibi yok. Oyunu beğenmeyenler için üzülüyorum. Atmosferin içine girebilseler başka bir oyuna bakmayacaklar çünkü. Ubisoft gibi firmalardan alışmışlar ellerinden tutup görev yapmaya. Elden Ring içinde kayboluyorlar. Diğer oyunlarda olmayan çok ayrı bir yapısı var. Bu da ezberlerini bozuyor. Fakat bir oyunu beğenmediler diye aldığı puanı hak etmiyor anlamına gelmiyor. İlla kendi beğendikleri oyunlar yüksek puan alacak şimdiki nesilde :)

Böyle güzel oyunların çıkması oyunculara yarıyor. Ama şimdikiler beğenmediklerini çöp, beğendiklerini kral ilan ettiği için oyun sektörünün gelişmesi zor oluyor. Hep aynı bilindik formülden devam ediyorlar ve gelişime kapalı oluyorlar. O yüzden bütün oyunlar birbirinin aynısı. Yenilik deneyen firma sayısı çok az. Bu yüzden Elden Ring'i sevmeseniz de değerini bilin. Önümüzdeki yıllarda birçok firmaya öncülük etmiş olacaklar. Ortaya koydukları açık dünya tasarımından bütün firmalar yararlanacaktır.

Bu sene GTA V'i bile çıksa yılın oyunu ödülü Elden Ring'in olacak. Çıktığı gün belli olmuştu zaten. GoW Ragnarok diğer oyunun üstüne yeni bir şeyler sunmuyor. Aynı assetler ile yapılan bir oyun. Sadece yeni moblar eklenerek hikaye değiştirilmiş olacak. Bir çeşit DLC diyebiliriz. İlk oyunu oynayanlar severek oynayacaktır fakat ilki kadar tat almayacaklardır. O yüzden hikaye tarafını çok güçlü tutmaları ve bol bol Epic savaşlara yer vermeleri gerekiyor. İnceleme yapanlar da buna göre değerlendirecektir.

Ama Elden Ring öyle değil. Türünü açık dünyaya taşıyarak birçok yenilik koyan bir oyun. Yeni bir tat getirdiler. Eşi benzeri olmayan bir iş yaptıkları doğru. Uçsuz bucaksız oynanışa sahip. Sayısız Build tarzı var. Bu sene kesinlikle rakibi yok. Oyunu beğenmeyenler için üzülüyorum. Atmosferin içine girebilseler başka bir oyuna bakmayacaklar çünkü. Ubisoft gibi firmalardan alışmışlar ellerinden tutup görev yapmaya. Elden Ring içinde kayboluyorlar. Diğer oyunlarda olmayan çok ayrı bir yapısı var. Bu da ezberlerini bozuyor. Fakat bir oyunu beğenmediler diye aldığı puanı hak etmiyor anlamına gelmiyor. İlla kendi beğendikleri oyunlar yüksek puan alacak şimdiki nesilde :)

Böyle güzel oyunların çıkması oyunculara yarıyor. Ama şimdikiler beğenmediklerini çöp, beğendiklerini kral ilan ettiği için oyun sektörünün gelişmesi zor oluyor. Hep aynı bilindik formülden devam ediyorlar ve gelişime kapalı oluyorlar. O yüzden bütün oyunlar birbirinin aynısı. Yenilik deneyen firma sayısı çok az. Bu yüzden Elden Ring'i sevmeseniz de değerini bilin. Önümüzdeki yıllarda birçok firmaya öncülük etmiş olacaklar. Ortaya koydukları açık dünya tasarımından bütün firmalar yararlanacaktır.

Hocam farklı oyunların yüzüne bakamıyorum. Elden Ring'den de sıkıldım. DS3 alacağım yaz indirimlerinde. Aynı tadı vereceğini sanmasam da o tadın bir kısmını vereceğini tahmin ediyorum. Ayrıca Elden Ring'de çok iyi diyebileceğim boss sayısı çok az DS3 bossları daha hoş göründü bana.

Bu sene GTA VI bile çıksa yılın oyunu ödülü Elden Ring'in olacak. Çıktığı gün belli olmuştu zaten. GoW Ragnarok diğer oyunun üstüne yeni bir şeyler sunmuyor. Aynı assetler ile yapılan bir oyun. Sadece yeni moblar eklenerek hikaye değiştirilmiş olacak. Bir çeşit DLC diyebiliriz. İlk oyunu oynayanlar severek oynayacaktır fakat ilki kadar tat almayacaklardır. O yüzden hikaye tarafını çok güçlü tutmaları ve bol bol epic savaşlara yer vermeleri gerekiyor. İnceleme yapanlar da buna göre değerlendirecektir.

Ama Elden Ring öyle değil. Türünü açık dünyaya taşıyarak birçok yenilik koyan bir oyun. Yeni bir tat getirdiler. Eşi benzeri olmayan bir iş yaptıkları doğru. Uçsuz bucaksız oynanışa sahip. Sayısız build tarzı var. Bu sene kesinlikle rakibi yok. Oyunu beğenmeyenler için üzülüyorum. Atmosferin içine girebilseler başka bir oyuna bakmayacaklar çünkü. Ubisoft gibi firmalardan alışmışlar ellerinden tutup görev yapmaya. Elden Ring içinde kayboluyorlar. Diğer oyunlarda olmayan çok ayrı bir yapısı var. Bu da ezberlerini bozuyor. Fakat bir oyunu beğenmediler diye aldığı puanı hak etmiyor anlamına gelmiyor. İlla kendi beğendikleri oyunlar yüksek puan alacak şimdiki nesilde :)

Gta ile yarışamaz o kadarda abartma.

Gta ile yarışamaz o kadar da abartma.
Ben sidik yarıştırmıyorum. Objektif olarak durum değerlendirmesi yapıyorum. Oyunlar eğlence aracıdır. Birbiriyle yarıştırma gereği yoktur. Zaten yarıştırılamazlar. Çünkü zevkler ve renkler farklıdır. Oyun tarzları da aynı şekilde birbirinden farklıdır. Sizler gereksiz karşılaştırma yaparak abartıyorsunuz. Getirilen yenilikler ve sektöre katkılara bakmak lazım. GTA VI çıkmadan bildiğimiz şey nedir? Yine açık dünya oyunu olacak ve hikaye üzerine olacak. Diğer oyunları gibi. Grafikler üst düzey olur ve gerçekçi gözükür. Rockstar kalitesini gösterir. Ama bunun dışında çok büyük yenilik getirmeyeceklerinin herkes farkındadır. Yenilikten kastım, artık ezberlerin dışına çıkarak hiç görmediğimiz şeylerin getirilmesi. Fabrikasyon üretimden çıkılması yani.

Son düzenleme:
Kesinlikle. Şunun kadar abartı bir oyun görmedim. Sıradan bir oyun.

Hatta oynanışı bana göre kötü. Vuruyorsun kısa bir süreliğine ağır çekime giriyor. Hissiyat desen o da güzel değil. Sekiro'daki kılıcın verdiği hissiyatın onda biri yok gowda. Klasik düşman kes-puzzle çöz oyunu.

Karaktere gelirsek onu da beğenmedim ben. Somurtgan, ayı gibi bir herifi kontrol ediyoruz. Bir albenisi yok, mimikleri yok, sürekli somurtgan ve sürekli bağırıp haykırıyor. Ben itici buluyorum. Güya oyun dünyasının en güçlü karakteri ama 5 yaşındaki Atreus denen velete göre hareket ediyor :D. DMC karakterleri ezer bu keltoşu.
Napsın çocuğuna s*kt*r mi çeksin bir şey dediğinde?

Hocam farklı oyunların yüzüne bakamıyorum. Elden Ring'den de sıkıldım. DS3 alacağım yaz indirimlerinde. Aynı tadı vereceğini sanmasam da o tadın bir kısmını vereceğini tahmin ediyorum. Ayrıca Elden Ring'de çok iyi diyebileceğim boss sayısı çok az DS3 bossları daha hoş göründü bana.
Sıkmış olabilir. Her oyunu sevecek değiliz tabii ki. Elden Ring yapısıyla tarzına yabancı olanları boğabilir. Çok büyük bir oyun alanına sahip çünkü. Ve insanlar ne yapacağını şaşırıyor. Çok kafa karıştırıyor. DS3'ün daha çok sıkacağını düşünüyorum açıkçası. Çünkü küçük bir yapıya sahip ve zorluk seviyesi Elden Ring'ten yüksek. Elden Ring zorlukları level kasarak aşma seçeği sunuyor. Ama DS3 o konuda zor ve çeşitliliğe sahip değil. Boss tasarımları daha iyi olabilir çünkü direkt boss odaklı. Fakat Elden açık dünya üzerine kurulu olduğu için çok fazla boss ve mob bulunduruyor. Bu yüzden hepsinin tasarımına aynı özeni gösterememiş olabilirler. Zorluktan yana şikayetiniz varsa en kolayı Elden Ring onu söyleyebilirim.

Ben sidik yarıştırmıyorum. Objektif olarak durum değerlendirmesi yapıyorum. Oyunlar eğlence aracıdır. Birbiriyle yarıştırma gereği yoktur. Zaten yarıştırılamazlar. Çünkü zevkler ve renkler farklıdır. Oyun tarzları da aynı şekilde birbirinden farklıdır. Sizler gereksiz karşılaştırma yaparak abartıyorsunuz. Getirilen yenilikler ve sektöre katkılara bakmak lazım. GTA V'ı çıkmadan bildiğimiz şey nedir? Yine açık dünya oyunu olacak ve hikaye üzerine olacak. Diğer oyunları gibi. Grafikler üst düzey olur ve gerçekçi gözükür. Rockstar kalitesinin gösterir. Ama bunun dışında çok büyük yenilik getirmeyeceklerinin herkes farkındadır.

Yenilik saydıkların sidik yaristiranda sensin :) oyunları karsılastiranda sensin kendi kendini elestiren birisin farkinda degilsin daha gerçekçi grafik yenilik değil de nedir? GTA bile çiksa elden alır diyorsun sonra karşılaştirma diyorsun bana bunu yapan sensin ben değil ahahaha ne komik adamsın. :)

Oyun türüne dikkat etmeden yapılan eleştiriler komik ya.

GoW ve Souls-like oyunlar ana tema olarak combata dayanıyor. GoW'un ekstradan bir de hikayesi var. GoW Ragnarok hem hikayeyi hem de combatı değiştirecek, + yeni bosslar gelecek. Farklılık olması için illa AC Syndicate-AC Origins arası bir değişim gerekmiyor. Aynı grafiklerin oluşu da sırf oyun PS4'te de oynanabilsin diye. Yoksa PS5 exc. bir GoW olmuş olsaydı, çok daha farklı gözükürdü.

Yine aynı şekilde souls like oyunlarda da ana etmen olarak combat sistemi, boss, bossun saldırı pattern'ı, yapay zekası, atmosfer, silah çeşitliliği, az da olsa hikayenin farklılığı vs. değişiklikler büyük değişikliklerdir. Garip gurup konuşuyorsunuz. Souls like oyun size değişik gelsin diye direkt temayı değiştirseler souls-like oyun olmaz artık. Siz sevmiyorsanız sevmiyorsunuzdur, bu kadar. Ya bu DS'ler GoW'lar aynı demek "ben oyundan anlamıyorum" demekle eşdeğer benim için.

Yeni konular

Geri
Yukarı