Göz pınarlarında hafif sararma

Rosenkavalier

Hectopat
Makaleler
3
Herkese selamlar.
Daha önceden de var mıydı bilmiyorum fakat dün aynada gözüme bakarken göz pınarlarıma yakın kısımlarda (yani gözün buruna bakan iç kısımları) hafif bir sararma olduğunu fark ettim. Aklıma hepatit olasılığı geldi ve biraz korkuya kapıldım. Fakat Hepatit'e işaret eden başka herhangi bir belirti yok. Sadece göz pınarlarında hafif bir sararma/solgunluk var. Rica etsem sizlerde de böyle bir sararma olup olmadığını söyler misiniz? Hastalık hastası oldum iyice evde dura dura.
Birkaç gün içerisinde doktora gitmeyi planlıyorum fakat birilerine soramadan da edemedim.
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka belirtiniz olmaması hepatiti veya hiperbilirubineminin diğer sebeplerini kesin olarak dışlamaz maalesef. Sınırları belirgin bir leke değil genel bir sararma varsa, iki gözde de varsa bu gibi sebepler çok olası. Birkaç günü beklemeyin, ama panik olmayın, en yakın zamanda doktora gidin.

Başka belirtiniz olmaması hepatiti veya hiperbilirubineminin diğer sebeplerini kesin olarak dışlamaz maalesef. Sınırları belirgin bir leke değil genel bir sararma varsa, iki gözde de varsa bu gibi sebepler çok olası. Birkaç günü beklemeyin, ama panik olmayın, en yakın zamanda doktora gidin.
Evet hocam yarım gideceğim sanırım. Ayrıca benim aklıma gelen şey şuydu; gözün bembeyaz olmasını beklemek biraz mantıksız olur. Ki günümün büyük bir kısmını PC önünde geçirdiğimi de varsayarsak gözümün sklera kısmının saf beyaz olması biraz zor. Herkeste olan, gözün kendi renginin bir parçası mı olduğunu merak etmiştim. Çünkü dediğim gibi yoğun bir sarılıktan çok soluk bir sarılık var. Mesela sizin gözünüzün en iç kısımlarındaki renk bembeyaz mı? Tam olarak bunu merak etmiştim.

Evet hocam yarım gideceğim sanırım. Ayrıca benim aklıma gelen şey şuydu; gözün bembeyaz olmasını beklemek biraz mantıksız olur. Ki günümün büyük bir kısmını PC önünde geçirdiğimi de varsayarsak gözümün sklera kısmının saf beyaz olması biraz zor. Herkeste olan, gözün kendi renginin bir parçası mı olduğunu merak etmiştim. Çünkü dediğim gibi yoğun bir sarılıktan çok soluk bir sarılır var. Mesela sizin gözünüzün en iç kısımlarındaki renk bembeyaz mı? Tam olarak bunu merak etmiştim.
Gözde yer yer sarı lekeler olabilir, bütün gözün bembeyaz olması pek gerçekçi bir beklenti değil. Ama bu sarılıklar genelde az çok sınırları belli olan lekeler olur. Göz beyazı daha genel bir şekilde hafif de olsa sarardıysa daha riskli.

Yine de hepatit gibi ciddi ihtimallerde internet üzerinden iç rahatlatıcı tavsiyeler vermek doğru değil. Yeni fark ettiğiniz böyle bir sarılıkta mutlaka doktora gidip muayene olup kan değeri ölçtürmek lazım. Hiçbir şey çıkmasa da genel bir kontrol yaptırmış olursunuz.

Gözde yer yer sarı lekeler olabilir, bütün gözün bembeyaz olması pek gerçekçi bir beklenti değil. Ama bu sarılıklar genelde az çok sınırları belli olan lekeler olur. Göz beyazı daha genel bir şekilde hafif de olsa sarardıysa daha riskli.

Yine de hepatit gibi ciddi ihtimallerde internet üzerinden iç rahatlatıcı tavsiyeler vermek doğru değil. Yeni fark ettiğiniz böyle bir sarılıkta mutlaka doktora gidip muayene olup kan değeri ölçtürmek lazım. Hiçbir şey çıkmasa da genel bir kontrol yaptırmış olursunuz.
Cevaplarınız için teşekkürler hocam. Yarın veya ertesi gün kan değerlerime bir baktıracağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı