Görev yöneticisi açık değil iken oyunlar takılıyor

G4m3R_TR

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Makine teknikerliği
Herkese selamlar... Tuhaf bir sorunum var arkadaşlar. Bilmiyorum daha önce yaşayan veya duyan var mı?
Bir hafta önce Kaspersky antivirüs programını sistemi taratmak için yükledim. Birkaç virüs buldu sistemi temizledim vs. dedim bugün kaldırayım. Kaldırdıktan hemen sonra sistemi yeniden başlattım ve Forza Horizon 4'e giriş yaptım. Ama bir de ne göreyim, 120-130 FPS aldığım oyunda FPS drobu yaşıyorum. Bir anda 50-60 FPS'e düşüp tekrar çıkıyor ve bunu 3-4 saniyede bir yapıyor. Acaba oyunda mı sıkıntı var diye düşündüm ve The Division 2, warframe, Warzone, GTA 5 gibi oyunlarda da denedim ve hepsinde aynı sorunla karşılaştım. Daha sonra görev yöneticisi açıkken GTA 5'e giriş yaptım ve kasma sorununun ortadan kalktığını gördüm. Aynı şekilde diğer oyunlarda da öyle... Görev yöneticisi açıkken sorun yok, kapalıyken FPS drobu oluyor.
Bu sorunu nasıl düzeltebilirim? Buna ne sebep olmuş olabilir?

Sistem özellikleri:
Ryzen 5 3600
RX 5700XT 32 GB 3000 MHz RAM
Gigabyte X570 Aorus Elite
Toshiba OCZ 960 GB SATA SSD
Windown 10 2004 sürümü

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaspersky ekstra güvenlik olsun diye tekrar tarama yapıyor olabilir mi?
Şu anda sistemde Kaspersky antivirüs programı yüklü değil. Görev yöneticisi açıkken fps drop gidiyor ama kapattığım zaman tekrar başlıyor. Sistem geri yükleme yaptım fakat "Geri yükleme tamamlanmadı" şeklinde bir hata aldım.

Alt+Tab yaptığın için mi düzeliyor acaba?
Zannetmiyorum... Oyunları pencere modunda iken de denedim sorun aynı. Yani nasıl oluyor da böyle bir şey mümkün oluyor bir türlü anlamış değilim. İnternette aradım fakat buna benzer bir sorunla karşılaşanı daha önce görmedim

Ben de yabancı kaynaklardan biraz araştırma yaptım. Bazı virüsler görev yöneticisini açınca kendini arka planda kapatıyorlarmış ve bu sayede FPS yükseliyormuş. Sen ise Kaspersky ile bilgisayarı tarattıktan sonra bu problemi yaşamaya başlamışsın. Gerçekten ilginç bir durum. Acaba Kaspersky'ın tespit edemediği başka virüsler mi var?

Öyle bir durumsa en son çare format atmak olur ama umarım gerek kalmaz... Windows Defender ile tarattım bir kaç tehlikeli şey daha buldu ama sanırım tam silemedi. Şuan Avast ile C yi komple taratıyorum. Başka önerebileceğiniz bir program var mı ?

Öyle bir durumsa en son çare format atmak olur ama umarım gerek kalmaz... Windows Defender ile tarattım bir kaç tehlikeli şey daha buldu ama sanırım tam silemedi. Şuan Avast ile C yi komple taratıyorum. Başka önerebileceğiniz bir program var mı ?
Ben taratmak için Malwarebytes kullanıyorum. Şimdiye o virüslerin silinmesi lazımdı.

Teşekkür ederim bir deneyeceğim... Birde yeni fark ettim. Görev yöneticisi açıkken oynadığım oyunlar sırasında GPU kullanımı bazen %100- 99.8 oluyor ama genelde %95-98 arasında seyrediyor. ama herhangi bir kasma donma fps düşüşü yok, haliyle görev yöneticisi açık ve kapatınca fps drobu oluyor. Ekran kartı sürücüsünü kaldırdım ve tekrar yükledim ama sorun düzelmedi. daha önce GPU kullanımı %100 e dayandığını fark etmemiştim. Eğer sistemde virüs var ise bu tür bir şeyi tetikliyor olabilir mi ?

Ekleme: Malwarebytes programıyla sistemi tarattım ve 56 tane şüpheli dosya buldu, İşlem yapmasını onayladıktan sonra Sistem yeniden başladı ve oyunlara girip test ettim. Şuan düzelmiş gibi duruyor. Forza Horizon 4, COD Warzone ve The Division 2 de görev yöneticisi kapalıyken kasma sorunu ortadan kalktı. Desteğiniz için teşekkür ederim...

Son düzenleme:
Teşekkür ederim bir deneyeceğim... Bir de yeni fark ettim. Görev Yöneticisi açıkken oynadığım oyunlar sırasında GPU kullanımı bazen %100- 99.8 oluyor ama genelde %95-98 arasında seyrediyor. Ama herhangi bir kasma donma FPS düşüşü yok, haliyle Görev Yöneticisi açık ve kapatınca FPS drobu oluyor. Ekran kartı sürücüsünü kaldırdım ve tekrar yükledim ama sorun düzelmedi. Daha önce GPU kullanımı %100'e dayandığını fark etmemiştim. Eğer sistemde virüs var ise bu tür bir şeyi tetikliyor olabilir mi?

Ekleme: Malwarebytes programıyla sistemi tarattım ve 56 tane şüpheli dosya buldu, işlem yapmasını onayladıktan sonra sistem yeniden başladı ve oyunlara girip test ettim. Şu an düzelmiş gibi duruyor. Forza Horizon 4, CoD Warzone ve The Division 2 de Görev Yöneticisi kapalıyken kasma sorunu ortadan kalktı. Desteğiniz için teşekkür ederim...

Kankacım aynısı bende de oluyor Google'da çok fazla donuyor videolarda 3 4 FPS görüyorum Görev Yöneticisi'ni açınca düzeliyor çok temiz izliyorum şimdi ESET indiriyorum taratıcam düzelirse yazarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı