Çözüldü Görev yöneticisindeki tanınmadık programlar nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ed1tH

Kilopat
Merhaba, görev yöneticisini açtığımda başlangıç kısmına geldiğimde 4 tane değişik ismini bilmediği program gördüm. Bunlar nedir virüs olabilir mi?
İndirdiklerim.

Başlangıç.PNG

Denetim masası.

denetim masası.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Vimicro, sisteminizde bulunan kamera için üretim sağlayan bir üretici olarak gözüküyor. Kendileri kamera sürücüleri için yazılım desteği sunuyorlar. Domino ise kamera sürücünüz için çalıştırılan hizmetlerden birisi olarak gözüküyor. Belirtilen ögelerin üstüne sağ tıkladığınızda, "Dosya konumunu aç" seçeneğini seçerek hangi dosya içerisinde olduğunu kontrol edebilirsiniz. Ayrıca aygıt yöneticisi içerisinden de kamera sürücülerinizi kontrol edebilirsiniz. Aynı üretici ismi (Vimicro) yazıyorsa, şüphe edilecek bir durum söz konusu olmayacaktır.

MSASCuiL, Windows Defender'ın bildirim arayüz merkezi olarak gözüküyor. Microsoft Topluluğu ve Malwarebytes Forumu'nda da bir tehdit olmadığı anlaşılıyor. Sisteminizde Windows Defender kullanıyorsanız, sorun edilecek bir durum olmayacaktır.

Update ögesi, GitHub Desktop yazılımının sisteminizde bulunuyor olmasından kaynaklı olabilir. Eğer GitHub Desktop yazılımı bulunmuyorsa, GitHub üzerinden indirmiş olduğunuz bir projenin/dosyanın güncellenmesi için gerekli olan bir hizmet olabilir. Yakın zamanda veya daha önceden bu tarz bir işlemde bulunmuş muydunuz?

Önceki mesajımda Autoruns yazılımını size önermiştim. Çünkü bazı yazılımları kaldırdığınızda, başlangıç ögeleri içerisinde kalıntılarını bırakabiliyorlar. Bu durumda da kalıntılarını silmek için Autoruns'tan faydalanmak gerekebiliyor. Yine de sisteminizde kalıntısı olan yazılımlar olabileceğini düşünerekten, rehber içerisindeki adımları yaptıktan sonra aynı ögelerin başlangıç üzerinde olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ek önlem olarak eğer uzun zamandan beri sisteminizi taramadan geçirmediyseniz, sistem içerisinde tehdit taraması da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de Malwarebytes kullanmanızı öneririm.
Başlangıç bölümünde bulunan ögeler, sisteminizden kaldırdığınız yazılımların kalıntıları olabilir. Bu girdileri silmek için Autoruns kullanabilirsiniz. Eğer istiyorsanız, ekran görüntüsü de paylaşabilirsiniz.

Merhaba, görev yöneticisini açtığımda başlangıç kısmına geldiğimde 4 tane değişik ismini bilmediği program gördüm. Bunlar nedir virüs olabilir mi?
İndirdiklerim.

Eki Görüntüle 774917

Denetim masası.

Eki Görüntüle 774923

Aynı sorun bende var hocam.
GitHub Update adlı bir uygulama başlangıçta açılıyordu.
Sonra kaybolmuş yerine UPDATE_NOTIFIER adlı bir uygulama gelmiş.
Bu aralar garip şeyler oluyor.
Not: Windows'um crack değil.

Başlangıç bölümünde bulunan ögeler, sisteminizden kaldırdığınız yazılımların kalıntıları olabilir. Bu girdileri silmek için autoruns kullanabilirsiniz. Eğer istiyorsanız, ekran görüntüsü de paylaşabilirsiniz.

Hocam bu programların adı internette var mıdır? Nedir yani bu programlar? Teşekkürler bu arada rehber için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vimicro, sisteminizde bulunan kamera için üretim sağlayan bir üretici olarak gözüküyor. Kendileri kamera sürücüleri için yazılım desteği sunuyorlar. Domino ise kamera sürücünüz için çalıştırılan hizmetlerden birisi olarak gözüküyor. Belirtilen ögelerin üstüne sağ tıkladığınızda, "Dosya konumunu aç" seçeneğini seçerek hangi dosya içerisinde olduğunu kontrol edebilirsiniz. Ayrıca aygıt yöneticisi içerisinden de kamera sürücülerinizi kontrol edebilirsiniz. Aynı üretici ismi (Vimicro) yazıyorsa, şüphe edilecek bir durum söz konusu olmayacaktır.

MSASCuiL, Windows Defender'ın bildirim arayüz merkezi olarak gözüküyor. Microsoft Topluluğu ve Malwarebytes Forumu'nda da bir tehdit olmadığı anlaşılıyor. Sisteminizde Windows Defender kullanıyorsanız, sorun edilecek bir durum olmayacaktır.

Update ögesi, GitHub Desktop yazılımının sisteminizde bulunuyor olmasından kaynaklı olabilir. Eğer GitHub Desktop yazılımı bulunmuyorsa, GitHub üzerinden indirmiş olduğunuz bir projenin/dosyanın güncellenmesi için gerekli olan bir hizmet olabilir. Yakın zamanda veya daha önceden bu tarz bir işlemde bulunmuş muydunuz?

Önceki mesajımda Autoruns yazılımını size önermiştim. Çünkü bazı yazılımları kaldırdığınızda, başlangıç ögeleri içerisinde kalıntılarını bırakabiliyorlar. Bu durumda da kalıntılarını silmek için Autoruns'tan faydalanmak gerekebiliyor. Yine de sisteminizde kalıntısı olan yazılımlar olabileceğini düşünerekten, rehber içerisindeki adımları yaptıktan sonra aynı ögelerin başlangıç üzerinde olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ek önlem olarak eğer uzun zamandan beri sisteminizi taramadan geçirmediyseniz, sistem içerisinde tehdit taraması da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de Malwarebytes kullanmanızı öneririm.

Çözüm
Vimicro, sisteminizde bulunan kamera için üretim sağlayan bir üretici olarak gözüküyor. Kendileri kamera sürücüleri için yazılım desteği sunuyorlar. Domino ise kamera sürücünüz için çalıştırılan hizmetlerden birisi olarak gözüküyor. Belirtilen ögelerin üstüne sağ tıkladığınızda, "dosya konumunu aç" seçeneğini seçerek hangi dosya içerisinde olduğunu kontrol edebilirsiniz. Ayrıca aygıt yöneticisi içerisinden de kamera sürücülerinizi kontrol edebilirsiniz. Aynı üretici ismi (vimicro) yazıyorsa, şüphe edilecek bir durum söz konusu olmayacaktır.

msascuil, Windows Defender'ın bildirim arayüz merkezi olarak gözüküyor. Microsoft Topluluğu ve Malwarebytes Forumu'nda da bir tehdit olmadığı anlaşılıyor. Sisteminizde Windows Defender kullanıyorsanız, sorun edilecek bir durum olmayacaktır.

Update ögesi, GitHub Desktop yazılımının sisteminizde bulunuyor olmasından kaynaklı olabilir. Eğer GitHub desktop yazılımı bulunmuyorsa, GitHub üzerinden indirmiş olduğunuz bir projenin/dosyanın güncellenmesi için gerekli olan bir hizmet olabilir. Yakın zamanda veya daha önceden bu tarz bir işlemde bulunmuş muydunuz?

Önceki mesajımda autoruns yazılımını size önermiştim. Çünkü bazı yazılımları kaldırdığınızda, başlangıç ögeleri içerisinde kalıntılarını bırakabiliyorlar. Bu durumda da kalıntılarını silmek için Autoruns'tan faydalanmak gerekebiliyor. Yine de sisteminizde kalıntısı olan yazılımlar olabileceğini düşünerekten, rehber içerisindeki adımları yaptıktan sonra aynı ögelerin başlangıç üzerinde olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ek önlem olarak eğer uzun zamandan beri sisteminizi taramadan geçirmediyseniz, sistem içerisinde tehdit taraması da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de Malwarebytes kullanmanızı öneririm.

Çok teşekkürler sorunum çözüldü msascuil dosya konumu çıkmıyor Windows Defender'da etkin yani Windows Defender'in.
Domino ve vimicro dosya konumu açınca Windows klasörüne atıyor ve dosyaların arasında kameramın driverlerinin dosyalarınıda gördüm.
Update GitHub ise dosya konumunu aç deyince Discord dosyalarına gidiyor.

Tekrardan teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı