GPON Kablonet DVB-C'yi bitirir mi?

Makaleler
9
Yer
Aydın
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ECS H81H3-M7
İşlemci: Intel Core i7 4790
HDD: Western Digital WD10EZEX 1 TB 7200 RPM
RAM: Crucial CT102446BA160B.C16FER 1x8GB DDR3 1600MHZ
Kasa: Casper NSH.4790-8T75A-W (CD.VTI4790A) Hazır kasa.
Ekran kartı: Galaxy GT730
PSU: Casper Fsp250-50hmn
Monitör: AOC G2868PQU 28" 4K 3840×2160 1 MS 60 Hz TN panel
UPS: Tunçmatik TSK5208
Mouse: Casper B309
Klavye: Casper K1500
Akım korumalı priz: Monster MPEXP100U
Yazıcı: Epson L4160
Meslek
Espiri Ondan Sorulur!
Herkese merhaba! Türksat Kablo artık COAX yerine GPON FTTH daireye kadar fiber döşenmeye başlamış altyapı olarak. Benim merak ettiğim bir şey var. GPON FTTH altyapı döşedikleri yerlerde Kablo TV'yi nasıl sunuyorlar? Diğer FTTH sağlayıcılarda fiber kablonun evin odasında sonlandırılıp, bilgisayara Ethernet bağlandığı gibi Kablonet de bina yerine dairenin odasında sonlandırıp Kablo TV, kendinden DVB-C destekli televizyonumuzun arkasındaki dahili yayın girişlerine mi bağlanıyor? Ondan sonra da televizyonumuz dahili uydu alıcılı televizyonlar gibi yayın ile kanal listesini kendi karşılayıp tek kumanda ile hizmet vermiş mi oluyor? Artık televizyon yayınları da daireye kadar (elektriksel sinyal yerine) ışık ile ulaşıyor mu oluyor? Peki bu olmuyorsa ne oluyor? Bu olmuyorsa DVB-C biter mi?

Verdikleri Huawei modemin arkasında televizyon hizmeti için çıkış bulunuyor. Modemden gelen kabloyu uydu alıcınıza takıyorsunuz yani.

i-KUTU bağlanacaksa modemden i-KUTU'ya hem koaksiyel kablo hem de Ethernet kablosu gidiyor. Ethernet kablosu takmanız şart değil ama diğer kabloyu takmak zorundasınız.

eg8247w_teknik.jpg

Herkese merhaba! Türksat Kablo artık COAX yerine GPON FTTH daireye kadar fiber döşenmeye başlamış altyapı olarak. Benim merak ettiğim bir şey var. GPON FTTH altyapı döşedikleri yerlerde Kablo TV'yi nasıl sunuyorlar?
FTTH çetikleri yerin sayısı çok az. Tam anlamıyla geçtikleri söylenemez. Turksat kullanmadığım ve ne olup bittiğini takip etmediğim için bilemiyorum.

2-3 ay önce Turksat mahallemde altyapı çalışması yaptı, yolu şerit şeklinde kazıp yanlış hatırlamıyorsam turuncu kablo geçirdiler. Ben bunun coaxial kablo olup olmadığını nereden öğrenebilirim?

Ayrıca, 1 ay kadar önce de Turk Telekom ekipleri logardan turuncu kablo geçirip binanın önüne kutu için olduğunu tahmin ettiğim betondan bir kısım yaptılar. (Halihazırda VDSL altyapısı var.)

Konuya gelirsek, coaxial devri bitti bile diyebilirim ve FTTH yanında mutlaka coaxial kablo veriliyordur veya uydu yayını sağlanıyor olabilir.

FTTH çetikleri yerin sayısı çok az. Tam anlamıyla geçtikleri söylenemez. Turksat kullanmadığım ve ne olup bittiğini takip etmediğim için bilemiyorum.
Ben bi' Manisa'da var diye biliyorum. Oldukça nadir.
2-3 ay önce Turksat mahallemde altyapı çalışması yaptı, yolu şerit şeklinde kazıp yanlış hatırlamıyorsam turuncu kablo geçirdiler. Ben bunun coaxial kablo olup olmadığını nereden öğrenebilirim?

Ayrıca, 1 ay kadar önce de Turk Telekom ekipleri logardan turuncu kablo geçirip binanın önüne kutu için olduğunu tahmin ettiğim betondan bir kısım yaptılar. (Halihazırda VDSL altyapısı var.)

Konuya gelirsek, coaxial devri bitti bile diyebilirim.
Turuncu ise fiber kablodur. Ama yanlış hatırlamıyorsam KabloNet'in FTTH'de eve getirdiği fiber kablo beyaz renkli.

Geri
Yukarı