Görev Yöneticisi başlangıçtaki "cftmon" nedir?

XessSup

Hectopat
Makaleler
1
Bu sabah bilgisayarımı açtığımda Görev Yöneticisi başlangıçta "cftmon" adında bir dosya buldum. Malwarebytes ile tarama yaptım ama bir sorun çıkmadı. Bu nedir?
Ekran Alıntısı2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows, her başlatıldığında arka planda çokça işlem çalıştırmaya başlar. Çoğu zaman dosya isimlerine bakarak ne işe yaradığını anlayamadığımız bu işlemlerden bazıları temel Windows fonksiyonları ile ilgilenirken bazıları daha özel işlevlere sahiptir. Ne yazık ki özel işlevlere sahip bu işlemler kullanıcının işine yarasa da yaramasa da otomatik olarak Windows ile birlikte çalıştırılıyor. Ctfmon.exe işlemi de bunlardan biri.

Windows, her başlatıldığında arka planda çokça işlem çalıştırmaya başlar. Çoğu zaman dosya isimlerine bakarak ne işe yaradığını anlayamadığımız bu işlemlerden bazıları temel Windows fonksiyonları ile ilgilenirken bazıları daha özel işlevlere sahiptir. Ne yazık ki özel işlevlere sahip bu işlemler kullanıcının işine yarasa da yaramasa da otomatik olarak Windows ile birlikte çalıştırılıyor. Ctfmon.exe işlemi de bunlardan biri.

Yanlışınız var bu ctfmond değil klavye için çalışan hizmet değil bu cftmon F ile t yeri değişik.

Yanlışınız var bu ctfmond değil klavye için çalışan hizmet değil bu cftmon F ile t yeri değişik.

Teşekkür ederim. Fark etmemişti. İsim değişikliği bariz olmadığına göre bir antivirüs programı ile tarama yapmanızı öneririm.
Kaspersky ile yapmanızı öneririm.
Küçük bir araştırma yaptım ve evet virüsmüş.

Teşekkür ederim. Fark etmemişti. İsim değişikliği bariz olmadığına göre bir antivirüs programı ile tarama yapmanızı öneririm.

Malwarebytes ile tarama yaptım bir tehdit bulunamadı. Şu an Kaspersky ile tam tarama yapıyorum %93 ama oda tehdit bulamıycak büyük ihtimalle.
Küçük bir araştırma yaptım ve evet virüsmüş.

Kaspersky ile tam tarama yapıyorum peki Kaspersky tehdit bulamazsa tek çaresi format mı olacak?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı3.PNG
    Ekran Alıntısı3.PNG
    13,5 KB · Görüntüleme: 40
Hocam bana da arkadaşım yardım etmişti onu arayım sorarım ona.
Hocam eğer bugün görmeye başladıysanız 2-3 gün öncesine amayı söyleyebilirim.

Hocam geri kurtarma yaparken bilgisayar Windows stop code adı altında mavi ekran verdi. Hiçbir şekilde onarım ekranından çıkamadım su an da bilgisayarı sıfılıyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20220514_142444.jpg
    IMG_20220514_142444.jpg
    99,4 KB · Görüntüleme: 33

Geri
Yukarı