Çözüldü Google TV'li chromecast ile oynatınca FPS düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yağız Limon

Decapat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selam,
Google TV'li chromecast aldım ve oynatılan medyanın FPS'i düşük yani düşük akıcılık söz konusu. Birkaç platformda denedim yani platform kaynaklı değil. Televizyonun modelini bilmiyorum ancak ortalama 8-9 yıllık Samsung bir televizyon. Ayarlarda 1080p 60Hz görünüyor. İnternete Wi-Fi üzerinden bağlı. Gücü de yanında gelen kablo ve adaptör ile alıyor. İnternette biraz gezindim ben gibi sorun yaşayanları pek göremedim. Baktığım kaynaklardan birkaç cevap çıktı ama garantisi yok masraf yapmadan önce buraya sormaya karar verdim. Düşüncelerinizi ve çözüm önerilerinizi belirtirseniz sevinirim.
- Kablosuz bağlantı kaynaklı olabilir, çözümü çevirici alıp kabloyla bağlanmak.
- Gücü yetersiz olabilir, çözümü daha güçlü bir başlık almak.
- Google'nin communitysinden bir konuya göre ise; cihaz oynatılan medya ile kendi Hz değerini eşitlemiyor. Medya 25FPS ise cihaz yine de 60'a zorladığı için böyle bir durum açığa çıkıyor.
Bunlar dışında bir şeye ulaşamadım.

Çözüm
Dahada araştırıp durumu öğrendim. Cihazın AFR (Auto Frame Rate) desteği olmadığı için böyle bir durum söz konusu. İnternet üzerinde birkaç kaynak buldum bununla alakalı. Cihaz şuan Android TV 10 sürümünde ve Android TV 12 sürümünde bu özellik için bir API yazılmış. Tabi bu güncellemenin ne zaman geleceği belli değil. Yani TV, Kablo veya İnternet kaynaklı bir durum söz konusu değil.
Selam,
Google TV'li chromecast aldım ve oynatılan medyanın FPS'i düşük yani düşük akıcılık söz konusu. Birkaç platformda denedim yani platform kaynaklı değil. Televizyonun modelini bilmiyorum ancak ortalama 8-9 yıllık Samsung bir televizyon. Ayarlarda 1080p 60Hz görünüyor. İnternete Wi-Fi üzerinden bağlı. Gücü de yanında gelen kablo ve adaptör ile alıyor. İnternette biraz gezindim ben gibi sorun yaşayanları pek göremedim. Baktığım kaynaklardan birkaç cevap çıktı ama garantisi yok masraf yapmadan önce buraya sormaya karar verdim. Düşüncelerinizi ve çözüm önerilerinizi belirtirseniz sevinirim.
- Kablosuz bağlantı kaynaklı olabilir, çözümü çevirici alıp kabloyla bağlanmak.
- Gücü yetersiz olabilir, çözümü daha güçlü bir başlık almak.
- Google'nin communitysinden bir konuya göre ise; cihaz oynatılan medya ile kendi Hz değerini eşitlemiyor. Medya 25FPS ise cihaz yine de 60'a zorladığı için böyle bir durum açığa çıkıyor.
Bunlar dışında bir şeye ulaşamadım.

Kablolu bağlantı denemen yeterli, daha güçlü bir başlığa gerek yok HD destekliyorsa ve TV'de HD ise.

Google Community'de bahsi geçen açıklama eksik, ekran yenileme hızı 60Hz iken 25FPS verilmesi konusunu 30-60FPS başka video deneyerek kontrol edin.

Esas aklıma gelen TV'nin paneli yeterince hızlı olmayabilir.

Dahada araştırıp durumu öğrendim. Cihazın AFR (Auto Frame Rate) desteği olmadığı için böyle bir durum söz konusu. İnternet üzerinde birkaç kaynak buldum bununla alakalı. Cihaz şuan Android TV 10 sürümünde ve Android TV 12 sürümünde bu özellik için bir API yazılmış. Tabi bu güncellemenin ne zaman geleceği belli değil. Yani TV, Kablo veya İnternet kaynaklı bir durum söz konusu değil.

Çözüm
Aynı soruna benzer sorun bende de var. Bir türlü çözüm bulamadım. Cihaz çalışıyor uzun bir müddet, kapatıyorum sonra açınca görüntü yok, bekle fiş çek tekrar tak cihaz yeniden başlatıyor ve görüntü geldi. Tv'de sorun yok, cihazda sorun yok ama sorun ne harbiden kafayı yicem. Bir senkronizasyon sorunu olduğu aşikar ama çözüm bulamadım

Geri
Yukarı