Gölgeli Alanlara Baktığınızda Sanki Etrafı Titriyormuş Gibi Görünmesi

ThisisPunisher

Kilopat
Merhaba Arkadaşlar. Daha önce Bu konuda yaşadığım göz kuruluğuyla ilgili sorunumu anlatmıştım. 3-4 hafta önce gözlerime doktorun verdiği damlayı döktükten sonra bayağı bir yanmıştı ve hemen ılık suyla yıkamıştım. Sonrasında sağa sola bakarken sola baktığım sırada göz pınarımın orası sanki bıçakla kesilmiş gibi acıdı. Tabi ne olduğunu anlamadım. Bir iki gün dinlendim ve sonrasında o ağrı sızı gitmiş gibiydi. Doktora anlattım durumu bir sorun yok gözlerinde sadecel allerji ve kuruluk var. Sen bu damlaları kullan diyerek yeni damlalar verdi. Ardından geçen günlerde sanki baktığım gölgeli yerlerde bakış açımın kenarında kalan yerler titriyormuş gibi oluyordu. Göz tansiyonu ölçümü yaptırdığımda 20/19 çıkmıştı. Başka bir Doktor muayene etti ve gözlerimde sorun olmadığını ve tüm damlaları bırakmam gerektiğini söyledi. Damlaları bıraktıktan sonraki süreçte göz tansiyonum 16/16 gibi normal seviyelere düştüğü halde ne o titremeler gitti ne de sol gözümdeki bahsettiğim sızı. Ayrıca uzun mesafeli araba dahi kullanamıyorum gözlerim yanıyor arabanın camını kapalı tutarsam. Bilgisayarı 5-10 dk dan fazla kullanamıyorum. TV’ye sürekli bakamıyorum. Ayrıca uçuşan siyah gölgecikler de cabası. Sanki gün geçtikçe büyüyorlar. Doktorlar bir şey yok diyip duruyorlar. Ben mi delirdim yoksa doktorlar mı baştan savıyor. Bir türlü anlayamadım bu işi. Gerçekten maddi ve manevi olarak darlandım artık. İnsanlara derdimi anlatmaya çalışıyorum sanki anlamamak için inat ediyorlar gibi.
image.jpg

Sanki bu üstte çizdiklerim gölge gibi görünüyorlar. Alttakilerde şeffafa yakın bi şekilde beliriyorlar. Ve hepside görüşüme ışığa vs etki ediyorlar. Mesela sağ daki o büyük olan ışıklı bir şeye bakarken geçsin ışığı sanki gözümüm içine yansıtıyor.

Bana bir çıkar yol söyleyin. Bir gece oyun oynamayla insan böyle mi olur.
0F947659-22EF-4F1C-A574-F4A397843EA0.jpeg
Mesela buraya bakarkende perdeler ve kartonpiyerler titriyormuş gibi oluyor.

Doktora gitmen iyi olur doktor değiştirmen iyi olur yani. Bende geçen gün bacağıma düşen sanayi tipi silikon tabancası için doktora gittim, olay şöyle oldu havya çalışmıyor diye sevgilimin saç düzleştiren tarağını tamir etmek için sıcak silikona yöneldim(tuş kırılmış lehim olsa daha iyi ama silikonla desteklersem çalışır diye düşündüm) ve makineyi açtım ve 180 dereceye aldım 30 dakika geçti ve işimi yaparken tırnağıma değdi(ucu bile ısınıyor) o an elimi çektim ve silikon makinesi yataktan sekip bacağıma düştü ve et pişti, doktor bana krem sürdü ve bir şey yok 2 güne kabuk kalkar dedi bacağıma bakınca 1 cm boyunda çok pişmiş et görüyorum. Başka doktora gidince oradan eti alıp yeni et koymamızın gerektiğini söyledi ve sakın kalkmasına izin verme dedi. Sen düşün, doktor var doktor var.

Doktora gitmen iyi olur doktor değiştirmen iyi olur yani. Bende geçen gün bacağıma düşen sanayi tipi silikon tabancası için doktora gittim, olay şöyle oldu havya çalışmıyor diye sevgilimin saç düzleştiren tarağını tamir etmek için sıcak silikona yöneldim(tuş kırılmış lehim olsa daha iyi ama silikonla desteklersem çalışır diye düşündüm) ve makineyi açtım ve 180 dereceye aldım 30 dakika geçti ve işimi yaparken tırnağıma değdi(ucu bile ısınıyor) o an elimi çektim ve silikon makinesi yataktan sekip bacağıma düştü ve et pişti, doktor bana krem sürdü ve bir şey yok 2 güne kabuk kalkar dedi bacağıma bakınca 1 cm boyunda çok pişmiş et görüyorum. Başka doktora gidince oradan eti alıp yeni et koymamızın gerektiğini söyledi ve sakın kalkmasına izin verme dedi. Sen düşün, doktor var doktor var.
Dostum 4 Tane doktora gittim. 3 ü özel biri devlet olmak üzere. Hepside bir şeyin yok diyor. Diyorum en son göz doktoruna 2015 te gitmişim ben. Bu zamana kadar bir sorun yaşamamışım. Neden oldu şimdi bunlar diyorum. Gözlerinde bişey yok bu herkeste var sen fark etmişsin diyor. Dedim hocam gözlerimde derece yok bir şey yok. Nasıl olsun bu. Oluyor işte diyor. Ne yaptığıma bakıyorum. Sadece bir kereye mahsus akşam 9 dan 3 e kadar CS:GO oynadım. Bu yani sadece bu. Sonrasında gözlerim yorulmuş gibiydi. 2 gün dinlendim. Hiçbir şeyim yokken 3. Gün ışık hassasiyetiyle beraber göz yanması başladı. Doktorun verdiği ilaçları kullandım sadece. 5 gün sol gözüme 5 günde sağ gözüme kortizonlu damlayı damlatmamı söylemişti. Diğerlerini 1 ay kullan demişti. Gidiyorum diğer doktorlar sadece bunları yaptım diyorum. Hiçbir şeyim yoktu diyorum. O damla öyle yapmaz bu damla böyle yapmaz. E diyorum neden oldu bu. Gözlerinde bir şey yok diyorlar.

Bana da hafif karıncalanma oluyormuş gibi oluyor. Ama çok dikkatli bakınca olan bir şey sanırım yani bende öyle oluyor. Eğer kafaya takarsam daha da artıyorlar. Telkin yönetimiyle alakalı bir durummuş bu. Eğer "abi arkamdan biri geliyor sanki ya" dediğimizde gerçekten arkadan tıkır tıkır veya evden tıkır tıkır seslerin artmaya başlaması gibi bir olay sanki bu. Doç. Dr. Oytun erbaş uzun zamandır takip ediyorum çoğu videosunu izledim oradan edindiğim bilgilerden yazdım bunları. Telkin yönetemi de şu şekilde:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu arada bu videoda aslında ilaç vermiyor.
Umarım yanlış bir şey söylememişimdir. Bir yanlışım varsa affola.

Titremenin göz tansiyonundan kaynaklandığını düşünüyorum. 20'den düşmesi iyi ama 16 hala yüksek. 13-14 olması gerekendir. 17'den sonrası görme kaybına bile neden olacak tehlikede olduğu için sınırda olması sıkıntı, sizde de titreme bu yüzden oluyor.

Gördükleniriniz, gözünüzde parçalanan ve yeniden oluşan proteinler. Aslında her zaman gerçekleşiyor ama gözünüzde sorun olduğunu bildiğiniz için daha cok dikkatinizi çekiyor. Görmenize engel oluşturmuyorsa kafanıza takmanıza gerek yok.

Binkaç hafta dinlenin, ekrana ve güneş ışığına çok maruz kalmayın. O göz damlasını da kullanmayın. Devam ederse iyi bir doktora gidip muayene olun. Bazı doktorlar ilaç yazmaktan başka bir şey bilmez.

Titremenin göz tansiyonundan kaynaklandığını düşünüyorum. 20'den düşmesi iyi ama 16 hala yüksek. 13-14 olması gerekendir. 17'den sonrası görme kaybına bile neden olacak tehlikede olduğu için sınırda olması sıkıntı, sizde de titreme bu yüzden oluyor.

Gördükleniriniz, gözünüzde parçalanan ve yeniden oluşan proteinler. Aslında her zaman gerçekleşiyor ama gözünüzde sorun olduğunu bildiğiniz için daha cok dikkatinizi çekiyor. Görmenize engel oluşturmuyorsa kafanıza takmanıza gerek yok.

Binkaç hafta dinlenin, ekrana ve güneş ışığına çok maruz kalmayın. O göz damlasını da kullanmayın. Devam ederse iyi bir doktora gidip muayene olun. Bazı doktorlar ilaç yazmaktan başka bir şey bilmez.
Hocam eskidende 16/15 di göz tansiyonum. Normal seviyesi bu. OCT vs testler yaptılar. Onlarda da bir şey çıkmadı. Veni Vidi Göz hastanesinde doktor detaylı şekilde gözlerinde hiçbir şey yok. Ne tansiyon, ne vitreus dekolmanı, ne retina dekolmanı, ne kornea hasarı. Tertemiz gözlerin var. Sadece 0.25’e 0.50 astigmatın var ve bunun içinde gözlük verilmez dedi. İstersen yazayım. Kitap okurken felan takarsın ama gözlerin tertemiz olduğu için gerek yok dedi. Sadece biraz kuruluk var ve bunun için Visu XL adında bir damla var bunu al kullan. Gözlerini besleyecektir dedi. Eğer şikayetlerin düzelmezse siyah gölgeciklerin etkisini azaltan Vitrex adlın multi vitamin var. Onuda alabilirsin dedi. Visu’yu kullandım ama pek bir faydasını görmedim. Gerçi o doktor daha sonra sağ gözünde kuruluk biraz daha fazlaymış deyip Depores X diye bir damla da verdi. Zaten o bıçak kesmesi gibi olan acıma da o Depores X ten sonra oldu. Şu anda 1 haftadır damla vs kullanmıyorum. Hepsini kaldırdım çöpe attım. En son gittiğim doktor güzel kardeşim sen daha 23 yaşındasın ne damlası ya. Git sağlıklı beslen. Eğer gözlerin çok yanarsa da git bi mavi ışık filtreli gözlük al. Rahatlatır seni dedi. Onu denemeyi düşünüyorum artık. Shamir Zero Blue marka cama baktım UV410 Standartında. Lazer ışınlarını felan geçirmiyor. Onu deneyeceğim artık.

Sadece bir kereye mahsus akşam 9 dan 3 e kadar CS:GO oynadım. Bu yani sadece bu. Sonrasında gözlerim yorulmuş gibiydi. 2 gün dinlendim. Hiçbir şeyim yokken 3. Gün ışık hassasiyetiyle beraber göz yanması başladı.
6 saat aralıksız ekrana bakmak gözü yoracaktır, dikkatinizi oyuna verdiğiniz için de göz kırpma oranı düşecek ve göz nemliliği azalacaktır. Gözünüzdeki acının başladığı güne kadar gözünüzü iyi dinlendirememişsiniz belli ki. Doktor da gereksiz ilaç yazınca göz tansiyonunuz arttı.

Hocam eskidende 16/15 di göz tansiyonum. Normal seviyesi bu. OCT vs testler yaptılar. Onlarda da bir şey çıkmadı. Veni Vidi Göz hastanesinde doktor detaylı şekilde gözlerinde hiçbir şey yok. Ne tansiyon, ne vitreus dekolmanı, ne retina dekolmanı, ne kornea hasarı. Tertemiz gözlerin var. Sadece 0.25’e 0.50 astigmatın var ve bunun içinde gözlük verilmez dedi. İstersen yazayım. Kitap okurken felan takarsın ama gözlerin tertemiz olduğu için gerek yok dedi. Sadece biraz kuruluk var ve bunun için Visu XL adında bir damla var bunu al kullan. Gözlerini besleyecektir dedi. Eğer şikayetlerin düzelmezse siyah gölgeciklerin etkisini azaltan Vitrex adlın multi vitamin var. Onuda alabilirsin dedi. Visu’yu kullandım ama pek bir faydasını görmedim. Gerçi o doktor daha sonra sağ gözünde kuruluk biraz daha fazlaymış deyip Depores X diye bir damla da verdi. Zaten o bıçak kesmesi gibi olan acıma da o Depores X ten sonra oldu. Şu anda 1 haftadır damla vs kullanmıyorum. Hepsini kaldırdım çöpe attım. En son gittiğim doktor güzel kardeşim sen daha 23 yaşındasın ne damlası ya. Git sağlıklı beslen. Eğer gözlerin çok yanarsa da git bi mavi ışık filtreli gözlük al. Rahatlatır seni dedi. Onu denemeyi düşünüyorum artık. Shamir Zero Blue marka cama baktım UV410 Standartında. Lazer ışınlarını felan geçirmiyor. Onu deneyeceğim artık.

Şu an cidden ne ilaçlık ne de korkulacak bir şey olduğunu düşünüyorum. Gözünüzde kusur ve tansiyon yoksa batma, görme kaybı, titreme gibi şeylerin tek sebebi göz ve beyin yorgunluğu.

Gözünüzde gördüğünüz gölgeler de dediğim gibi gözde oluşan sıradan olaylar, sadece korku ve panikten dikkatinizi çekti, korkulacak bir şey yok.

6 saat aralıksız ekrana bakmak gözü yoracaktır, dikkatinizi oyuna verdiğiniz için de göz kırpma oranı düşecek ve göz nemliliği azalacaktır. Gözünüzdeki acının başladığı güne kadar gözünüzü iyi dinlendirememişsiniz belli ki. Doktor da gereksiz ilaç yazınca göz tansiyonunuz arttı.

Şu an cidden ne ilaçlık ne de korkulacak bir şey olduğunu düşünüyorum. Gözünüzde kusur ve tansiyon yoksa batma, görme kaybı, titreme gibi şeylerin tek sebebi göz ve beyin yorgunluğu.

Gözünüzde gördüğünüz gölgeler de dediğim gibi gözde oluşan sıradan olaylar, sadece korku ve panikten dikkatinizi çekti, korkulacak bir şey yok.
Hocam peki şöyle bir durumda var. O dediğim gölgecikleri ilk fark ettiğimde küçük sadece saydam bi gölge gibiydi ve zamanla büyüdü. Şimdi mesela güneşin olduğu bir yerde bakarken sanki böyle ışık ona vurup parlak bi yuvarlakmış gibi görünüyor. Ve geceleri uyuyamıyorum. Sürekli uyanıyorum. Bütün hepsi üst üste gelince olmuş olabilir mi. Bir de 24 ocakta test yaptıkları gün bilgisayarda halletmem gereken bir iş vardı ve göz bebeğim büyüktü ama yakını görmem düzelmişti. O sırada monitörün mavi ışık filtresini seviye 5 yapıp aşağı yukarı 1 saat gibi bir süre gerekli işlerimi halledip kalktım. O sürede etkilenmiş olabilir mi acaba diye düşünmüyor değilim. Doktorlar 20 dk da bir 5 dk gözlerini kapat sonrada açığ uzaklara bak demişlerdi. Tavsiyelerine hep uymuştum. Bu arada monitörde XG248Q modeliydi Asus’un. Nasıl bu kadar yoruldu gözlerim anlayamıyorum.
Birde mecburiyetten o gözlerin üstüne 12 saat araç kullandım ve hepten yorulmuştum. O da geldi aklıma. Zaten o günden sonra bayağı bi artma göstermişti.

Geri
Yukarı