Görev yöneticisinde RAM frekansı yarı yarıya gözüküyor

Benimkiler 3000mhz olarak görünüyor. Ama bende de şöyle bişey var anakartımda 2 adet RAM yuvası olmasına rağmen görev yöneticisinde "kullanılan yuvalar : 2/4" yazıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-06-09 010618.jpg
    Ekran görüntüsü 2021-06-09 010618.jpg
    108,6 KB · Görüntüleme: 34
Yanlış bilgi vermiyoruz. Bu olağan bir durumdur. Sizde o şekilde görünmesinın farklı sebepleri olabilir. Siz laptop kullanıcısısınız. 260 pim SO-DIMM RAM kullanıyorsunuz. Desktop anakartlarında 288pim DDR4 DIMM modüller kullanılır. Göstergeler farklılık gösterebilir. Arkadaşın RAM'lerinin 2666MHz değerinde çalışmadığı anlamına gelmez. Araştırabilirsiniz.

Masaüstü RAM olunca gösterdiği frekans yarıya düşecek diye bir kaide yok. 2666 MHz'de çalışmadığı anlamına gelmiyor olabilir ancak 2666 MHz'de çalışıyor normal bir durumdur da denilemez. CPU-Z'den veya BIOS'tan kontrol etmeden hiçbir şey söylenemez.

Masaüstü RAM olunca gösterdiği frekans yarıya düşecek diye bir kaide yok. 2666 MHz'de çalışmadığı anlamına gelmiyor olabilir ancak 2666 MHz'de çalışıyor normal bir durumdur da denilemez. CPU-Z'den veya BIOS'tan kontrol etmeden hiçbir şey söylenemez.
Evet. Profil 2 kullanıyorum.
XMP profili açık olduğu söylenmiş.

Bu durumda kesinlikle 2666MHz'de çalıştığı söylenilebilir.

XMP profili açık olmadığı durumlarda 2666MHz olarak satılan bir RAM, default olarak 2133 MHz'de çalışacaktır. Görev yöneticisinde de dual channel 1066MHz olarak görünecektir.
Default olarak 1333MHz'de çalışmaz bu RAM'ler.

İlginç. Bir de CPU-Z indirip Memory kısmından hangi hızda çalıştığına bakın.
CPU-Z de 1333 yazacaktır.

Nedenini basit bir şekilde anlatmaya çalışayım hardware diline girmeden:
DDR, Double Data Rate demektir. Yani clock başına 2 data transferi var. 2666MHz olarak satılan bir DDR ramin 1333 gerçek frekans olarak görünmesi normaldir.

CPU-Z gerçek frekans değerini gösterir. 2 adet DDR RAM stick, doğru konumlara dual channel olarak yerleştiğinde gerçek frekans değerini 2 ile çarpar ve efektif data rate hızını verir.

Efektif data rate oranını da kendiniz 2 ile çarparak bulabiliriz. 1333 x 2 = 2666MHz.

Ramler olması gerektiği hızda çalışıyor.

Ayrıntılı bilgi için : DDR SDRAM - Wikipedia

CPU-Z de 1333 yazacaktır.

Nedenini basit bir şekilde anlatmaya çalışayım hardware diline girmeden:
DDR, double data Rate demektir. Yani clock başına 2 data transferi var.

CPU-Z gerçek frekans değerini gösterir. 2 adet DDR RAM stick, doğru konumlara Dual Channel olarak yerleştiğinde gerçek frekans değerini 2 ile çarpar ve efektif data Rate hızını verir.

Efektif data Rate oranını da kendiniz 2 ile çarparak bulabiliriz. 1333 X 2 = 2666MHz.

RAM'ler olması gerektiği hızda çalışıyor.

Ayrıntılı bilgi için: DDR SDRAM - Wikipedia

Bunları ben de biliyorum. Görev yöneticisinde RAM frekansını yarı yarıya göstermesine ilginç dedim. Çift kanal RAM kullanıyorum ve bende tam hızı yazıyor mesela.

Asıl siz yanlış bilgi veriyorsunuz neye dayanarak söylüyorsunuz her bilgisayar her RAM farklıdır illa olması gerektiği gibi gözükmeyebilir.

Nasıl yanlış bilgi veriyorum? Yanlış bilgi vermiş olsam bende de hızlar yarı yarıya gözükürdü. Madem her bilgisayar farklı, sorgusuz sualsiz başka programlara bakmadan RAM hızlarında sıkıntı yok demek çok yanlış bir hareket.

Nasıl yanlış bilgi veriyorum? Yanlış bilgi vermiş olsam bende de hızlar yarı yarıya gözükürdü. Madem her bilgisayar farklı, sorgusuz sualsiz başka programlara bakmadan RAM hızlarında sıkıntı yok demek çok yanlış bir hareket.
Hocam yeterli açıklama yaptığımı düşünüyorum. Umut77'nin mesajını alıntılayarak yazdığıma da bir bakarsanız.

Geri
Yukarı