Google servislerine neden güvenilmiyor?

SSaber

Hectopat
Birçok yerde Google ile ilgili hiçbir uygulamayı kullanmayın diyorlar. Verilerinizi alıp satıyor size reklam çıkartıyor tarzı şeyler konuşuluyor. Bunun kötü tarafı nedir? Yapay zeka bilgi olmadan nasıl gelişir?

Birçok yerde Google ile ilgili hiçbir uygulamayı kullanmayın diyorlar. Verilerinizi alıp satıyor size reklam çıkartıyor tarzı şeyler konuşuluyor. Bunun kötü tarafı nedir? Yapay zeka bilgi olmadan nasıl gelişir?

Yıl 2021 ve gerçekten bunumu düşünüyorsun hala? Veri satmayan firma var mı acaba? Kaç milyon Android kullanıcısı var neden Google hizmeti kullanıyor acaba?

-Ne kadar doğru bilmiyorum ama meşhur bir hikaye vardır: Bir gün hamile kalıp ailesine haber vermeyen bir kız internetten bebeklerle ilgili araştırmalar yapıyor. Google'dan hamileler ile ilgili kullanıcıları satın alan bir firma reklam amaçlı kullanıcılara düşük hapı gönderiyor ve hediyemizdir diyorlar. Kızın hamileliği ortaya çıkıyor.
-Yapay zeka için veri satması gerekmiyor toplaması yeterli.
-Drive hizmeti tek kilitleme sistemine sahip, Yani kendisi istediği her şeyi görebiliyor.
-Hala androidden vazgeçemiyorum ama telefonumuzdaki her şeyi (ama her şeyi) topluyor. Artık arşa çıktı olaylar. Bkz: deprem tespit sistemi
-Yaptığınız aramanın veya gezdiğiniz sitenin reklamının instagramda görünmesinin tek açıklaması size ait bilgileri instagrama satıyor olması. (Ve bunun gibi çokları)

Ben de onu eleştiriyorum okumadan yazıyorsunuz. Veri almadan nasıl gelişecekler diyorum. Why You Should Delete Google Chrome After New Tracking Admission
Veri toplamadan gelişemez ama satmasa olabilir. Yani tabii ki hepsi topluyor ancak DuckDuckGo bilgileri anonim topluyor. ProtonMail, Mega, PasswordManager'lar ekstra güvenlik önlemleriyle donatılmışlar. Firmalar kendileri dahi içeride ne var göremiyor, yalnızca meta verilerle geliştiriyorlar kendilerini.

-Ne kadar doğru bilmiyorum ama meşhur bir hikaye vardır: Bir gün hamile kalıp ailesine haber vermeyen bir kız internetten bebeklerle ilgili araştırmalar yapıyor. Google'dan hamileler ile ilgili kullanıcıları satın alan bir firma reklam amaçlı kullanıcılara düşük hapı gönderiyor ve hediyemizdir diyorlar. Kızın hamileliği ortaya çıkıyor.
-Yapay zeka için veri satması gerekmiyor toplaması yeterli.
-Drive hizmeti tek kilitleme sistemine sahip, Yani kendisi istediği her şeyi görebiliyor.
-Hala Android'den vazgeçemiyorum ama telefonumuzdaki her şeyi (ama her şeyi) topluyor. Artık arşa çıktı olaylar. Bkz: Deprem tespit sistemi
-Yaptığınız aramanın veya gezdiğiniz sitenin reklamının Instagram'da görünmesinin tek açıklaması size ait bilgileri instagrama satıyor olması. (Ve bunun gibi çokları)

Veri toplamadan gelişemez ama satmasa olabilir. Yani tabii ki hepsi topluyor ancak DuckDuckGo bilgileri anonim topluyor. ProtonMail, Mega, PasswordManager'lar ekstra güvenlik önlemleriyle donatılmışlar. Firmalar kendileri dahi içeride ne var göremiyor, yalnızca meta verilerle geliştiriyorlar kendilerini.

Çok güzel örnek vermişsiniz teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı