GPON fiber internet serüvenim

Yer
psk. svş. uzm.
Herkese iyi forumlar. Bu konuda sizlere 10 sene ADSL kullanımından sonra ilk defa kullandığım FTTH yani GPON internet deneyimimi paylaşacağım. buradan binamızın altyapı çalışmasına bakabilirsiniz. İlk önce süreci anlatayım. Binaya altyapının gelmesi yaklaşık 5 ay kadar sürdü. Çalışmalar tamamlandıktan 2 ay sonra altyapı aktif oldu. Aktif olduğu gün TurkNet'e abone oldum. 3 günde evraklar teslim edildi. Aktivasyon süreci başladı, yaklaşık 15 gün sürdü. 7 ay 18 gün sonra çarşamba günü ekipler geldi kurulumu yaptılar. 3 gündür kullanıyorum çok memnunum. İnşallah böyle bir nimet herkese nasip olur. Siz de yüksek hızda internet hizmeti sunan TurkNet'e abone olmak için buraya tıklayarak veya SAK27QO42WOF davet kodumu kullanarak 1 ay ücretsiz internet hizmetini alabilirsiniz. Aklınızda kalan sorular varsa sorabilirsiniz.

vie.valve.net ping testi(konum: Kahramanmaraş):

Pinging vie.valve.net [146.66.155.1] with 32 bytes of data:
Reply from 146.66.155.1: bytes=32 time=65ms TTL=57
Reply from 146.66.155.1: bytes=32 time=66ms TTL=57

Ping statistics for 146.66.155.1:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 65ms, Maximum = 66ms, Average = 65ms

hız testi:

3285156897786402-oSazn0JL.png

kullandığım cihazlar:

ZTE ZXHN H298A modem(TurkNet mülkiyetli)
Nokia G-010G-Q

Son düzenleme:
Ping değerleri biraz yüksek, umarım düzelir ileride. Onun haricinde hayırlı olsun. Benim ilk iki hafta pingim yüksekti sonradan düzelmişti. Ayrıca çok yakın bir zamanda bende FTTH GPON altyapıya geçeceğim. Sizin paketinizin aynısı, 100/4 Mbps olacak.

Ping değerleri yüksek, umarım düzelir ileride. Onun haricinde hayırlı olsun. Benim ilk iki hafta pingim yüksekti sonradan düzelmişti. Ayrıca çok yakın bir zamanda bende FTTH GPON altyapıya geçeceğim. Sizin paketinizin aynısı, 100/4 Mbps olacak.
Ping bence iyi çünkü ping bir yerden sonra coğrafi konuma bağlı. Kahramanmaraş'taki kişinin 30 Ms atmasını beklemiyordunuz herhalde Almanya'ya. Ben de Mersin'den GPON FTTH ile Valve sunucularına 60 ms atıyorum fakat İstanbul'da aynı İnternet ile (Superonline GPON) 35 civarı atıyordum yani tamamen konum ile ilgili.

so.png

Ping bence iyi çünkü ping bir yerden sonra coğrafi konuma bağlı. Kahramanmaraş'taki kişinin 30 Ms atmasını beklemiyordunuz herhalde Almanya'ya. Ben de Mersin'den GPON FTTH ile Valve sunucularına 60 ms atıyorum fakat İstanbul'da aynı İnternet ile (Superonline GPON) 35 civarı atıyordum yani tamamen konum ile ilgili.

Eki Görüntüle 720679

Haklısınız ben de öyle düşünüyorum. Mesela Tekirdağ'daki ping testi ile Hakkari'deki test aynı olmaz.

Haklısınız ben de öyle düşünüyorum. Mesela Tekirdağ'daki ping testi ile Hakkari'deki test aynı olmaz.

Kahramanmaraş'ta 40-50 alman gerekli viyanaya. San ki dolaştırmışlar gibi geldi bana tracert atar mısın? Merak ettim nereden geçirdiklerini. 60 ping biraz yüksek kalıyor. Türkiye'nin en doğusu ığdırda 60 ping alıyorlar. Bu arada baktığım site ise aşağıda.

Kahramanmaraş'ta 40-50 alman gerekli viyanaya. San ki dolaştırmışlar gibi geldi bana tracert atar mısın? Merak ettim nereden geçirdiklerini. 60 ping biraz yüksek kalıyor. Türkiye'nin en doğusu ığdırda 60 ping alıyorlar. Bu arada baktığım site ise aşağıda.

Hocam kablolu ile Wi-Fi kapalı yine aynı. Ne 70 oluyor ne 60 hep 65-66. Oyun içinde Tab'a basınca 45-55 görünüyor.

İstanbul Anadolu. Ama bende şöyle bir durum var. IP adresim garip bir şekilde ücretsiz olarak statik olduğu için daha iyi sonuçlar alıyor olabilirim. 🤓

Yemin ediyorum kafayı yemelik bir şey ya. Statik IP istiyorum bana 30 TL aylık deyip duruyolar şaka gibi cidden. Bu arada 31-32 ping alacakken 39 olarak çıkmış. Kötümü değil ama daha düşük daha iyidir.
Hocam kablolu ile Wi-Fi kapalı yine aynı. Ne 70 oluyor ne 60 hep 65-66. oyun içinde Tab'a basınca 45-55 görünüyor.

Ben CGN IP'de iken senle aynı alıyorum. Bursa nerede Kahramanmaraş nerede TT'yi yemin ediyorum dövesim geliyor. Bir de sorunu düzeltmemeleri daha da sinir ediyor.

Geri
Yukarı