Görsellik ve verimlilik için DE tavsiyesi

hacker_127

Hectopat
Merhaba dostlar, Gnome tam aradığım DE sanırım, fakat çok fazla sade geliyor, şöyle ayrıntılı ayar yapılabilecek, görsellik ön planda olan aradığımı göz önünde bulabileceğim, tamamen günlük kullanım için (multimedya ağırlıklı) bir DE ve onunla barışık bir distro önerebilirseniz sevinirim.

Ubuntu+Gnome kurdum henüz kullanıma uygun hale getiremeden hataları ile boğuşmaya başladım.

Gnome 41 ve 42'deki animasyonlar ve eklenti uyumsuzlukları ile de uğraşmak istemiyorum eski bir gnome sürümü de önerebilirseniz sevinirim.

@Kernelginar

Uğraştığın hatalar GNOME'un değil, Ubuntu'nun hataları. GNOME, aradığın DE büyük ihtimalle. GNOME Tweaks, GNOME Extensions ile GNOME'u özelleştirebilirsin ve "AppIndicator and KStatusNotifierItem Support", "Dash to Dock" ve "Dynamic Panel Transparency" eklentilerini kurarak istediğin işlevsellik ve görünümü elde edebilirsin diye düşünüyorum. Saf GNOME hakkında yardım istersen elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Not: GNOME Software'i kaldırmanı öneririm. Sistem tüketiyor ve bence gereksiz bir yazılım.

Son düzenleme:
Uğraştığın hatalar GNOME'un değil, Ubuntu'nun hataları. GNOME, aradığın DE büyük ihtimalle. GNOME Tweaks, GNOME Extensions ile GNOME'u özelleştirebilirsin ve "AppIndicator and KStatusNotifierItem Support", "Dash to Dock" ve "Dynamic Panel Transparency" eklentilerini kurarak istediğin işlevsellik ve görünümü elde edebilirsin diye düşünüyorum. Saf GNOME hakkında yardım istersen elimden geldiğince yardım olmaya çalışırım.

Not: GNOME Software'i kaldırmanı öneririm. Sistem tüketiyor ve bence gereksiz bir yazılım.
Kıymetli bilgiler için çok teşekkür ederim, peki şu an hangi gnome sürümünü kullanmalıyım, uyumluluk ve stabilite için bir iki sürüm geriden takip etmekte fayda görüyorum,

Kıymetli bilgiler için çok teşekkür ederim, peki şu an hangi GNOME sürümünü kullanmalıyım, uyumluluk ve stabilite için bir iki sürüm geriden takip etmekte fayda görüyorum.
GNOME 42 kullanırsanız bazı eklentilerin çalışması için küçük düzenlemeler yapmanız gerekiyor. Sistem geneli tema konusunda ise GTK4/libadwaita tabanlı uygulamaların da GTK temasına uyması için GTK_THEME değişkenini ayarlamanız lazım fakat her GTK teması libadwaita uygulamaları ile uyumlu değil şu anda.

Açıkçası bahsettiğim üç eklenti ve papirus-icon-theme ile GNOME 42 kullanıyorum. Memnunum. Eğer özellikle istediğiniz ve GNOME 42 için güncelleme almamış bir GTK teması varsa GNOME 41 daha uygun olabilir.

Fedora ile GNOME kullanabilirsiniz. Ben de birkac gun once kurdum, bayagi stabil. Ubuntu'dan cok daha iyi bir GNOME deneyimi yasayacaginizdan eminim.
Fakat denildigi gibi GNOME software kullanmayin. Tonla bug dolu hala ve aşırı hantal, zaten terminalden program kurmak da zor degil.

GNOME küçük geliyor bana niye bilmiyorum.

Fazlaca özelleştirmesi olan KDE Plasma var ama içi dolu dolu geliyor. Belki de hiç kullanmayacağınız uygulamalar ile. Ayrıca içinde hatalar da mevcut. Türkçe dil ile kullandığınızda tema indirememek gibi.

Xfce'i gayet güzel yapanlar var. Ama öyle sizin istediğiniz gibi olacağını zannetmiyorum.

Yani bana kalsa WM kullanmanızdan yanayım.
Ama DE istiyorsanız ve aradığınız DE'nin GNOME olduğunu düşünüyorsanız devam edin GNOME ile.

@433815 hocamın dediği gibi Fedora ile GNOME deneyimleyebilirsiniz.

GNOME küçük geliyor bana niye bilmiyorum.

Fazlaca özelleştirmesi olan KDE Plasma var ama içi dolu dolu geliyor. Belki de hiç kullanmayacağınız uygulamalar ile. Ayrıca içinde hatalar da mevcut. Türkçe dil ile kullandığınızda tema indirememek gibi.

Xfce'i gayet güzel yapanlar var. Ama öyle sizin istediğiniz gibi olacağını zannetmiyorum.

Yani bana kalsa WM kullanmanızdan yanayım.
Ama DE istiyorsanız ve aradığınız DE'nin GNOME olduğunu düşünüyorsanız devam edin GNOME ile.

@433815 hocamın dediği gibi Fedora ile GNOME deneyimleyebilirsiniz.
Peki bir de WM deneyelim, acaba bir link ile yardımcı olabilir misiniz?

Arcolinux bspwm ile i3wm deneyeceğim bakalım, teşekkür ediyorum
WM dediğim Window Manager. İnternette bulabilirsiniz.
Evet iki tane wm denedim, maalesef ev kullanıcısına ve kendi kullanımıma uygun birşey bulamadım. Kendi planladığım DE'yi hayata geçirmenin zamanı gelmiş. Yeni bir DE oluşturmak için nereden başlamalıyım acaba, bana nasıl yardımcı olabilirsiniz acaba?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı