Google, Reklamlar İçin Kullanıcıları İzlemeyi Bırakacağını İddia Ediyor

İşte bunun için özgür yazılımları kullanmalıyız. GNU/Linux, FreeBSD, OpenBSD gibi özgür işletim sistemleri ve LibreOffice, openoffice, geany gibi özgür yazılımları kullanmalıyız. Bu arada Ubuntu'nun kendisi özgür bir işletim sistemi değil, tıpkı Windows, macOS, chromeos gibi bir veri ve özgürlük tuzağı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Elbette ki özgür yazılımlar birçok kişinin ihtiyaçlarını karşılamıyor. Fakat teknolojide özgürlük istiyorsak birçok alışkanlığı değiştirmek zorundayız. Fakat bu ne yazık ki her zaman mümkün olmuyor. En basitinden, birçok canlı dersi özgür olmayan Zoom ile yapmak zorundayız. Birçok iş yazılımı özgür yazılım değil fakat para kazanmak için bu yazılımlara ihtiyaç duyuyoruz.

Bir şirket bir amaca hitap edecek bir yazılım yazıyor (veya yazdırıyor) ve daha sonrada bu yazılımı dağıtıyor. Daha sonra da bir sözleşmeyi kabul etmemizi istiyor ve bu sözleşmeyi kabul etmeden bu yazılımı kullanamazsın diyor. Eee, ne oldu şimdi? O yazılıma ihtiyacımız olduğundan dolayı mecburen kabul ediyoruz. Daha sonra da "beni izleme" diyemiyorsunuz. Sözleşmeyi çoktan kabul etmişsin çünkü. Artık senin bilgilerini analiz ediyor, düzenliyor ve 3. taraflarla paylaşıyor. Bu 3. taraflar ise kullanıcıya reklam çıkarıyor ve bu reklamın gelirinin bir kısmını şirkete veriyor. Böylelikle şirket "para" kazanıyor. Tabi bu şirketin sahibi de daha fazla para kazanmak istiyor. Ve burada sınırları sonuna kadar zorlayıp toplayabildiği kadar bilgi topluyor. Bilgisayarın açılış kapanış saatinden tut, ne zaman uyanıyorsun, nerede oturuyorsun, hangi saatlerde neler yapıyorsun hepsini toplamaya çalışıyor. Ve bunu da marifetmiş gibi konferanslar yapıp sunuyorlar.

Tabi işin bir yanı da kullanıcıya istediğini yaptırmak. Mesela Windows'un bazı sürümlerinde başka tarayıcı kurmak istediğinde kurulumu yarıda kesip adeta "hey, ne yaptığını zannediyorsun. Benim yaptığım Edge'i kullansana!" diye bağırıyor. Kaynak

Daha çok örnek verebilir fakat bir tanesi bile yeter. Eğer daha fazla örnek okumak istiyorsanız buyurun:
Proprietary Software - GNU Project - Free Software Foundation

Eee, şimdi ne yapacağız? Tabi ki de bu özgür yazılım kavramını yayacağız. Özgürlük istiyorsak bunu yapmak zorundayız.

Fakat burada doğru yolu da bulmalıyız. Çünkü bazı şirketler birçok şeyi "açık kaynaklı" diye dağıtıyor ve insanların bunu "özgür yazılım" ile karıştırmalarını sağlıyorlar. Haliyle kullanıcı bunun kendisini kısıtlamayacağını düşünüyor ve onu kullanıyor. Açık kaynak bir ürünün kaynak kodunu görüntüleyebilmek demektir fakat bir açık kaynaklı yazılım kötücül bir yazılımın (çoğu özel mülk yazılımı böyledir) özelliklerine sahip olabilmekte. Mesela kaynak kodunu değiştirme, çoğaltma ve yayımlama haklarına sahip olmayabilirsiniz. Ya da o programı sadece programcının belirlediği şartlar altında çalışmasını da sağlayabilir. Özgür yazılımda böyle şeyler yok. Bir özgür yazılımın özgür olabilmesi için kullanıcının bu program üzerinde sahip olması gereken özgürlükleri hatırlayalım:
  • Herhangi bir amaç için programı istediğiniz gibi çalıştırma özgürlüğü (özgürlük 0).
  • Programın nasıl çalıştığını inceleme özgürlüğü ve programı istediğiniz gibi yapın (özgürlük 1). Kaynak koduna erişim bunun için bir ön koşuldur.
  • Başkalarına yardım edebilmeniz için kopyaları yeniden dağıtma özgürlüğü (özgürlük 2).
  • Değiştirilmiş sürümlerin kopyalarını başkalarına dağıtma özgürlüğü (özgürlük 3). Bunu yaparak tüm topluluğa değişikliklerinden yararlanma şansı verebilirsiniz. Kaynak koduna erişim bunun için bir ön koşuldur.
Bundan dolayı özgür yazılımlar ve özgür yazılım kullanmak çok önemlidir. Ayrıca etrafınızdaki kişileri de bu konu hakkında bilgilendirerek özgür yazılım kavramının yayılmasını da sağlamalıyız. Tabi "ben izlenmek istiyorum" diyorsanız o başka.

huh, ne yazıydı ama... Ağ üzerinde yazdığım en uzun yazı.

Kopyala yapıştır yapın hocam yoksa ben yaparım. 😅

İşte bunun için özgür yazılımları kullanmalıyız. GNU/Linux, FreeBSD, OpenBSD gibi özgür işletim sistemleri ve LibreOffice, OpenOffice, Geany gibi özgür yazılımları kullanmalıyız. Bu arada Ubuntu'nun kendisi özgür bir işletim sistemi değil, tıpkı Windows, macOS, ChromeOS gibi bir veri ve özgürlük tuzağı.

Elbette ki özgür yazılımlar birçok kişinin ihtiyaçlarını karşılamıyor. Fakat teknolojide özgürlük istiyorsak birçok alışkanlığı değiştirmek zorundayız. Fakat bu ne yazık ki her zaman mümkün olmuyor. En basitinden, birçok canlı dersi özgür olmayan Zoom ile yapmak zorundayız. Birçok iş yazılımı özgür yazılım değil fakat para kazanmak için bu yazılımlara ihtiyaç duyuyoruz.

Bir şirket bir amaca hitap edecek bir yazılım yazıyor (veya yazdırıyor) ve daha sonrada bu yazılımı dağıtıyor. Daha sonra da bir sözleşmeyi kabul etmemizi istiyor ve bu sözleşmeyi kabul etmeden bu yazılımı kullanamazsın diyor. Eee, ne oldu şimdi? O yazılıma ihtiyacımız olduğundan dolayı mecburen kabul ediyoruz. Daha sonra da "beni izleme" diyemiyorsunuz. Sözleşmeyi çoktan kabul etmişsin çünkü. Artık senin bilgilerini analiz ediyor, düzenliyor ve 3. taraflarla paylaşıyor. Bu 3. taraflar ise kullanıcıya reklam çıkarıyor ve bu reklamın gelirinin bir kısmını şirkete veriyor. Böylelikle şirket "para" kazanıyor. Tabi bu şirketin sahibi de daha fazla para kazanmak istiyor. Ve burada sınırları sonuna kadar zorlayıp toplayabildiği kadar bilgi topluyor. Bilgisayarın açılış kapanış saatinden tut, ne zaman uyanıyorsun, nerede oturuyorsun, hangi saatlerde neler yapıyorsun hepsini toplamaya çalışıyor. Ve bunu da marifetmiş gibi konferanslar yapıp sunuyorlar. Bunun anlamı her zaman birileri bizi takip ediyor.

Hocam düzgün ve güzel alternatifleri olursa neden kullanmayalım ama onlar ihtiyaçlarımızı karşılamıyor.

Tabi işin bir yanı da kullanıcıya istediğini yaptırmak. Mesela Windows'un bazı sürümlerinde başka tarayıcı kurmak istediğinde kurulumu yarıda kesip adeta "Hey, ne yaptığını zannediyorsun. Benim yaptığım Edge'i kullansana!" diye başarıyor. Kaynak

Öyle bir sürüm görmedim ben hatta şu an bilgisayarımda Edge(kullandığım tarayıcı),Firefox(yedek tarayıcı),Tor Browser yüklü hiçbirini de engellemedi.

Eee, şimdi ne yapacağız? Tabi ki de bu özgür yazılım kavramını yayacağız. Özgürlük istiyorsak bunu yapmak zorundayız.

Özgürlük istiyorsak mı ben özgürce görev çubuğundan arkadaşıma e posta göndermek istiyorum açık kaynaklı işletim sistemlerinde yok Minecraft for Windows 10 oynamak istiyorum açık kaynak kodlu sistemlerde yok cortana ve Siri ile konuşmak istiyorum açık kaynak kodluda bu yok.
1614862493407.png

1614862564182.png

Son düzenleme:
Hocam düzgün ve güzel alternatifleri olursa neden kullanmayalım ama onlar ihtiyaçlarımızı karşılamıyor.

Öyle bir sürüm görmedim ben hatta şu an bilgisayarımda Edge(kullandığım tarayıcı),Firefox(yedek tarayıcı),Tor Browser yüklü hiçbirini de engellemedi.

Özgürlük istiyorsak mı ben özgürce görev çubuğundan arkadaşıma e posta göndermek istiyorum açık kaynaklı işletim sistemlerinde yok Minecraft for Windows 10 oynamak istiyorum açık kaynak kodlu sistemlerde yok cortana ve Siri ile konuşmak istiyorum açık kaynak kodluda bu yok.
Eki Görüntüle 906285

Eki Görüntüle 906287

Bu biraz alışkanlıkla ilgili bir şey. Şu videoyu seyrederseniz ne demek istedğimi daha iyi anlayacaksınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu biraz alışkanlıkla ilgili bir şey. Şu videoyu seyrederseniz ne demek istedğimi daha iyi anlayacaksınız.

Alışkanlık değil bu attıklarımın açık kaynak kodlu alternatifi var mı yok.

Boş yapıyor gugıl amca. Hayatta yapacakları en son şey. WhatsApp'ın yeni sözleşmesinden sonra insanların ne kadar gizliliğe önem verdiğini anladılar, kullanıcı kazanmaya çalışıyorlar.

Bırakmıyorlar, sadece yeni bir yönteme geçiyorlar:

Haberde de belirtilmiş zaten:
Bu açıklama sonrasında şirketin yeni ufuklara yelken açtığını düşünebilirsiniz. Öte yandan, Google reklamlar için bireyleri izlemek zorunda değil. Şirketin çerez-izleme değiştirme teknolojisi ile Chrome Gizlilik Korumalı Alanı, reklamverenlerin düşüncelerine daha uygun olan grup izlemeyi kullanıyor.

Google, bireysel tüketicileri izlemek yerine toplama, anonimleştirme, cihaz üzerinde işleme ve diğer gizliliği koruyan teknolojilerdeki gelişmeleri tek tek tanımlayıcıları değiştirmenin yolu olarak düşünüyor. Yine şirket örnek olarak, telefon reklamı olan bir reklamverenin, reklamını sadece telefonlara önem veren kişilere göstermek istediğini ifade ediyor. Ayrıca, “Bir reklamveren olarak, kullanıcıların reklamınız tarafından manipüle edilmeye açık olduğunu bildiğiniz sürece, bireyleri veya tam tarama geçmişini gerçekten önemsemezsiniz.” deniyor.

Google, yeni çözümün yılda yaklaşık 150 milyar dolarlık reklam geliri kazanmaya devam edecek kadar iyi olacağını düşünüyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı