Göz Sağlığına Uygun Monitörün Özellikleri Nelerdir?

komkemkom

Kilopat
Arkadaşlar göz sağlığına uygun monitörün özellikleri neler olmalıdır?
Demek istediğim gecikme süreleri mi düşük olmalı, yenileme sürelerimi yüksek olmalı, çözünürlük mü? Yoksa Kontrast değeri mi? Bunu öğrenmek istiyorum.
Lütfen cevaplarınız bu yönde olsun herhangi bir markanın modeli önermenizi istemiyorum. Bir de göz ağrılarına karşı monitöre nasıl bir ayar yapmamız gerekir. Günde 15 saatten fazla bilgisayarda duruyorum özellikle oyundan hariç iş sebebiyle kullanınca hem beyin stres altında çalışınca hem de göz sürekli odaklandığı için ve iki monitör kullandığım haliyle kendimi kötü hissediyorum.
Bu arada iki monitörüm 1366 * 768 çözünürlükte biri 20" diğeri 18" inç 60 hertz yenileme süreleri var. Monitörlerim hakkında yorumlarınızı da bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Düşük mavi ışık ve flicker free teknolojisini mutlaka barındırmalıdır. Çözünürlük veya yenileme süreleri göz sağlığını etkilemez. (Tabii siz monitöre çok yakından bakmadığınız sürece :))

Düşük mavi ışık ve flicker free teknolojisini mutlaka barındırmalıdır. Çözünürlük veya yenileme süreleri göz sağlığını etkilemez. (Tabii siz monitöre çok yakından bakmadığınız sürece :))[/QUO
Panel tipi etkiler mi acaba TN panel İPS monitörlere göre daha mı göz sağlığına zararlıdır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı