GFN'den daha iyisi: Google Stadia

Merhaba arkadaşlar. Okuyanlarınız mutlaka olmuştur. Aslında Google Stadia’nın incelemesini yazmıştım ancak bilin bakalım ne oldu? Reddit’te ve birkaç forumda bulanık goruntu sorunun aslında Google’un encode yazılımından kaynaklandığını ve de sorunun 3. Parti bir Chrome eklentisi ile çözülebildiğini gordum. İlk defa okuyanlardan ricam eski incelememi okumanız;
Merhaba arkadaşlar. Daha fazla sabredemedim ve bugün Google Stadia Pro 1 aylık ücretsiz deneme sürümünü başlattım. Ben Firefox kullandığımdan bu tarayıcıda desteklenmediğini soyledi; sadece Chromium altyapılı tarayıcılarda çalışıyormuş. Bu yüzden bilgisayarımda kurulu olan Chromium Edge'te ablamın Gmail hesabını kullanarak direkt olarak giriş yaptım. Ne ilginçtir ki kaydolmak için şifre, telefon numarası istemedi. Sonrasında avatarımı, kullanıcı adımı oluşturup nihayet Stadia'nın ana menüsüne ulaşabildim. Pro üyeliğim olduğu için başta Pro oyunlarını "claim" yani talep etmemi istedi. Pro'daki tüm oyunlar kütüphaneme geldi. Ben Star Wars: Jedi Fallen Order ve F1 2021 de gelir zannediyordum zira Google, Pro abonelerine sunmuştu. Ancak baktığımda gozukmuyordu. Sebebi ise büyük ihtimalle sınırlı kalmaları. Yani Game Pass'teki gibi belli bir süre kalıp sonra kütüphaneden gitmeleri gibi.

Neyse, ilk oyunum olan Control: Ultimate Edition ile başladım. Oyuna girdiğimde "Yapımcı ülkenize bu oyunu sunmamaktadır." uyarısı çıktı. Hemen Chromium Edge için ZenMate'i yükledim. Başta hata verdi. Sonra Browsec VPN yükledim, Hollanda'yı seçti, oyuna girebildim. Control'ü GeForce NOW'da denemesem orta kalitede oynatıyor derdim. Arkadaşlar rezalet bir deneyimdi. VPN'e rağmen Stadia'nın çok iyi gecikme süresi verdiğini biliyordum, VPN'e rağmen çok rahatsız edici bir deneyim yoktu. Fakat iş goruntu kalitesine gelince maalesef ki aynı şeyleri soyleyemeyeceğim. Sebebi ise aşırı derecede pikselleşme ve bulanıklaşma olayı olmasıydı. Stadia'nın goruntu kalitesi sanki GFN'in 720P'sine eşit gibiydi. ESC'ye biraz basılı tutup, tam ekrandan çıktım. VPN'i kapattım, oyuna kaldığım yerden devam ettim. Aynısını GFN'de de yapabilirsiniz. BF'de mesela oyuna VPN ile girin, sonra kapatın hemen gecikme düşecektir. Neyse, VPN'i kapatmama rağmen neredeyse hiçbir şey degişmedi. Browsec'i sildim, ZenMate'i yükledim. Orada da Romanya seçiliydi. İnanın ki hiçbir şey değişmedi.

İkinci oyunum Dirt 5 idi. Çok umitliydim ama bu da hayal kırıklığı oldu Goruntu kalitesinde o kadar kalitesi dusmesi vardı ki bir yarış attım hemen çıktım. Nasıl anlatayım bilmiyorum ama 1080P monitorde 720P oyun oynamak veya video izlemek gibi. Tepkisellik VPN'e rağmen oldukça yeterli. Orada bir sorun gozukmuyor şimdilik.

Bunun üzerine dedim ki acaba Chromium Edge'te mi sorun var ki dusuk çozunurluk gosteriyor? Google Chrome'u indirdim. Orada da aynı VPN'leri kullandım, yine VPN'siz denedim oyun içinde. Nafile, yine aynı performans. Ustelik Stadia'nın ayarlar menusunde de 1080P seçiliydi. Hatta oyun içerisindeki ayarlar menusune baktım, tabii ki de hiçbir grafik ayarı yoktu. Parlaklık gibi şeyler yer alıyordu sadece.

Destiny 2'yi de denedim, yukarıda yazdığım şeyler ile aynı. Bir tık, goruntu iç mekanlarda daha iyi gibiydi. Onun haricinde anladım ki sorun oyunlarda, tarayıcılarda, VPN'lerde değilmiş; sorun Google'ın TR'ye veya TR'ye yakın bir yere sunucu koymamasıymış. Google pandemi etkilemeseydi sunucularını TR'ye getirecekti, hatta Türk Telekom ile anlaşma da imzalamışlardı. Eğer gelseydi, bu sunucular içinde Stadia da olur muydu bilmiyorum ancak TR'ye gelmesi için bir kilometre taşı sayılabilirdi. Benden şimdilik bu kadar, bir başka incelemede goruşmek uzere.
(Bağlantım Türk Telekom 100 Mbps FTTH fiber, 5 GHz ile modemin bulunduğu odadan bağlandım.)
Not: Türkçe harfleri klavyem ara sıra basmadığı için normal halleriyle kullandım, kusura bakmayın.

Arkadaşlar bu Stadia Enhanced adlı 3. parti eklenti birçok özellik içeriyormuş. Bizim çok akıllı Stadia ekibimiz (!) sorunlar kendilerine iletilmesine rağmen hala çözüme kavuşturamamışlar. Biz de gidip elalemin çıkarmış olduğu eklentilere muhtaç hale kalıyoruz. Eklentinin sağladığı faydalar;

Stadia Enhance, Google Stadia'ya mağaza arama, hızlı erişim, akış izleme ve daha fazlasını içeren yeni işlevler eklerken minimalist ve yerel bir görünüm koruyor.

Özellikler şunları içerir:

• VP9 veya H264'ü tercih edilen kodek olarak ayarlayın

• 2K ve 4K'yı etkinleştir (VP9 kod çözme desteğine sahip GPU gerektirir)

• Grup menüsü aracılığıyla Stream Monitor (diğer şeylerin yanı sıra kare/paket kaybını görüntüler)

• Ana ekranda değiştirilebilir kitaplık boyutu, satır başına 2 ila 6 öğe arasında geçiş yapın

• Kullanılan akış codec bileşeni ve çözünürlük ayarları

• Ekran görüntüleri ve video görüntüleri, en hızlı, topluluk ve daha fazlası için hızlı erişim menüsü

• Oyunları hızla bulmak için arama çubuğunu saklayın

• Şu anda indirimde olan Profesyonel oyunların ve oyunların listesine doğrudan bağlantılar

• Daha temiz bir ana ekrana izin vermek için kullanıcı arayüzü için birçok olası ayar

• Oyunları filtreleme veya cihazınıza kısayollar yükleme yeteneği

• Emoji desteği de dahil olmak üzere mesajlaşma deneyiminizde küçük değişiklikler

Uzantı ücretsiz, tamamen açık kaynaklıdır ve değişiklik günlüğü ve kaynak şu adreste bulunabilir:

GitHub - ChristopherKlay/StadiaEnhanced: Various new features for Google Stadia

Bu eklentiyi indirdikten sonra eklenti üzerinden Play Stadia butonuna tıkladım. Daha sonra Stadia’nın menü cubugunda 3 kısa çizgi belirdi. Bu çizgi aslında eklentinin kendi arayüzünü siteye eklemesi. Orada goruntu kalitesini native yani Stadia’da seçtiğiniz cozunurluk yerine 1440P veya direkt 2160P seçin. Diyeceksiniz ki benim monitörüm 4K veya 1440P değil. Hiç sorun yok zira goruntuyu size yine 1080P olarak gösteriyor ama daha kaliteli bir şekilde. İnternetinizin muhakkak çok iyi olması gerek ama. Benim gibi bulanıklaşma yaşamayan arkadaşlarımın bu eklentiyi yüklemesine gerek yok tabii. Şimdi bu eklentiyi yükledikten sonraki tecrübeme bakalım.

Hitman 1’i 2160P yani 4K seçili oynadım Lenovo Ideapad 700 laptopumda. Şu çok net ki Pro abonesi olmanın ayrıcalığı Stadia Enhanced eklentisiyle birlikte çok fazla; GeForce NOW’da aldığım görsel kalitenin en az 4 katı kadar daha gerçekçi ve çok daha güzel. Tepkisellik için VPN’i kapattım, Elazığ’da yaşamama rağmen 53 ms aldım ve gecikme çok az. TR sunucusunu hayal bile edemiyorum.

Destiny 2’de kenar yumuşatmalar sıkıntılıydı, uzak çizim mesafesi de iyi değildi. Ancak GFN’e gore doku kalitesi çok daha iyiydi, sadece gecikme süresi GFN’in bir tık gerisinde kalıyor.

Control: Ultimate Edition nedense 4K’da kastı, 1440P’ye geçeyim dedim bu sefer yine 4K’da takılı kaldı. Belki de eklentiden Stadia’ya tekrardan giriş yapmam lazımdı. Ama kasmalar nadirdi, imleci çok hızlı hareket ettirdiğimde donmalar yaşadım. Goruntu GFN ile eşitti.

Stadia’nın en büyük eksikliği kütüphanesinde az oyuna ev sahipliği yapması. İçerisinde RDR 2, Fifa 22, PUBG, Baldur’s Gate 3, Sekiro, Cyberpunk 2077, Doom: Eternal gibi popüler oyunların yer almasının yanı sıra, GFN’de olan Ubisoft, 11 Bit Studios gibi birçok yapımcı da yer alıyor.

Pro aboneliğini almasanız dahi kullanabiliyorsunuz. TV’de 4K için Chromecast Ultra gerek, telefon ve tabletler için uygulaması var. PC için sadece Chromium altyapılı internet tarayıcılarına ihtiyacınız var. Bir de eklenti sadece Chrome’da var. Daha öncesinde Stadia’dan detaylı olarak bahsetmiştim ancak ilk defa deneme imkanı buldum. Şundan artık eminim ki iyi interneti olanlar için bulut tabanlı servis platformları artık bir alternatif değil direkt olarak seçenek. Ozellikle Stadia'yı goruntu kalitesi olarak geride tahmin etmeme karşın, vermiş oldugu gorsel kalite beni çok şaşırttı. Belki de eklentide 4K seçili olmasındandır ancak genel olarak GFN'den daha başarılı buldum.

Önceki incelemem için kusura bakmayın, sorunumun dermanını geç bulabildim. Şimdilik bu kadar, gorusuruz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu tam olarak değerlendirmek için TR sunuclarında oynamak gerekir VPN ile bağlandığın sunucular ne gerçek değer verir ne de senin gerçek bir yorumlamana sahip olur VPN'ler başlı başına Z'ten ms düşürüyor kafadan. Ama olsun anlatımın ve deneyimini aktardığın için emeğine sağlık.

Bunu tam olarak değerlendirmek için TR sunuclarında oynamak gerekir VPN ile bağlandığın sunucular ne gerçek değer verir ne de senin gerçek bir yorumlamana sahip olur VPN'ler başlı başına Z'ten ms düşürüyor kafadan. Ama olsun anlatımın ve deneyimini aktardığın için emeğine sağlık.
Teşekkür ederim, dediginiz gibi tam bir değerlendirme için TR sunucularında oynamak gerek. Ben de şu an deneyimlemek isteyen arkadaşlara yol gostermesi amacıyla kendi tecrübemi paylaşmak istemiştim zaten.👍

Arkadaşlar az önce Chrome için Stadia Enchanced eklentisini yükledim. Oyunun çozunurlugunu 1440P ve 4K olarak değiştirdim. Bir de ne goreyim, oyun o kadar netti ki tarif edemem. Sorunum çozuldu. İnceleme için çok ozur dilerim, yeniden duzenleyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı