GPON sistemde kopma sorunu

Siz TT alt yapısından Millenicom bağlandığınız için oluyor bu sorun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Gibi :D
Yani araya TT giriyor.
Altyapı sahibini kullanmadığımız için sistem bile bize karşı tavır alıyor he :D

Aslında öyle değil, sistem siz TT yönlendiriyor. TT'de ya sizi yönlendiriyor ya da düşürüyor.
Bu yüzden kesinti oluyor.
İyice gıcık oldum şimdi TT'ye. Keyfi düşürmüyordur umarım. Yoksa bezdirme politikası mı izliyor? Müşteri o firmadan çıksın bana gelsin mantığı. Her şey beklenir bunlardan.

Sorun aslında hattan düşmeniz bunu belirtiğiniz de, bağlantınız 1 saat izlediklerin de, sorunun nereden kaynaklandığını bulabilirler.
Hattınızın daire kadar fiber olduğunu belirtin. Aynı sorundan mustarip olduğum için en sonunda hattan düşürülüp tekrar hat tanımlaması yapılınca kurtuldum.
Hocam kopmalar devam ediyor. Bu konuyu açtıktan sonra birkaç kez daha koptu.
Dediğinizi yaptım. Müşteri hizmetlerini aradım ve sorunumu anlattıktan sonra "hattan düşürüp tekrar bağlamanızı rica ediyorum" dedim. Müşteri temsilcisi ne demek istediğimi anlamadı. Açıkçası ben de ne demek istediğimi bilmiyorum.
Söylediklerimi teknik ekibe ileterek arıza kaydı açtılar. Arıza kaydını takip edebileceğim link içeren bir SMS geldi. Linke tıkladığımda "çalışmalar devam ediyor, iletmek istediğiniz bir şey varsa bize yazabilirsiniz" yazıyordu. Bir de mesaj yazmak için ufak bir kutucuk vardı.
Ben de o kutucuğa problemi belirttim ve "beni hattan kasıtlı olarak düşürüp tekrar bağlayabilir misiniz" yazdım.
Dediğimi yaptılar mı bilmiyorum çünkü bana bir dönüş sağlanmadı. Ama birkaç saat içinde sorun çözüldü. Bütün bunlar dün akşam (3 aralık akşamı) yaşandı.

Şimdi yine koptu. Modemdeki internet ışığı kırmızı yanıp sönüyor. Yine aradım ve yeni kullanıcı adı ve şifre istedim. Müşteri temsilcisi kendisinin böyle bir şey yapamayacağını ama teknik ekibe talebimi ilettiğini söyledi. 48 saat içinde bilgi verileceğini de söyledi.

Şimdi hocam bu kopmalar hakikaten çok bunalttı. VDSL altyapıdayken çok ama çok sık kopuyordu. Sebebini bilmiyorum asansör çalıştığında internet kopuyordu. E asansör bu, durmuyor ki. İnen-çıkan biter mi? 5-6 kez koptuğu bir gün olursa "iyi bugün az koptu" diyordum.
Çok sık koptuğu için fibere geçtim yine kopuyor. Gerçekten çok sinir bozucu.

Siz de böyle bir şey yaşamışsınız. Bana daha detaylı bilgi verebilir misiniz? Hattan düşmek nedir, hattan düşürtüp tekrar bağlantı sağlamak nasıl oluyor? Diğer hocam yeni kullanıcı adı ve şifre istememi söyledi, işe yarar mı bu?

Önceden cihazlar arızalıdır diye düşünüyordum ama artık öyle düşünmüyorum. Çünkü arızalı olsa en baştan hiç çalışmazdı. 3 gün kesintisiz kullandım, hiçbir kopma falan yaşanmadı. Sonra birden bire internet ışığı kırmızı yanmaya başladı. Arıza kaydı açtım düzeldi, 24 saat geçmeden yine kırmızı yandı.
Rica ediyorum yardımcı olun hocam.

İp değiştirip duruyolar büyük ihtimalle. Bölgede IP yetmiyor olabilir internet ışığı kırmızı yanıp duruyorsa. Tahmin sadece başka bir firmayı dene bence.

Bende eve kadar fiber kullanıyorum ve Nokia ONT kullanıyorum. 6 aydır kopma sorunu yaşamadım. Eskiden DSL kullanırken internet giderdi altyapı çöptü.

Binanızdaki asansör boşluğundan mı, evinize internet hattı geliyor?
Arızanın teşhisi konulmadan, yönlendirme yapılması yanlış oluyor. Şekil A da görüldüğü gibi.
Bina içi tesisat kontrol edilmeli. Gelecek olan teknik servis ekiplerinin modem ve GPON test etmeleri gerekiyor.
Sonuç: Kendi başınıza bu sorunu çözemezsiniz gibi görünüyor. Profesyonel yardım almanız gerekiyor.

Binanızdaki asansör boşluğundan mı, evinize internet hattı geliyor?
Arızanın teşhisi konulmadan, yönlendirme yapılması yanlış oluyor. Şekil A da görüldüğü gibi.
Bina içi tesisat kontrol edilmeli. Gelecek olan teknik servis ekiplerinin modem ve GPON test etmeleri gerekiyor.
Sonuç: Kendi başınıza bu sorunu çözemezsiniz gibi görünüyor. Profesyonel yardım almanız gerekiyor.
Hayır hocam, VDSL'de iken asansör çalıştığında internet kopuyordu. Şu an düzensiz kopuyor asansörle alakası yok. Fiber kablo yerin altından bodrum kata geliyor.

Teknik ekip yönlendirilmesi gerekli, fiberde kopma, bağlantı sorunu çok zor çünkü anca fiber kabloda hasar olduğu an internet sorunu olur. Ayrıca ont cihazını sabit tutmanız gerekli, kablo soyulup korumasız şekilde cihazda, eski sistem modem gibi değil onlar en ufak darbede içinde ki fiber direk kırılıp alarm moduna geçer internet kökten kapanır.

Teknik ekip yönlendirilmesi gerekli, fiberde kopma, bağlantı sorunu çok zor çünkü anca fiber kabloda hasar olduğu an internet sorunu olur. Ayrıca ont cihazını sabit tutmanız gerekli, kablo soyulup korumasız şekilde cihazda, eski sistem modem gibi değil onlar en ufak darbede içinde ki fiber direk kırılıp alarm moduna geçer internet kökten kapanır.
Hocam ilk mesajımda da belirttiğim gibi ONT'de herhangi bir sorun yok. PON, LAN ve POWER ışıkları sorunsuz yanıyor. Alarm ışığı daha hiç yanmadı. ONT masanın üzerinde sabit duruyor.
OBK da gayet korumalı bir şekilde kablo kanalının içerisinden geliyor.
Bu yazdıklarınızın ben de farkındayım.
Zannediyorum okumadan mesaj yazılıyor. Sizin mesajınızdan da Alfa Prime hocamın mesajından da bu sonucu çıkardım. Yazdıklarımı tekrar etmişsiniz. Yine de ilginize teşekkür ediyorum.

Geri
Yukarı