Google Chrome kullanılabilir donanım hızlandırma açık mı olmalı?

caner can

Hectopat
Katılım
16 Mayıs 2014
Mesajlar
88
Google Chrome kullanılabilir donanım hızlandırma kapalı mi açık mi olmasın daha iyi?
 

Dosya Ekleri

  • bbbn.png
    bbbn.png
    140 KB · Görüntüleme: 35

Monterey

Kilopat
Katılım
6 Kasım 2019
Mesajlar
5.328
Makaleler
54
Çözümler
64
Yer
🌍
Donanım hızlandırması, bir programın, bazı işlevleri yazılımda kullanabildiğinden daha verimli şekilde gerçekleştirmek için desteklerken bir bilgisayarın donanımını kullanması anlamına gelir. Donanım, bazı işlevleri yalnızca CPU'da çalışan yazılımlardan daha hızlı gerçekleştirmek için tasarlanmıştır.

Donanım hızlandırma bir zamanlar AMD ekran kartı tarafında yazılımsal sıkıntılara sebep olabiliyordu ama açık kalmasında fayda var.
 

v1sion

Kilopat
Katılım
17 Eylül 2015
Mesajlar
1.645
Çözümler
21
Donanım hızlandırması açık olursa video falan izlerken yük GPU'ya geçeceği için işlemci daha serin ve az çalışır. Öbür türlü diğer yürütme işlemleri de CPU'da kalır. Dizüstü kullanıp Optimus ile ilgili sorun yaşıyorsanız kapatabilirsiniz.
 
KS
KS
caner can

caner can

Hectopat
Katılım
16 Mayıs 2014
Mesajlar
88
Donanım hızlandırması açık olursa video falan izlerken yük GPU'ya geçeceği için işlemci daha serin ve az çalışır. Öbür türlü diğer yürütme işlemleri de CPU'da kalır. Dizüstü kullanıp optimus ile ilgili sorun yaşıyorsanız kapatabilirsiniz.

60 FPS izemek için açık mi olmasın lazım.?
 

v1sion

Kilopat
Katılım
17 Eylül 2015
Mesajlar
1.645
Çözümler
21
Hayır şart değil. İşlemciniz yeterince güçlüyse yine sorunsuz oynatabilirsiniz. Ancak işlemci kullanımınız kıyaslarsak donanım hızlandırmaya göre hayli fazla olur. Donanım hızlandırma açıkken GPU bu işi yüklenir.
 
Yukarı