Google Chrome kullanılabilir donanım hızlandırma açık mı olmalı?

caner can

Kilopat
Daha fazla  
Google Chrome kullanılabilir donanım hızlandırma kapalı mi açık mi olmasın daha iyi?

Dosya Ekleri

• bbbn.png
    bbbn.png
    140 KB · Görüntüleme: 182
Donanım hızlandırması, bir programın, bazı işlevleri yazılımda kullanabildiğinden daha verimli şekilde gerçekleştirmek için desteklerken bir bilgisayarın donanımını kullanması anlamına gelir. Donanım, bazı işlevleri yalnızca CPU'da çalışan yazılımlardan daha hızlı gerçekleştirmek için tasarlanmıştır.

Donanım hızlandırma bir zamanlar AMD ekran kartı tarafında yazılımsal sıkıntılara sebep olabiliyordu ama açık kalmasında fayda var.

Donanım hızlandırması açık olursa video falan izlerken yük GPU'ya geçeceği için işlemci daha serin ve az çalışır. Öbür türlü diğer yürütme işlemleri de CPU'da kalır. Dizüstü kullanıp Optimus ile ilgili sorun yaşıyorsanız kapatabilirsiniz.

Donanım hızlandırması açık olursa video falan izlerken yük GPU'ya geçeceği için işlemci daha serin ve az çalışır. Öbür türlü diğer yürütme işlemleri de CPU'da kalır. Dizüstü kullanıp optimus ile ilgili sorun yaşıyorsanız kapatabilirsiniz.

60 FPS izemek için açık mi olmasın lazım.?

Hayır şart değil. İşlemciniz yeterince güçlüyse yine sorunsuz oynatabilirsiniz. Ancak işlemci kullanımınız kıyaslarsak donanım hızlandırmaya göre hayli fazla olur. Donanım hızlandırma açıkken GPU bu işi yüklenir.

Donanım hızlandırması, bir programın, bazı işlevleri yazılımda kullanabildiğinden daha verimli şekilde gerçekleştirmek için desteklerken bir bilgisayarın donanımını kullanması anlamına gelir. Donanım, bazı işlevleri yalnızca CPU'da çalışan yazılımlardan daha hızlı gerçekleştirmek için tasarlanmıştır.

Donanım hızlandırma bir zamanlar AMD ekran kartı tarafında yazılımsal sıkıntılara sebep olabiliyordu ama açık kalmasında fayda var.
22.3.1 Amd ekran kartı driver siyah ekrana sebep oluyordu. Driver'ı kaldırdım ve baştan 29/07/2021 tarihli bilgisayarımın driverları içerisinde bulunan ekran kartı driver'ı kurdum. O da tam video izlerken mavi ekran verdirtti. Bu seçenek halen daha stabil değil bu da üzücü bir sebep. Yeni aldığım bilgisayarımın mavi ekran vermesi :(.
Bilgisayarım;
Msi bravo 15 A4DCR

Ben kullanıyorum genelde şu sorunları ortaya çıkarıyor Netflix izlerken ekran görüntüsü alırsanız siyah gözüküyor ya da Discord'da ekran paylaşırken tarayıcıyı seçerseniz siyah ekran gözüküyor öyle durumlarda bu özelliği geçici olarak kapatabilirsiniz.

Geri
Yukarı